Определение №161 от по търг. дело №638/638 на 1-во тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

ОПРЕДЕЛЕНИЕ
 
№ 161
 
София, 02.12.2008 година
 
Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, І т.о., в закрито заседание на 1 декември  две хиляди и  осма година, в състав:
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:     Никола Хитров
           ЧЛЕНОВЕ:    Елеонора Чаначева
                                     Емил Марков
                                                       
при секретар
и с участието  на прокурора
изслуша докладваното от съдията Никола Хитров
т. дело № 638 /2008 год.
 
Производството е по реда на чл.288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба от Е. и строителство инженеринг-98 ООД- П. против решение № 266/5.06.2008 г. по гр.д. № 264/2008 г. на Пловдивски АС, с което след отмяна на първоинстанционното решение, се уважава искът по чл.74 ТЗ и се отменят решенията на ОС от 27.04.2007 г. на касатора по т.1 и 2 от дневния ред, поради опорочена процедура по свикване на ОС.
След дадените указания, в допълнителна молба, вместо изложение по чл.284,ал.3,т.1 ГПК, се твърди че съдът се е произнесъл по съществен материалноправен въпрос, като е приел, че въпреки личното явяване и липса на възражения по редовността на свиканото ОСС, проведено на 27.04.2007 г., както и липса на противопоставяне при разискване на въпросите от дневния ред от ищеца О. Р. , неспазването спрямо него на уговорения в дружествения договор срок за свикване на ОСС води до незаконосъобразност на взетите решения от ОСС. Този въпрос бил от значение за точното прилагане на закона, което е един от аспектите на развитие на правото-чл.280,ал.1,т.3 ГПК.
ВКС-І т.о., за да се произнесе, взе предвид следното:
Касационната жалба е подадена в срок.
Ответникът по касационната жалба не е подал отговор.
Същественият материалноправен или процесуалноправен въпрос е от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото, когато по него няма съдебна практика /задължителна или незадължителна/ или когато има съдебна практика /задължителна или непротиворечива незадължителна/, но тя не е правилна /не е актуална/ и трябва да бъде изоставена и/или променена. В изложението не са посочени и мотивирани нито един от тези случаи.
В т.3 е визирано едно единствено основание. Точното прилагане на закона е във връзка с развитие на правото-правото не може да се развива при неточно прилагане на закона. Точното прилагане на закона е един от аспектите на развитие на правото, което може да се реализира при точно прилагане на правните норми. Така например, развитие на правото ще е налице: а/ в случай, при който произнасянето по съществения материалноправен или процесуалноправен въпрос е свързано с тълкуване на закона, което ще доведе до отстраняване на непълнотата, неяснотата или противоречивостта на самия закон-чл.5 ГПК, б/ когато съдилищата изоставят едно тълкуване на закона за да възприемат друго-чл.124,ал.1 ЗСВ.
По изложените съображения, касационната жалба не попада в приложното поле на чл.280,ал.1,т.3 ГПК и затова не следва да се допуска до разглеждане по същество.
Водим от горното, ВКС-І т.о.
 
О П Р Е Д Е Л И:
 
Не допуска касационно обжалване на решение № 266/5.06.2008 г. по гр.д. № 264/2008 г. на Пловдивски АС.
Определението не подлежи на обжалване.
 
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top