Определение №323 от 28.3.2011 по гр. дело №243/243 на 2-ро гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 323

гр. С., 28.03.2011 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд, Второ гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и трети март две хиляди и единадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Емануела Балевска
ЧЛЕНОВЕ: 1. Снежанка Николова
2. Велислав Павков

при секретаря в присъствието на прокурора като разгледа докладваното от съдията Павков гр.д.№ 243 по описа за 2011 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.288 от ГПК.
Образувано е по касационна жалба на М. Г. Г. против решение № 1129/14.07.2010 г. по гр.д.№ 586/2010 г., постановено от Окръжен съд – Пловдив.
Ответниците по касационната жалба не са представили отговор в срока по чл.287, ал.1 от ГПК.
Касационната жалба е подадена в срок и е процесуално допустима.
В производството по извършването на делбата на допуснатия до делба недвижим имот, представляващ жилище – апартамент в[населено място], въззивния съд е приел, че делбения имот е неподеляем и е постановил делбата да се извърши чрез изнасяне на имота на публична продан.
В изложението на касационните основания не се сочи в коя от хипотезите на разпоредбата на чл.280, ал.1 от ГПК е касационното основание, на което се позовава касатора, но доколкото се твърди, че съдът в нарушение на разпоредби на ЗН не е обсъдил поделяемостта на имота и са сочат решения на ВКС, постановени по отделни казуси и по реда на ГПК /отм./, то соченото основание за допустимост на касационното обжалване следва да се квалифицира като такова по чл.280, ал.1, т.2 от ГПК – противоречиво разрешаване от съдилищата на конкретен правен въпрос.
Сочения от касатора правен въпрос, изведен от неговите твърдения в изложението е, следва ли съдът да обсъди поделяемостта на имота, преди да постанови решение по извършване на делбата чрез изнасянето му на публична продан. В представените съдебни решения е възприето, че към извършване на делбата чрез изнасяне на имота на публична продан се пристъпва едва тогава, когато се установи, че имотът е реално неподеляем и от него не могат да се обособят дялове за съделителите, които да получат в реален дял от делбеното имущество. В случая, въззивния съд не се е произнесъл в противоречие с посочените съдебни решения по така поставения правен въпрос, напротив, обсъдил е доказателствата по делото и е направил извод, че делбения имот е реално неподеляем и едва тогава е постановил извършването на делбата чрез предвидения в разпоредбата на чл.288, ал.1 от ГПК /отм./ способ – изнасяне на имота на публична продан. Липсата на противоречие по така поставения правен въпрос между изводите на въззивния съд по него и по представените съдебни решения, води и до липса на соченото касационно основание – противоречиво разрешаване от съдилищата на този правен въпрос.
По изложените съображения, обжалваното съдебно решение не следва да се допуска до касационно обжалване.
Водим от горното, състава на ВКС, второ отделение на гражданската колегия

О П Р Е Д Е Л И :

НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на решение № 1129/14.07.2010 г. по гр.д.№ 586/2010 г., постановено от Окръжен съд – Пловдив.
Определението е окончателно.

Председател: Членове: 1. 2.

Scroll to Top