ЗЗО, чл.33, aл. 1, т. 3,НАРЕДБА Н-8, чл.3, aл. 1, т. 2

2_222/15.02.2010
ЗЗО – чл.33, ал.1, т.3
Наредба № Н-8 – чл.3, ал.1, т.2
ОТНОСТНО: Здравното осигуряване на гражданин на Р.Армения
В Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението”, отдел „Данъчно – осигурителна практика” е постъпило Ваше писмено запитване
От изложената в писмото Ви фактическа обстановка става ясно, че сте регистрирал търговско дружество„………..”ООД, което е упражнявало дейност от 12.05.2009г. до 31.10.1009г. За този период сте се осигурявалина минималния праг като съдружник в дружеството и сте внасяли вноски за ДОО, ДЗПО и ЗЗО.
През 2009г. сте регистрирали друго търговско дружество „………” ООД, което е започнало да упражнява дейност от 01.11.2009г. В него сте се осигурявали като съдружник на минималния за 2009г. осигурителен праг от 260 лв.
Въпросите, които отправяте са:
1. Следва ли да внасяте здравноосигурителни вноски?
2. Според данни от персоналния регистър, ако не сте здравно осигурен следва ли да Ви бъде възстановена сумата, внесена за здравно осигуряване?
3. Имате ли права на здравно осигурен?
4. Необходимо ли е да бъде подадена Декларация – обр.1 с корекция, в която да не фигурират здравноосигурителни вноски?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка и предвид нормативната уредба изразявам следното становище:
Разпоредбата на чл. 33 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ определя кръга на задължително осигурените в Национална здравноосигурителна каса лица.
Съгласно ал. 1, т. 3 на горецитираната разпоредба на задължително здравно осигуряване подлежат чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено постоянно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна.
Задължителното здравно осигуряване гарантира свободен достъп на осигурените лица до медицинска помощ чрез определен по вид, обхват и обем пакет от здравни дейности.
Съгласно разпоредбата на чл. 34, ал. 1, т. 3 от ЗЗО, задължението за здравно осигуряване на чуждите граждани възниква от датата на получаване на разрешение за постоянно пребиваване. От този момент Вие ще бъде задължен да внасяте здравноосигурителни вноски и респективно ще придобиете права на здравно осигурен.
Следователно внесените от Вас здравни осигуровки са недължими и могат да бъдат възстановени.
Разпоредбите на чл. 128 и 129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс уреждат реда за прихващане и възстановяване на недължимо платени или събрани суми за данъци и осигурителни вноски. Възстановяването на недължимо платени суми може да се извърши по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на задълженото лице ако същото е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон не е предвидено друго. След постъпване на искането се възлага проверка или ревизия.
Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 2 от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, самоосигуряващите се лица следва да подават в компетентната териториална дирекция на НАП данни с Декларация обр. 1, не по-късно от 10 дни след внасянето на дължимите авансово вноскиза съответния месец.
Предвид обстоятелството, че не дължите здравни вноски, следва да подадете и коригираща декларация образец № 1, без данни за здравно осигуряване.
В Кодекса за социално осигуряване /КСО/ не е направено разграничение при осигуряването на лицата в зависимост от тяхното гражданство. От значение е единствено обстоятелството дали същите упражняват трудова дейност на някое от основанията по чл. 4 от кодекса. Обвързването на осигуряването с полагане на труд е принцип в системата на държавното обществено осигуряване, въведен с чл. 10 от КСО -осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 и продължава до нейното прекратяване. В този смисъл независимо от гражданството съдружник в търговско дружество, който упражнява лична трудова дейност, подлежи на задължително осигуряване за ДОО и ДЗПО съгласно КСО.

Оценете статията

Вашият коментар