5_ 53-02-485/15.08.2008г.
чл. 118, ал. 1 и 2 от ЗДДС
чл. 25, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. на МФ
Фактическа обстановка: Фирмата е франчайзополучател на търговска марка вериги за бързо хранене. Клиенти са физически лица и фирми. На някои места има инсталиран терминал за плащане с банкови карти. Самата фирма издава карти на служители и на някои клиенти за хранене с отстъпка. Предстои сключване на договор с фирма, лицензирана да издава ваучери за храна. Клиентите на тази фирма ще пазаруват в обектите като предоставят ваучери за определен номинал.
Поставен въпрос:
1.Как да се отразява продажбата, ако плащането се извършва в края на месеца от фирмата по банков път? Ако клиентът плати една част от покупката си с ваучер, а другата част в брой, как да се разграничат плащанията?
Съгласно чл.118, ал.1 от ЗДДС /обн. ДВ. бр.63 в сила от 01.01.2007г./ всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки в търговски обект чрез издаване на касова бележка от фискално устройство, а получателя я съхранява донапускането на обекта, независимо дали е поискан друг данъчен документ.
В чл.118, ал.2 от ЗДДС е дадена легална дефиниция на фискална касова бележка, съгласно която това е документ, регистриращ платената от клиента сума за доставка на стока и/или услуга в търговски обект, по която се заплаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издаден от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип, за което е заверено свидетелство за регистрация.
Прилагането на чл.118 от ЗДДС, както и редът и начинът за издаване на касови бележки се регламентират с Наредба № Н-18 от 13.12.2006г.на МФ.
Съгласно цитираните разпоредби всяка сума платена от клиента с ваучер или карта във веригите за бързо хранене подлежи на задължително регистриране чрез фискално устройство.
Всяко фискално устройство от одобрен за България тип има възможност да отчита различни видове плащания, чиито имена се програмират в устройството в зависимост от обичайната практика на обекта.
Запостигане на по-детайлна и ясна отчетност в случай на извършване на плащания различни от тези в брой за приключване на фискалната касова бележка би могло да се използва някой от допълнителните клавиши за плащане с подходящо програмирано наименование /например:”с карта”, „с ваучер” и др./.
Прилагането на такъв начин на програмиране и регистриране позволява в рамките на деня сумите платени с карта чрез ПОС-терминал и ваучер да бъдат визуализирани чрез пускане на дневен финансов отчет. В отчета тези суми ще се отпечатат наотделени редове заедно с програмираното наименование.
Обръщам внимание, че съгласно разпоредбата на чл.25, ал.1 от Наредба № Н-18/ 2006 г. независимо от документирането с първичен счетоводен документ за всяка продажба и плащане задължително се издава фискална касова бележка с изключение на случаите, когато плащането е по банков път.
Когато клиентът плаща покупката с ваучер и има доплащане в брой трябва да издадете фискална касова бележка със смесено плащане.
Фискалната касова бележка се издава за цялата стойност на продажбата, като в нея се посочват двете плащания – в брой и с “ваучер”, като различни видове плащания.
‘