ЗЗО, чл.33, aл. 2

ДИРЕКЦИЯ„OБЖАЛВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО”
1_4/14.02.2011 г
ЗЗО, чл.33,ал.2
Във връзка с Ваше запитване, постъпило вДирекция „ОУИ” – гр. ……., заведено с вх. № ………….2011 г., изразяваме следното становище:
В запитването е описана следната фактическа обстановка: Физическо лице напуска страната през 2007г.и е подало декларация по реда начл.40а от ЗЗО. Същото работи в Словакия, а след товав Чехия. Притежава Формуляр Е 104 и Е 301 от двете страни. За периода 2007г.-2010г. /през 2009г./ в продължение на 5 месеца е работило по трудов договорв България. Окончателно се завръща в България на 19 юни 2010г. и от 1 юли започва работа в България.
Въпроса който се поставя е: Какво е необходимо да се направи за да се възстановят здравноосигурителните права и трябва ли да притежава удостоверение от МВР, тъй като в паспорта няма дати на влизане и излизане ?
Персоналния обхват на Закона за здравното осигуряване е регламентиран в чл. 33 от закона. Съгласно разпоредбата на чл. 33, ал. 1, т 1 от ЗЗО на задължително здравно осигуряване подлежат всички български граждани, които не са граждани и на друга държава.
Разпоредбата на чл. 40а от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) дава възможност на българските граждани, включително и тези с двойно гражданство, които пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година по свое желание да не заплащат здравноосигурителни вноски от датата на напускане на страната до края на годината и за всяка следваща година в случай, че преди заминаването са подали заявление в съответната териториална дирекция на НАП.
При завръщането си в страната лицата, които отговарят на тези условия, следва да подадат в компетентната ТД на НАП заявление, придружено от документ, удостоверяващ обстоятелството, че са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година – паспорт или удостоверение, издадено от органите на МВР, от които да са видни датите на влизане и излизане от страната.В хипотезата по чл. 40а от ЗЗО лицата възстановяват здравноосигурителните си права след изтичане на 6 последователни месеца, през които следва да се осигуряват по реда на чл. 40 от ЗЗО или след еднократно заплащане на сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски, върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджетана държавното обществено осигуряване към момента на внасянето на вноските.
Предвид присъединяването на Република България към Европейския съюз, считано от 1 януари 2007г., в чл. 33 на ЗЗО е направено допълнение – създадена е ал. 2, съгласно която не са задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса лицата, които съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава-членка.
За коригиране на здравноосигурителния статус на лица, които са били осигурени по схемаза социална сигурност в друга държава членка на ЕС е необходимо представяне на Е – формуляр. Формулярът Е 104 е удостоверение от което са видни периодите на осигуреност в другата държава членка съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност.Данните посочени във формуляра севъвеждат като оправдателен документ в Допълнителния регистър на здравноосигурените лица на НАП, с цел удостоверяване на актуалния им здравноосигурителен статус.
Лицата, които ще се осигуряват здравно в друга държава членка на ЕС, могат да упражнят правото си по чл. 40а, ал. 1 ЗЗО, но само и единствено, при условие че към момента на подаване на заявлението не са подчинени на законодателството на друга държава членка. Лицата, подали заявление по чл. 40а, спрямо които впоследствие е започнало да се прилага законодателството на друга държава членка, не са задължително осигурени в НЗОК, но вече по силата на чл. 33, ал. 2 от закона. В тези случаи задълженията на лицата се уреждат съгласно приложимото право, а когато започне да се прилага българското законодателство и при невнесени здравноосигурителни вноски, те възстановяват правата си по общия ред, предвиден в чл. 109 от закона.
Изясняването и корекцията на здравно осигурителния статус на лицата се извършва по искане на заинтересованите лица. Исканията за корекция на здравен статус следва да са придружени с документи, доказващи съответните обстоятелства.
Видно отизложената в писмото фактическа обстановка,лицето е полагало труд вСловакия иЧехия за периодаслед2007 г. и притежава Формуляр Е 104, поради което може да се възползва от разпоредбата на чл.33,ал.2 от ЗЗО.
По отношение на доказателствените документи за изясняване на здравноосигурителния Ви статус следва да представите притежаваните от Вас формуляри Е 104в ТД на НАП по постоянен адрес на лицето.

Оценете статията

Вашият коментар