ЗМДТ, чл.14, aл. 1,ЗМДТ, чл.14, aл. 3,ЗМДТ, чл.31, aл. 2,ЗМДТ, чл.32

Изх. №94-С-247
Дата: 15.09.2009 год.
ЗМДТ, чл. 14, ал. 1;
ЗМДТ, чл. 14, ал. 3;
ЗМДТ, чл. 31, ал. 2;
ЗМДТ, чл. 32.
В отговор на въпросите, които поставяте в писмото си от 17.08.09 г., Ви уведомяваме:
При смърт на физическо лице лицата, имащи качеството на наследници по закон, получават имуществото на починалия по силата на общо универсално правоприемство, при което цялата съвкупност от права и задължения на починалия преминава върху наследниците по силата на законова разпоредба. Наследниците имат право да приемат или да се откажат от наследството.
В Закона за местните данъци и такси е установено задължение не за прехвърляне на имущества, а за подаване на декларация от наследниците на починало лице, които получават по наследство облагаеми имущества – имоти и превозни средства. Декларациите за придобити имоти се подават в 6-месечен срок от откриване на наследството /т.е. от смъртта на наследодателя/ за всеки имот поотделно в общината по местонахождение на имота чл. 14, ал. 1 и ал. 3 ЗМДТ. В данъчните партиди на недвижимите имоти не могат да фигурират като данъчнозадължени лица, които са починали.
Наследниците по права линия и преживелият съпруг не подават декларация за облагане с данък върху наследствата по чл. 32 ЗМДТ, тъй като не са данъчнозадължени лица /чл. 31, ал. 2 ЗМДТ/.
Разяснения на правата и задълженията на данъчнозадължените лица, регламентирани в Закона за местните данъци и такси, следва да получите в общината по местонахождение на имотите.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар