ЗМДТ, чл.14

2_460/30.04.2015г.
ЗМДТ-ЧЛ.14
В запитването описвате следната фактическа обстановка: …….. ЕООД е регистрирано в Търговски регистър на 27.01.2015г. Капиталът на дружеството е непарична вноска – апорт на недвижимо имущество. Апортът е направен при учредяване на дружеството. Апортът е вписан в Агенция по вписванията на 11.03.2015г..
В тази връзка поставяте следните въпроси:
?От коя дата започва да тече двумесечният срок по чл.14 от ЗМДТ за деклариране на недвижимият имот?
?Как се процедира при отказ от страна на Агенция по вписванията да впише апорта?
С оглед изложената в запитването фактическа обстановка и при сега действащата нормативна база, изразявам следното принципно становище:
По своята същност внасянето на непарична вноска в дружество е разпоредителен акт на съдружника, с който той прехвърля собствеността или други права върху предмета на апорта от своя патримониум в патримониума на дружеството. Извършването на апорта се състои в разпореждане на съдружника с определено негово имущество в полза на дружеството, дадено с подписването на дружествения договор или в последствие при увеличаването на капитала, при спазване на специалните законови изисквания за форма, съдържание и оценка на вноската.
Нормата на чл. 73, ал. 5 от Търговския закон /ТЗ/ гласи, че когато вноската има за предмет вещно право върху недвижима вещ, съответният орган на дружеството след възникването му представя в Службата по вписванията за вписване нотариално заверено извлечение от дружествения договор, а когато е необходимо и отделно съгласието на вносителя. Органът представя нотариално заверено извлечение от дружествения договор или устава и съгласието на вносителя. При вписването съдията по вписванията проверява правата на вносителя. Тълкуваната нормата води до извода, че вписването има значение за даване гласност на принадлежността на правото на собственост и преминаването му в патримониума на друг, нов правен субект – титуляр на това право, както и за противопоставимостта на придобиването на правото на собственост на трети лица (срв. чл. 113 от Закона за собствеността), поради което и невписването не е от естество да препятства, респ. осуети преминаването на правото на собственост в патримониума на дружеството.
Съгласно трайната практика на ВКС (например ТР № 7/25.04.2013 г. на ВКС по т.дело № 7/2012 г. на ОСГТК), вещноправното прехвърлително действие по отношение на апортирания имот настъпва с вписването на апорта в Търговския регистър, а не от момента на последващото му отразяване в имотния регистър. Дружеството придобива вещното право върху предмета на вноската от момента на възникването му – т. е. когато бъде вписано в Търговския регистър (арг. от чл. 73, ал. 4 ТЗ). Законодателят е отчел, че въз основа на посочения фактически състав, от един правен субект към друг преминават вещни права върху недвижими имоти, поради което е уредил задължение за съответния орган на дружеството да поиска вписване на нотариално заверено извлечение от дружествения договор или устава. Вписването в Служба по вписванията няма конститутивен ефект – такъв ефект има вписването на дружество (или увеличение на капитала на съществуващо дружество) в Търговския регистър. Независимо от това, законодателят е възложил на съдията по вписванията да извършва проверка на правата на вносителя с изрична разпоредба и ако доказателства за тези права не бъдат представени, извършването на вписването следва да бъде отказано. Отказът не може да засегне правата на дружеството, ако вносителят действително е бил собственик – в този случай вещното право е преминало от момента на вписване в Търговския регистър, а вписването в Служба по вписванията е условие единствено за противопоставимост.
Разпоредбата на чл.14, ал.1 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) изисква за новопостроените или придобитите по друг начин имоти собственикът, съответно носителят на ограниченото вещно право, да уведомява за това писмено в 2-месечен срок общината по местонахождението на имота, като подава данъчна декларация за облагане с годишен данък върху недвижимите имоти.
Предвид горецитираното, в описаната от Вас ситуация следва, че двумесечният срок за деклариране по чл.14 от ЗМДТ на апортираното недвижимо имущество започва да тече от датата на вписване на новоучереденото дружество в Търговския регистър – 27.01.2015г.
В този смисъл са и Решение №1695 от 08.07.2014г. по адм.дИзх. № 884/2014г. на Административен съд …. и Решение №1116 от 20.05.2013г. по кандИзх. № 1937/2012г. на Административен съд …..
Следва да имате в предвид, че за неподадена в срок декларация по чл.14 от ЗМДТ, на основание чл.123, ал.1 от ЗМДТ е предвидена административно наказателна санкция.

Оценете статията

Вашият коментар