ИТ-00-9/18.01.2010
ЗДДС – чл. 107
По повод Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” -……., изразяваме следното принципно становище:
В производствата по ДОПК, пред приходната администрация юридическите лица се представляват от лицата, които ги представляват по закон или от упълномощени от тях с писмено пълномощно лица /чл.10, ал.3 и ал.4 от ДОПК/.
Съгласно чл.141, ал.2 от ТЗ дружеството с ограничена отговорност се представлява от управителя. При няколко управители всеки един от тях може да действа самостоятелно, освен ако дружествения договор предвижда друго. В търговския регистър се вписва името на управителя. Овластяването и неговото заличаване имат действие по отношение на трети добросъвестни лица след вписването им. Видно от приложените към запитването документи се установява, че към настоящия момент в търговския регистър като управител и ликвидатор на търговското дружество е вписан Б.В. В този смисъл, той се явява единственото лице, което може да представлява търговеца. Общото събрание, съгласно чл.135, ал.1, т.1 от ТЗ е орган на дружеството, но не е негов представител.
Прекратяването на регистрацията (дерегистрация) по ЗДДС е процедура, въз основа на която след датата на дерегистрация лицето няма право да начислява данък и да приспада данъчен кредит освен в случаите, когато закона е предвидил друго. В настоящия случай е налице основание за задължителна дерегистрация, за което във връзка с чл.109 от ЗДДС и чл.77 от ППЗДДС, регистрираното лице/ООД/ следва в 14-дневен срок от настъпване на съответното обстоятелство да подаде заявление по образец. Видно от Приложение № 8 към чл.77, ал.1 от ППЗДДС в заявлението се съдържа декларация, че подписалия образеца представлява лицето от чието име е подадено заявлението. Нещо повече, при подаване на заявлението за дерегистрация приемащия служител извършва проверка за установяване самоличността на подаващия и представителната му власт. Служителят може да откаже приемането на заявлението, когато то не е представено от надлежно упълномощено лице или не е подписано.
Видно от чл.106 от ЗДДС по инициатива на органа по приходи се прекратява регистрацията, когато същия е установил основание за задължителна дерегистрация. Съгласно чл.110, ал.1, т.2 от ЗДДС регистрацията се прекратява по инициатива на органа по приходите с издаване на акт за дерегистрация, когато се установи, че лицето не е изпълнило в срок задължението си за подаване на заявление за дерегистрация по чл.109, ал.1 от с.з. Като източници на информация за упражняване инициативата на приходната администрация за дерегистрация по ЗДДС могат да послужат информация от други органи по приходите за наличие на основания за дерегистрация по ЗДДС, по информация от трети лица, по данни от регистъра на НАП и др.
‘