прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

Изх. №94-00-55
23.03.2012 г.
чл. 96, ал. 1 от ЗДДС
§ 1, т. 15 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС
чл. 26, ал.2 от ЗДДС
В дирекция ,,Обжалване и управление на изпълнението” . е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 94-00-55/09.03.2012 г. относно прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Физическо лице притежава земеделски имот и като регистриран земеделски производител получава субсидия от Държавен фонд ,,Земеделие”за обработваема земя на основание чл. 1, т. 10 от Регламент (ЕО) № 1437/2007 на Съвета от 26 ноември 2007 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 1290/2005 относно финансирането на Общата селскостопанска политика. Същевременно то получава доход от наем на недвижимо имущество, който до момента не формира облагаем оборот за задължителна регистрация по чл. 96, ал.1 от ЗДДС.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Получената субсидия от лицето – земеделски производител формира ли облагаем оборот за регистрация по смисъла на ЗДДС?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка и относимата към нея нормативна уредба, изразявам следното становище:
На задължителна регистрация по реда на чл. 96, ал. 1 от ЗДДС подлежи всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000, 00 лв.(петдесет хиляди лева) или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец.
Съгласно чл. 96, ал. 2 от ЗДДС, облагаемият обороте сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл. 46 от ЗДДС;
3. доставки на застрахователни услуги по чл. 47 от ЗДДС.
В чл. 26, ал.2 от ЗДДС е посочено, че данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер.
Предвид разпоредбата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС данъчната основа по ал. 2 се увеличава с всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката.
В § 1, т. 15 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС е дадена дефиниция на понятието “Субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ и това са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за:
а) покриване на загуби;
б) финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
Предвид гореизложеното, субсидията, получена от земеделския производител ще формира оборот за задължителна регистрация по чл. 96 от ЗДДС ако представлява “субсидия, пряко свързана с доставка”, по смисъла на § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС.
Цитираната в запитването разпоредба на чл. 1, т. 10 от Регламент 1437/ 2007 г. съдържа указания относно съдържанието на публикацията на списъка на бенефициерите, от където е видно, че сумите, получени от бенефициерите от ЕФГЗ и ЕЗФРСР представляват преки плащания по смисъла на чл. 2, буква г) от Регламент (ЕО) № 1782/2003 г. и други разходи.
От изложеното по-горе и предвид недостатъчната фактическа обстановка, може да се направи извод, че субсидията, получена от земеделския производителпредставлява субсидия, предназначена за покриване на загуби или финансиране на разходи, по смисъла на § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС и с нея не следва да се увеличава данъчната основа по чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, която формира облагаем оборот по чл. 96, ал. 1 от закона.
По отношение на въпроса по ЗДДФЛ
Отговор на този въпрос ще получите след идентификация по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) на задължените лице, за които се отнася въпроса.’

Оценете статията

Вашият коментар