ЗЗО, чл.40, aл. 5,ЗЗО, чл.33, aл. 2

1_120/10.09.2010
Чл.33, ал.2 от ЗЗО
Чл.40, ал.5 от ЗЗО
Регламент 883/04
Във връзка с Ваше запитване, постъпило вДирекция „ОУИ” – гр. ……………..,заведено с вх. № ………………….2010 г., изразяваме следното становище:
Описана е следната фактическа обстановка: през 2009г. сте завършили висшето си образование и продължавате да работите в Лондон. Имате планове, които са свързани съсзавръщане и участие в бизнес в РБългария. По този повод стерегистриралифирма,която към моментаняма започната стопанска дейност. Въпросите които поставяте са:
1.Трябва ли да се подава декларация обр.7 и да внасяте здравноосигурителни вноски от момента на завършване на образованието си в Лондон през месец ноември 2009г., до началото на дейността на фирмата Ви?
2.Може ли да назначите лица, които да управляват бизнеса и какви ще са тогаваличните Визадължения като собственик на фирматапо Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравно осигуряване, при положение че продължите да работите в Лондон,до моментана окончателното Ви завръщане?
По първи въпрос
На основание чл. 33, ал. 1, т. 1 – 2 от ЗЗО, задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са всички български граждани, които не са граждани и на друга държава, както и българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Република България.
Съгласно чл.40, ал.5 от ЗЗО лицата, които не подлежат на осигуряване на някое от основанията, посочени в закона се осигуряват върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО.
От 01.01.2010г. лицата по чл.40, ал.5 от ЗЗО, на основание т.2 от същата разпоредба и на основание чл.2, ал.2 от Наредба Н-8 от 19 декември 2005г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените лица се задължават да подават декларация образец №7 съгласно приложение № 7 към наредбата в компетентната дирекция на НАП за възникване на задължението за внасяне на вноски на това основание. Декларацията се подава в срок определен с чл.40, ал.5, т.2 от ЗЗО и чл.3, ал.4 от Наредбата – до края на месеца, следващ месеца през който е възникнало задължението за осигуряване на основание чл.40, ал.5, т.1 от ЗЗО. Декларацията може да се подаде и чрез лицензиран пощенски оператор. Същата може да бъде подадена и от упълномощено лице.
Лицата, чието задължение за осигуряване по реда на чл.40, ал.5 от ЗЗО е възникнало преди 1 януари 2010г. и които продължават да се осигуряват на това основание след тази дата, са длъжни да подадат декларация образец № 7 в срок до 30 юни 2010г.
От 1 януари 2007г. РБългария се присъедини към Европейския съюз и от тази датасе прилагат регламенти в областта на координацията на системите за социална сигурност.Основен принцип, залегнал в координационните регламенти е, че лицата, за които се прилагат са подчинени на законодателството на само една държава членка. В тази връзка, съгласно новата алинея 2 към чл. 33 от закона, в сила от 01.01.2007 г., не са задължително осигурени в НЗОК лицата, които съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава – членка.
Обстоятелството, че за определен период след 2007г. за лицето е определено като приложимо законодателството на другадържава – членка, съгласно правилата на координационните регламентив сферата на социалната сигурност, то може да удостоверитози факт пред Националната агенция за приходите, като представи документ,удостоверяващ приложимо спрямо него законодателство / Е101, А1 и др./, документ, удостоверяващ осигурителни периоди / ЕЗОК, Е 104, Е 106 и др./ Данните посочени във формуляра се въвеждат като оправдателен документ в Допълнителния регистър на здравноосигурените лицана НАП, с цел удостоверяване на актуалнияздравноосигурителен статус.
Тъй като, от момента назавършване на образованието си, до началото на дейност в собственото Ви дружество в България, продължавате да работите в Лондон,може да се приеме, че сте лице което упражнява дейност единствено на територията на една държава членка – Англия. В този случай според основното правило при определяне на приложимото право,лицата са подчинени на законодателството на държавата, на чиято територия полагат труда си. С оглед на това за Вас ще е приложимо английското осигурително законодателство, порадикоето не сте задължително осигурена в НЗОК, но вече по силата на чл. 33, ал. 2 от ЗЗО.
По втори въпрос
На поставения въпрос може ли да назначите лица, които да управляват бизнеса Ви, Националната агенция по приходи не е компетентна да дава становище.
С оглед предоставената информация от запитването изразяваме принципно становище.
От 01.05.2010г. държавите членки на ЕС прилагат нови регламенти за координация – Регламент 883/2004г. и Регламент 987/2009г. за установяване на процедурата за прилагане на Регламент 883/2004г. Ако лице попада в персоналния обхват на Регламентите закоординацията на системите за социална сигурност, то приложимото спрямонего законодателство ще се определя съгласно разпоредбите на Дял ІІ от регламента.
При определяне на приложимото законодателство по отношение на трудово активните лица е от съществено значение същите да бъдат квалифицирани като заети или самостоятелно заети лица.
Квалифициранетона лицекато заето или самостоятелно заето, се извършвавъз основа на третирането на съответната дейност според осигурителното законодателство на държавата членка, на чиято териториялицето полага труда си.
Трудова дейност, която лице упражнява на териториятанаБългариякато собственик на търговско дружество /чл.4,ал.3,т.2 от КСО/ се определя за целите на прилаганетона Регламент 883/2004г. като ”дейност за самостоятелно заето лице”. Аколице осъществяватрудова дейност по управление и контрол втърговско дружество и е уговорено възнаграждение за извършването й,тази дейност ще бъде квалифицирана„ дейност като заето лице”.
Предвид неизчерпателната информация,коятое предоставена би могло да възникнат следните хипотези при определяне на приложимото законодателство спрямо лицето:
-спрямо лице, което обичайно осъществява дейност като наето лице, в две или повече държави–членки, е приложимо законодателството на държавата–членка по пребиваване, ако е наето отразличнипредприятия или различниработодатели, чийто седалище или място на дейност се намирав различни държави членки (основание чл. 13(1) от Регламент № 883/2004).
-спрямо лице, което обичайно осъществява дейност като заето и като самостоятелно заето на територията на различни държави–членки се прилага законодателството на държавата–членка в която лицето е заето (основание чл. 13(3) от Регламент № 883/2004). В тази хипотеза разпоредбите на Регламент № 883/2004, за разлика от Регламент № 1408/71, не предвиждат едновременно прилагане на законодателства на две държави–членки.
– ако лицето осъществява дейност като заето лицев две или повече държави–членки и дейност като самостоятелно заето на територията на различни държави–членки се прилага законодателството на държавата–членка в която лицето е заето, определено в съответствие с чл.13, параграф 1от Регламент /ЕО/№ 883/2004.
В настоящия случай, при така изложената фактическа обстановка не може да се направи категорична преценка кое е приложимото спрямо лицето законодателство.

Оценете статията

Вашият коментар