ЗЗО, чл.40, aл. 1,ЗЗО, чл.40, aл. 2,КСО, чл.9, aл. 3, т. 2,ЗЗО, чл.40, aл. 3

5_23-22-3179/15.11.2012 г.
КСО, чл. 9, ал. 3, т. 2;
ЗЗО, ал. 1, 2 и 3 от чл. 40;
В запитването сте изложилиследнатафактическа обстановка:
Физическо лице е съкратено от работа на 03.05.2010 г. В последствие съдът постановява, че прекратяването на трудовото правоотношение е незаконосъобразно и следва да бъде отменено, а работникът да бъде възстановен на заеманата преди уволнението длъжност. Осигурителят не е внесъл здравноосигурителни вноски за периода от уволнението до възстановяването на лицето на работа.
Във връзка с възникналия казусе поставен следният въпрос:
Дължат ли се здравноосигурителни вноски от работодателя за периода през който лицето не е работило поради уволнение, признато за незаконно от компетентните органи?
Предвид въпросът, описаната фактическа обстановка и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
На основание чл. 9, ал. 3, т. 2 от КСО, за осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването им на работа. За този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигуряван. Ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък.
Осигурителят дължи осигурителни вноски за целия период, ако лицето не е било осигурявано, или за част от периода, през който същото е осигурявано върху по-малък осигурителен доход – от датата на уволнението до датата на възстановяването му на предишната работа, но не по-късно от датата, на която изтича срока за заемането й по чл. 345, ал. 1 от КТ.
Осигурителните вноски са в размера за фонд „Пенсии”, в зависимост от категорията труд и за допълнително задължително пенсионно осигуряване – в професионален и/или в универсален пенсионен фонд. Доходът, върху който се внасят осигурителни вноски за времето на оставане без работа след незаконно уволнение не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя.
За периода на незаконното уволнение, който се зачита за осигурителен стаж, не се внасят здравноосигурителни вноски от осигурителя.
Тъй като за този период не сте осигуряван, здравно на друго основание, дължите здравноосигурителни вноски за Ваша сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО.
Съгласно цитираната разпоредба, лицата, които не подлежат на осигуряване по ал. 1, 2 и 3 от чл. 40 на ЗЗО, са длъжни да внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряванедо 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, и извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация.
Следва да имате предвид, че на основание чл. 40, ал. 5, т. 2 от ЗЗО, лицата, които провеждат здравното си осигуряване по упоменатия ред следва да подадат в компетентната ТД на НАП декларация в срок до края на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство, по ред, определен с наредба на министъра на финансите, в която посочват, че ще се осигуряват по реда на чл. 40, ал. 5,т. 1 от ЗЗО.

Оценете статията

Вашият коментар