ЗМДТ, чл.48, aл. 1, т. 4

Изх. №94-И-171
Дата: 08.12.2008 год.
ЗМДТ, чл. 48, ал. 1, т.4.
В отговор на поставения от Вас въпрос – освобождаване от данък при придобиване на имущества по ЗМДТ на Българската православна църква за безвъзмездно учреденото й право на строеж за православен храм върху имот -частна общинска собственост /АОС № 1049/ 17.02.2004 г. на СО, р-н ……/, изразяваме следното становище:
Учредяването на право на строеж върху имот – частна общинска собственост в полза на религиозна институция, регистрирана съгласно Закона за вероизповеданията, представлява сложен фактически състав, състоящ се от решение на общинския съвет, заповед на кмета на общината и договор.
Актовете на общинския съвет и на кмета за придобиване, управление и разпореждане с имоти и вещи – общинска собственост, могат да бъдат оспорвани по реда на чл. 45 от Закона за местното самоуправление и местната администрация /чл. 8, ал. 11 от Закона за общинската собственост/, т.е. актовете на кмета на общината могат да бъдат обжалвани по административен ред пред областния управител. В същия смисъл – чл. 93, ал. 4 АПК. По разглежданата преписка няма информация приложената заповед № РД-564-49 от 26.06.06 г. на кмета на Столична община да е оспорена по административен или съдебен ред.
Що се отнася до въпроса от компетентността на изпълнителния директор на НАП, а именно дължи ли Българската православна църква данък при придобиване на имущества по раздел III, глава втора на ЗМДТ, становището ни е следното:
С данък при безвъзмездно придобиване на имущества се облагат имуществата, придобити по дарение и безвъзмездно придобитите по друг начин имущества, както и погасените чрез опрощаване задължения /чл. 44, ал. 1 и ал. 2 ЗМДТ/.
Безвъзмездното учредяване на право на строеж безспорно представлява имущество, облагаемо с данък по смисъла на чл. 44, ал. 1 ЗМДТ .
В чл. 48, ал.1, т. 4 ЗМДТ са уредени две хипотези на освобождаване от данък – по отношение на даренията за юридическите лица с нестопанска цел, които получават субсидии от централния бюджет и на даренията за юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани в централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел, за осъществяване на общественополезна дейност, за получените и предоставените дарения.
Първата хипотеза от този текст бе създадена с допълнение на т. 4 /ЗИДЗМДТ, обн. ДВ бр. 105 от 2006 г./, в сила от 01.01.2007 г., и като материалноправна разпоредба не намира приложение спрямо установени с административни актове задължения преди началото на нейното действие /заповед на кмета на Столична община № РД-564-49 от 26.06.06 г./.
Вероизповеданията, регистрирани като юридически лица по реда на глава трета от Закона за вероизповеданията, не могат да се квалифицират като юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност по смисъла на чл. 37 – чл. 44 ЗЮЛНЦ, тъй като се уреждат със специален нормативен акт, и не подлежат на вписване в специалния за това Централен регистър при Министерство на правосъдието, вследствие на което цитираната преференция е неприложима спрямо тях.
В допълнение бихме искали да обърнем внимание на обстоятелството, че при безвъзмездно придобиване на имущества между лица, които не са роднини по права линия, съпрузи, братя и сестри и техните деца, данъкът при безвъзмездно придобиване на имущества е 5 % върху оценката на имуществото – чл. 47, ал. 1, т. 2 ЗМДТ, в редакцията му до 01.01.2008 г.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар