ОТНОСНО: Регистрация по чл. 133 от ЗДДС
В постъпило писмено запитване с вх. № …/31.01.2012 г. при Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – … е описана следната фактическа обстановка:
Чуждестранно лице, регистрирано по ДДС във Великобритания, има намерение да стане собственик на обект, на който се предвижда строителство на терен – строителна площадка в България. До завършването на обекта и до настъпване на момента, когато чрез този обект ще могат да се осъществяват доставки, чуждестраното лице ще получава доставки за строителство с включен ДДС. Идеята Ви е чуждестраното лице да може да ползва данъчен кредит по отношение извършените покупки от негова страна в България през периода докато самото то не извършва доставки.
В тази връзка задавате въпроса възможна ли е регистрация по ЗДДС в България на чуждестранното лице без акредитиран представител.
В запитването не уточнявате дали става въпрос за регистрация на лицето „В…” ЕООД, което представлявате, или за друго чуждестранно лице, чийто собственик е управителят на дружеството К..Т… Предвид неуточнената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, изразяваме следното становище:
1. Предвид гореизложеното, следва да се установи дали лицето, за чиято регистрацияскате информация, е установено на територията на страната, предвид това, че съгласно чл. 95, ал. 1 от ЗДДС на регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице, което е установено на територията на страната и извършва облагаеми доставки на стоки или услуги по чл. 12 от закона. Ако за период не по-дълъг от 12 последователни месеца преди текущия месец лицето достигне облагаем оборот от 50 000 лв., на основание чл. 96, ал. 1 от ЗДДС, за дружеството възниква задължение за регистрация по ЗДДС. Регистрацията се извършва по общия ред на закона.
В § 1, т. 11 от ДР на ЗДДС е дадено определение на понятието “лице, установено на територията на страната“ и това е лице, което е със седалище или адрес на управление на територията на страната или има постоянен обект на територията на страната. “Постоянен обект“ по смисъла на § 1, т. 10 от ДР на ЗДДС е търговско представителство, клон, офис, ателие, завод, работилница (фабрика), магазин, склад за търговия, сервиз, монтажен обект, строителна площадка, мина, кариера, сонда, петролен или газов кладенец, извор или други подобни, целящи извличане на природни ресурси, определено помещение (собствено, наето или ползвано на друго основание) или друго място, чрез което едно лице извършва цялостно или частично икономическа дейност на територията на една страна. Не се смята за установено на територията на страната чуждестранно лице, което има постоянен обект на територията на страната, който не взема участие в извършването на доставката.
Предвид факта, че „В…” ЕООД е дружество със седалище и адрес на управление на територията на страната, същото се счита за установено на територията на страната и относно регистрация по ЗДДС следва да се прилага общия ред по глава девета от закона.
2. Ако лицето не е установено на територията на страната, приложими относно регистрацията по ЗДДС са правилата на чл. 133 от ЗДДС във връзка с чл. 95, ал. 2, регламентиращи регистрация на чуждестранно лице, което не е установено в страната.
Съгласно чл. 133, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС, чуждестранно лице, което има постоянен обект на територията на страната, от който извършва икономическа дейност и чуждестранно лице, което не е установено на територията на страната, но извършва облагаеми доставки с място на изпълнение на територията на страната и отговаря на условията на този закон за задължителна регистрация или за регистрация по избор, се регистрира чрез акредитиран представител, с изключение на клоновете на чуждестранни лица, които се регистрират по общия ред. Регистрацията се извършва по реда на чл. 101 от ЗДДС в компетентната съгласно чл. 8 от ДОПК териториална дирекция на Националната агенция за приходите
Съгласно ал. 6 на същия законов текст, “Когато лице по ал. 1 и 2 е установено в друга държава членка или в трета страна, с която страната ни има правни инструменти за взаимопомощ, регистрацията се извършва по общия ред. Чуждестранното лице може да посочи акредитиран представител, като в тези случаи ал. 4 не се прилага.“ Видно от цитираните законови норми, считано от 01.01.2010 г. относно лицата, установени в друга държава членка, регистрацията чрез акредитиран представител е правна възможност, а не задължително изискване на закона.
Следователно, в случай, че чуждестранното лице е установено в друга държава членка /Великобритания/ и не е установено на територията на страната, същото подлежи на регистрация по общия ред на закона, като не е задължително посочване на акредитиран представител. Обръщаме внимание, че ако не посочи акредитиран представител, лицето може да упълномощи друго лице с изрично и нотариално заверено пълномощно да подаде от негово име заявление за регистрция и да го представлява в процедурата по регистрация по ЗДДС / чл. 101, ал.1, т. 5/.
‘