ЗКПО, чл.34, aл. 1

До
……………………..

Уважаеми дами и господа,
Във връзка с Ваша писмена жалба от 27.12.2005 г., Ви уведомяваме за следното:
Видно от изложеното в жалбата Ви и приложените към нея документи, сте прекратили членството си в земеделска кооперация, като през 2004 г. кооперацията Ви е изплатила съответния дялов капитал.
Нормативният акт, който определя дейността на кооперациите, в т.ч. и земеделските е Законът за кооперациите (ЗК). При напускане на кооперацията, членството в нея се прекратява. При прекратяване на членството настъпват известни имуществени последици, които са регламентирани в чл. 14 от ЗК. Съгласно тази разпоредба бившите кооператори или наследниците им имат право на внесените дялови, допълнителни и целеви вноски, актуализирани по установения нормативен ред, на припадащия се дивидент, както и на заемите, предоставени на кооперацията по реда на чл. 31, ал. 6, включително припадащите се лихви. Вноските, дивидентът, заемите и лихвите се изплащат на бившите кооператори или на наследниците им след приемане на годишния счетоводен отчет и ако са погасили всички свои задължения към кооперацията. В случай на непогасени задължения може да се извърши прихващане с вземанията им.
Предвид цитираната разпоредба, при условие, че част от дължимата Ви от кооперацията сума е припадащ се дивидент (доход от дялово участие), то тази част, съгласно чл. 34, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) подлежи на облагане с окончателен данък, чийто размер за 2004 г. е бил 15 на сто. Данъкът се удържа и внася в бюджета от платеца на дохода. Обложените с окончателен данък дивиденти не се декларират в годишната данъчна декларация.
При условие, че кооперацията Ви възстановява внесено дялово участие (дялова вноска), то, независимо от момента и начинът на изплащането на сумата, същата не подлежи на облагане с окончателен данък.

Оценете статията

Вашият коментар