Определение №178 от 40837 по ч.пр. дело №2337/2337 на 3-то нак. отделение, Наказателна колегия на ВКС

2
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№178

гр. София, 21 октомври 2011 г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД и ВЪРХОВЕН АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД на Република България, Наказателна Колегия, трето наказателно отделение в закрито заседание на десети октомври през две хиляди и единадесетата година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Теодора Николова
ЧЛЕНОВЕ: Ружена Керанова
Милена Златкова
Николай Дърмонски
Красимир Шекерджиев

При становището на прокурора от ВКП Атанас Гебрев, като изслуша докладваното от съдия Шекерджиев ЧНД №2337 по описа за 2011 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по реда на чл.135, ал.4 АПК с определение по ВНАХД №1295/2011 г по описа на Окръжен съд- гр.Варна, с което е повдигнат спор за подсъдност между същият съд и Административен съд- гр.Варна.
В писменото си становище прокурорът от ВКП предлага образуваното административно производство да бъде разгледано от Административен съд- гр.Варна, като поддържа, че именно този съд представлява специализирана съдебна инстанция по административно- наказателни производства. В подкрепа на тезата си посочва, че в този смисъл е и практиката на съдилищата по сходни частни производства.
Настоящият съдебен състав, като обсъди доводите на страните в производството и като съобрази материалите по делото намира за установено следното:
С решение №1771/2011 г., постановено по НАХД №3692/2011 г. по описа на Районен съд- гр.Варна А. Н. А. е била призната за виновна в извършване на „дребно хулиганство” по смисъла на чл.1, ал.1 от Указа за борба с дребното хулиганство (УБДХ) и и е било наложено административно наказание „глоба” в размер на двеста лева.
Решението на първостепенния съд е било обжалвано от А. пред Административен съд- гр.Варна, като с определение №4196/2011 г. по образуваното КАД №2778/2011 г. производството по делото е било прекратено, а делото изпратено по компетентност на Окръжен съд-гр.Варна.
С определение №606/2011 г., постановено по КНАХД №1295/2011 г. съдебното производство по образуваното дело е било прекратено от състав при Окръжен съд- гр.Варна, като е повдигнат спор за подсъдност и делото е изпратено на Върховният касационен съд.
Настоящият съдебен състав прие, че компетентен да се произнесе по жалбата на А. А. е Окръжен съд-гр.Варна
Този съдебен състав прецени като безспорно, това че производството, водено срещу жалбоподателката А. има административно- наказателен характер. В подкрепя на този извод е разпоредбата на чл.89, ал.1, т.2, б.”г” от Правилника за администрацията на районните, окръжните, административните и апелативните съдилища, както и Тълкувателно решение на ВС №89, постановено по НД №74/1982 г.и Решение №38/30.12.1980 г. по НД №53/1980 г. ОСНК, според които за нарушения на УБДХ се образуват административно- наказателни производства.
В разпоредбата на чл.63 ЗАНН и пар. 15 от ПЗР на АПК законодателят е приел специален ред за атакуване на съдебни актове, постановени от първостепенни общи съдилища по реда на ЗАНН, като е преценил, че компетентен да разгледа тези производства съд е първоинстанционният административен съд.
УБДХ подобна изрична правна регламентация липсва, като единствено с Решение №3/04.05.2011 г. по НД №19/2010 г. Конституционният съд е приел, че постановените съдебни актове за извършени нарушения по Указа могат да бъдат обжалвани пред по- горен съд. При липсата на изрична правна уредба за това кой е компетентния да разгледа жалбата съд настоящият съдебен състав прецени, че това е съответния окръжен съд. В подкрепа на този извод е обстоятелството, че по своята правна природа административното нарушение има сходни с престъплението белези и съгласно константната практика по приложение на ЕКЗПЧОС тези нарушения представляват „наказателно обвинения”, които задължително трябва да бъдат установявани от съд, за чието решение трябва да съществува възможност да бъде проверено по реда на инстанциония контрол. Аргументи в тази насока могат да бъдат извлечени и от практиката на ВКС, който в редица свои решения приема, че е налице фактическо сходство по отношение на предвиденото в НК като основно наказание „лишаване от свобода” и наказанието, предвидено в УБДХ „задържане в поделенията на МВР”.
Така мотивиран и на основание чл.135, ал.4 АПК съдебният състав от съдии от Върховен касационен съд и Върховен административен съд
О П Р Е Д Е Л И:

ИЗПРАЩА жалбата на А. Н. А. срещу решение №1771/2011 г., постановено по НАХД №3692/2011 г. по описа на Районен съд- гр.Варна за разглеждане и решаване по компетентност на Окръжен съд-гр.Варна.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Копие от настоящия съдебен акт да се изпрати на Административен съд- гр.Варна за сведение.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ : 1. 2.

3. 4.

Оценете статията

Вашият коментар