ЗМДТ, чл.4, aл. 5,ДОПК, чл.107, aл. 3

Изх. № 08-П-15
София 20.12.2006
ДО
ОБЩИНА
гр. П Л О В Д И В
ДИРЕКЦИЯ «МД и ТБО»
В отговор на поставените въпроси Ви уведомяваме:
Актът за установяване на задължения по чл. 107, ал. 3 ДОПК може да се обжалва в 14-дневен срок от получаването му пред директора на териториалната дирекция /чл. 107, ал. 4 ДОПК/.
По силата на чл. 4, ал. 5 ЗМДТ правомощията на териториален директор на Националната агенция за приходите се упражняват от ръководителя на звеното за местни приходи в съответната община, от където следва, че актовете за установяване на задължения по местни данъци по чл. 107, ал. 3 ДОПК се обжалват пред ръководителя на звеното за местни приходи или в конкретния случай – пред директора на Дирекция „Местни данъци и ТБО” на община Пловдив.
В чл. 11, ал. 3 от Закона за Националната агенция за приходите е установена забрана за териториалния директор да възлага на други органи и служители разглеждането и изпращането до съответния съд на жалбите против актовете и отказите за издаване на актове на органите на агенцията, както и против действията или бездействията на органи и служители на агенцията на територията на региона по реда, установен със закон. Тази забрана се отнася и до ръководителя на звеното за местни приходи в съответнатаобщина, доколкото той упражнява правомощията на териториален директор на НАП.
Редът за обжалване на актове, установен в чл. 152 – чл. 155ДОПК, се отнася до ревизионните актове и актовете, издавани от органи по приходите, за които в кодекса не е предвиден друг ред на обжалване /чл. 144, ал. 1 ДОПК/. За актовете за установяване на задължения по чл. 107, ал. 3 ДОПК е предвиден ред за обжалването им, различен от този на ревизионните актове. Органът по чл. 152, ал. 2 ДОПК не се произнася по жалби срещу актове по чл. 107, ал. 3 ДОПК и не може да делегира тази си несъществуваща компетентност на териториалния директор.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА НАП :
/М. МУРГИНА/

Оценете статията

Вашият коментар