.№ 24-34-62
Дата: 02.09.2013 год.
ЗДДС, чл. 47;
ЗДДС, чл. 139, ал. 1.
Относно: прилагане на разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-62/24.06.2013 г. е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество, регистрирано по ЗДДС извършва дейност като туроператор и туристически агент. Във връзка с основната му дейност възнамерява да посредничи при сключване на застраховки.
В тази връзка въпросът Ви е дали за получените комисионни, във връзка със сключването на застраховките, следва да бъде начислен данък върху добавената стойност.
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Съгласно чл. 150, ал. 1 от Кодекс за застраховане (КЗ) застрахователни и презастрахователни посредници са застрахователните брокери и застрахователните агенти, които срещу възнаграждение извършват застрахователно и/или презастрахователно посредничество. Застрахователно и презастрахователно посредничество е извършване по занятие на дейност, изразяваща се в оказване на съдействие при подготовката, сключването и изпълнението на застрахователни, съответно презастрахователни договори, в сключването от името на застрахователя, съответно по възлагане от потребител на застрахователни услуги, на такива договори и в съдействие във връзка с упражняване на правата и изпълнение на задълженията по такива договори, включително в случаите на настъпване на застрахователно събитие, както и в предоставянето на консултации във връзка с такива договори (чл. 5, ал. 1 от КЗ).
На основание чл. 47 от ЗДДС, освободена доставка е извършването на услуги при условията и по реда на Кодекса за застраховането от застрахователи и презастрахователи, както и застрахователни брокери и застрахователни агенти.
Съгласно последователната практика на Съда на Европейския съюз (СЕС), формулировките, използвани за определяне на случаите на освобождаване от облагане с данък върху добавената стойност, подлежат на стриктно тълкуване. Това е така, защото тези случаи са изключение от общия принцип, според който всяка доставка на стоки или услуги, извършена възмездно от данъчно задължено лице, се облага с данък върху добавената стойност (Решение от 20 ноември 2003 г. по дело Taksatorringen, C-8/01, Recueil, стр. I-13711, точка 36, Решение от 3 март 2005 г. по дело Arthur Andersen, C-472/03, Recueil, стр. I-1719, точка 24 и Решение от 21 юни 2007 г. по дело Ludwig, C-453/05, Сборник, стр. I-5083, точка 21).
Съгласно относимата към случая разпоредба на чл. 135, пар.1, б. ”а” на Директива 2006/112/ЕО (Член 13, Б, буква а) от Шеста директива 77/388) застрахователните и презастрахователните сделки, включително свързаните с тях услуги, извършвани от застрахователни брокери и агенти, са освободени доставки за целите на ДДС. Услугите в разглежданата хипотеза не са застрахователни и презастрахователните услуги (виж Решение по дело С-240/99 Skandia, т. 41 и 43). Въпросът относно преценката обхвата на услугите попадащи в приложното поле на “включително свързаните с тях услуги, извършвани от застрахователни брокери и агенти” също е разглеждан от СЕС (виж например, Решение по дело С-472/03 Arthur Andersen). Признаването на качеството на застрахователен брокер или агент зависи от съдържанието на разглежданите дейности (виж т. 32 на същото Решение).
Според посоченото в Решение по дело С-124/07 J.C.M. Beheer BV, обстоятелството, че застрахователен брокер или агент не е пряко свързан със страните по застрахователния или презастрахователния договор, не може да бъде само по себе си пречка за освобождаване на доставката. Разпоредба на чл. 135, пар. 1, б.”а” на Директива 2006/112/ЕО трябва да се тълкува в смисъл, че обстоятелството, че застрахователен брокер или агент не е пряко свързан със страните по застрахователния или презастрахователния договор, за чието сключване той има принос, а има само косвена връзка с последните чрез друго данъчнозадължено лице, пряко свързано с една от тези страни, с което този застрахователен брокер или агент има договорна връзка, допуска доставената от последния услуга да се освободи от данък върху добавената стойност на основание на посочената разпоредба.
При условие, че извършваните от дружеството услуги са свързани с договарянето на застрахователни и презастрахователни сделки и в този смисъл характерни по естеството си за услуги, извършвани от застрахователен брокер или агент, ще са налице условията за освобождаване на доставката на основание чл. 47 от ЗДДС. Предвиденото освобождаване се прилага, дори и ако дружеството има само косвена връзка със страните по застрахователния или презастрахователния договор, за чието сключване то има принос, чрез друго данъчно задължено лице пряко свързано с една от тези страни, с което дружеството има договорна връзка.
Следва да имате предвид, че когато дружеството като туроператор извършва доставка на обща туристическа услуга, при определяне на данъчната й основа съгласно разпоредбата начл. 139, ал. 1 от ЗДДС следва да се включи и получената от застрахователя комисионна.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ
/СТОЯН МАРКОВ/
‘