ЗМДТ, чл.61и, aл. 2,ЗМДТ, чл.61и, aл. 3

2_1459/08.06.2009г.
ЗМДТ,чл. 61 „и” ал. 2 и ал. 3
Отправeно е писмено запитване , в което е описана следната фактическа обстановка: Физическо лице, едноличен търговецс ДД по чл. 61 „н” от ЗМДТ от 27.01.2009г. декларира дейности подлежащи на облагане с патентен данък както следва:
– дейност пот. 2 отприложение № 4 към ЗМДТ: / места за консумация – 50 брс
дължим данък75 лв. ипавилион за хранене – 1 бр.с 90лв.дължим данък /
-дейност по т. 3от с.п/ магазин за хран. и пром. стоки- 30 кв.м . с дължимданък – 120 лв./
На 13.04.2009г. лицето е подало декларация за преминаване на облагане по общия ред на Закона заданъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/поради факта, че лицето е подало Заявление за регистрация по ЗДДС, тъй като търгува с тютюневи изделия.
В тази връзка е поставенвъпроса: Какъв е размера на патентния данък дължим от лицето за времето когато е данъчно задължено по ЗМДТ?
В отговор на поставения въпроси съобразно действащатанормативна уредба изразявам следното становище:
Съгласноразпоредбите на чл. 61 „и” ал. 2от ЗМДТ, когато в рамките на текущата данъчна година оборотът на лицето превиши 50 000 лв. или лицето се регистрира по Закона за данък върху добавената стойност, то се облага по общия ред на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Според ал. 3 на с.чл. в случаите по ал. 2, патентният данък за текущата година е дължим до края на тримесечието, предхождащо тримесечието, през което са възникнали обстоятелствата.
В цитираната разпоредба не е предвидено изключение задейностите по т. 1 и т.2 от приложение № 4 към ЗМДТ, от което следва извода, че правилото заопределяне размера на дължимия данък в случаите по чл. 61 „и” ал. 2се отнася за всички дейности включени в приложение № 4 към ЗМДТ.
В конкретния случай,размера на дължимияпатентен данък следва да се определи пропорционално за броя на тримесечиятавключителнотримесечието предхождащотримесечието, през което лицето е регистрирано по Законазаданъка върху добавената стойност / ЗДДС/ за всяка от декларираните от него дейности.
На основаниеал. 4на чл. 61 „и” от ЗМДТдължимият, съответно внесеният данък се приспада от годишното данъчно задължение по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Следвада имате предвид, че с§ 65 от ПЗР на Данъчно осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/се отмени изменението на чл. 30 от Закона за тютюна и тютюневите изделия /ЗТТИ/, съгласно което бе въведенозадължение за регистрация по ЗДДС за лицата, в случай, чеизвършватдейност – търговия с тютюн и тютюневи изделия. Във връзка с промяната на ЗТТИ са приетипромени в ЗДДС и ЗМДТ като са създадени съответно §4а от ЗДДС и §3а от ЗМДТ, които имат отношение към регистрацията по ЗДДСи реда за облагане на лицата извършващи дейност – търговия с тютюн и тютюневиизделия. Предвид тези разпоредби, промяна вреда на облагане на лицата от облаганес патентен данък по реда наЗМДТ на облагане по общия ред на ЗДДФЛ,настъпва само привалиднарегистрация по ЗДДС.
За ваше улеснение във връзка с прилаганетона § 3а от ПЗР на ЗМДТ Ви прилагамеписмо № 91-00-59от 13.02.2009г. на изпълнителниядиректор на НАП гр. София.
Приложение : Писмо№ 91-00-59 /13.02.2009г. хартиен носител/ 4 стр./

Оценете статията

Вашият коментар