ЗМДТ, чл.61н,ЗМДТ, чл.61з

2_962/01.07.2011г.
ЗМДТ – чл.61з, чл.61н
В запитването си поставяте следните примери и въпроси:
1.През 2011г. лице подава патентна декларация, с която декларира дейност, започваща през 01.01.2010г. Същевременно подава декларация по чл.61н за прекратяване на същата дейност с дата 31.03.2010г. Следва ли облогът да бъде прекратен съгласно подадената декларация, отнасяща се за предходната година ?
2.Еднолични търговци, които извършват дейност като приготвяне и продажба на дюнери, правене на палачинки и търговия с тях, правене и търговия със закуски, павилиони за закуски в училища, настояват за деклариране на дейността си с декларация по чл.61н. Може ли посочените по-горе дейности да бъдат обложени по т.2, б.”е” или т.4 от приложение № 4?
С оглед изложената в запитването фактическа обстановка и при сега действащата нормативна база, изразявам следното принципно становище:
По първи въпрос:
На основание разпоредбата на чл.61н, ал.1 от Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ лицата, които подлежат на облагане с патентен данък, подават данъчна декларация по образец, в която декларират до 31 януари на текущата година обстоятелствата, свързани с определянето на данъка. В случаите на започване на дейността след тази дата данъчната декларация се подава непосредствено преди започването на дейността.
Лицата подават декларация по чл.61н, ал.1 за всички промени в обстоятелствата, свързани с определянето на данъка, в 7-дневен срок от настъпването на съответното обстоятелство /чл.61н, ал.3 от ЗМДТ/.
Съгласно чл.61л, ал.3 от ЗМДТ когато патентната дейност започва или се прекратява през течение на годината, с изключение на дейностите, посочени в т. 1 и 2 на приложение № 4, данъкът се определя пропорционално на броя на тримесечията на извършване на дейността, включително тримесечието на започване или прекратяване на дейността.
В посоченият пример, когато задълженото лице е декларирало със закъснение обстоятелствата, че подлежи на облагане с патентен данък, иче прекратява дейността в течение на годината, то дължи данък пропорционално на броя на тримесечията на извършване на дейността /в конкретния казус за първото тримесечие на 2010г./. Закъсненията на декларирането по чл.61н на обстоятелствата по облагане с патентен данък, считано от 01.01.2010г. и промяната в обстоятелствата – прекратяване на патентната дейност, са нарушения на разпоредбите на чл.61н, ал.1 и ал.3, които водят до административна санкция по чл.126а, ал1 от ЗМДТ.
По втори въпрос:
Съгласно чл.61з от Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ физическо лице, включително едноличен търговец, което извършва дейности, посочени в приложение № 4 (патентни дейности), се облага с годишен патентен данък за доходите от тези дейности, при условие кумулативно отговаря на следните условия:
1. оборотът на лицето за предходната година не превишава 50 000 лв., и
2. лицето не е регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност, с изключение на регистрация за вътреобщностно придобиване по чл.99 и чл.100, ал. 2 от същия закон.
Като патентна дейност в т.2 „Заведения за хранене и развлечения” на Приложение №4 от ЗМДТ, в буква „е” са посочени следните обекти: бюфети, каравани и павилиони. Определение за този тип заведения за хранене е дадено в т.30 на § 1 от Допълнителните разпоредби на ЗМДТ “Бюфет, павилион, каравана“ са питейни заведения, предлагащи ограничен асортимент предимно готови стоки, студени и топли закуски, тестени и захарни изделия, пиво, топли и безалкохолни напитки и ограничен асортимент алкохолни напитки.
Патентна дейност е и посочената в т.3 на Приложение №4 „Търговия на дребно до 100 кв.м нетна търговска площ на обекта”.
Следователно, ако визираните в изредените примери лица отговарят на всички условия на чл.61з, то те подлежат на облагане с патентен данък в размер, който зависи от конкретния вид патентна дейност, която извършват лицата.
В случаите на облагането с патентен данък на задължените лица, извършващи дейността „търговия на дребно”, следва да се има в предвид, че последната трябва да се разграничава от дейността на лицата, осъществяващи производствена дейност, отговарящи на останалите условия на чл.61з от ЗМДТ. За тази си дейност данъчно задължените лица подлежат на облагане по общия ред на ЗДДФЛ.
Считаме, че този извод се налага поради трайната практика на органите по приходите наложена с Указание за практическото приложение на чл.31 ал.1 т.3 във връзка с отмяната на чл.31 ал.1 т.6 от Закона за облагане доходите на физическите лица в сила от 01.01.2004г. издадено от Министъра на финансите. Указанието налага изводите, че независимо че, производителите могат да извършват търговия на дребно от обект по смисъла на § 1 т.17 от Допълнителните разпоредби (ДР) на ЗОДФЛ с нетна търговска площ до 100кв.м., те не дължат патентен данък в случаите, когато продават само собствената си продукция в обекта. Критерий при облагането не може да бъде факта, че продажбата на тази продукция представлява търговия на дребно, а обстоятелството, че всяко производство е обвързано с последваща реализация. Реализацията на продукцията е неизменна финална част от цялостния производствен цикъл. Търговията на дребно в конкретния случай следва да се третира като един от начините за реализация на произведената продукция.
Следователно производител, който продава единствено собствена продукция, не подлежи на облагане с патентен данък по реда на чл.61з от ЗМДТ, а трябвада се облага по реда на ЗДДФЛ , без оглед на това от какъв обект за търговия на дребно по смисъла на § 1 т.24 от ДР на ЗМДТ реализира продукцията си.

Оценете статията

Вашият коментар