.№24-30-38
Дата:12.09.2011 год.
Наредба № Н-18/2006 год.
Относно: прилагане на разпоредбите на Наредба № Н-18/2006 г. от дружество, обслужващо автобусни линии със собствени и наети от други фирми автобуси
В ЦУ на НАП е постъпило писмено запитване с вх. № 24-30-38/15.06.2011 г. относно прилагане на разпоредби на Наредба № Н-18/2006 г. във връзка с отчитането на продажбите на билети.В запитването е описана следната фактическа обстановка: Дружество „…………………. ” ООД обслужва автобусни линии на градския транспорт в гр. ………… Закупува билети с номинал от 1.00 лев от печатница на БНБ с разрешение на МФ. Дружеството обслужва автобусните линии със собствени и наети автобуси по договор. На наетите фирми дружеството продава своите билети с номинал от 1.00 лев, като за 1 (един) кочан от 100 (сто) листови билети тези фирми заплащат 1.00 лев. Продажбата на тези билети се удостоверява с данъчна фактура.
В тази връзка е поставен следния въпрос:
Правилно ли е приложена Наредба № Н-18/2006 г. на министъра на финансите?
Предвид компетентността на ИА „Автомобилна администрация” към Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията и във връзка с прилагането на чл. 39 от Закона за автомобилните превози (ЗАвП), запитването на„……………….” ООДбеше препратено по компетентност за изразяване на становище.
В тази връзка, ИА „АА” дава следния отговор: „След допълнително изясняване на проблема в телефонен разговор с управителя на фирмата-превозвач г-н ………… стана ясно, че „……………….” ООДобслужва автобусни линии на градския транспорт в гр. ………със собствени автобуси и наети от четири други фирми по договор. Закупените листови билети с номинал 1.00 лв. от печатницата на Българска народна банка с разрешение нане се препродават на фирмите, от които са наети превозните средства от името на „……………..” ООД, като приходите от билетите се отчитат по същия номинал от 1.00 лв. на фирмата.
В случая е спазено изискването на чл. 39 от ЗАвП, върху листовите билети да са посочени наименованието и адреса на превозвача „……………….” ООД.
Тъй като общината е възложила линиите от градския транспорт в гр. ……. на превозвача „…………….” ООД и другите четири фирми не са подизпълнители, а само предоставят превозните си средства под наем на превозвача „……………..” ООД, считам че няма пречка те да продават билетите от негово име и за негова сметка.”
Видно от изложеното, в писмото си до НАП дружество „………………” ООД посочва, че продава билетите си на наетите фирми, а пред ИА „АА” твърди, че не се продават, а само се предоставят, за да ги продават на пътниците от името на „…………..” ООД.
В тази връзка, моля да се изясни конкретната фактическа обстановка, при която се извършват продажбите на билетите.
Условията и реда за извършване на обществени вътрешни и международни превози на пътници и товари с автомобили, извършвани от български или чуждестранни превозвачи, се уреждат от ЗАвП. Съгласно чл. 39 от ЗАвП за превози се използват билети:
?по образец, утвърден от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и министъра на финансите, отпечатани съгласно изискванията на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа (НУРОКЦК);или
?от фискални устройства по реда на Наредба № Н-18 от 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
Върху билета се посочват наименованието и адресът на превозвача. Допуска се след отпечатването на билета да бъде извършено отбелязване върху него чрез полагане на печат, съдържащ необходимата информация.
Съгласно чл. 4, т. 3 от Наредба № Н-18/2006 г. не е задължено да регистрира извършените от него продажби в търговски обект чрез ФУ лице, което извършва продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги (квитанция, талон и др.), които съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата и са отпечатани по реда на НУРОКЦК; изискването за трайно вписана при отпечатването номинална стойност не се отнася за бланкови билети, квитанции и др., които се издават на химизирана хартия най-малко в два екземпляра – един за клиента и втори за лицето по чл. 3. Лицата, извършващи продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги съгласно чл. 4, т. 3, водят книга (регистър) за дневните продажби на билети/удостоверителни знаци, като книгата (регистърът) съдържа брой на продадените билети, начален и краен номер на продадени билети по номинали и общ оборот за деня, като в търговския обект се съхранява книгата (регистърът) и копие от документ за получените ценни книжа, издаден по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа – чл.39а, ал. 1 и 2 от Наредба № Н-18.
В чл.11, ал.1 от НУРОКЦК е посочено, че лице, което иска да отпечатва ценни книжа извън тези по чл.10, подава до министъра на финансите писмена заявка, в която посочва вида на ценните книжа, наименованието, единния идентификационен код от Агенцията по вписванията, седалището и адреса на управление на заявителя, както и адрес за кореспонденция. Към заявката по ал.1 се прилагат заверено копие от лиценза (разрешение, удостоверение за регистрация) за извършване на съответния вид дейност, ако такъв се изисква; макет (проект) на ценните книжа, върху който задължително се отбелязва наименованието на издателя и актуално удостоверение за търговска регистрация – в случаите, когато вписването в регистъра на Агенцията по вписванията все още не е извършено. Съответно в чл.18 от НУРОКЦК е посочено, че лицата, чиито заявки са одобрени и желаят да отпечатат ценни книжа, представят пред избраната от тях печатница по чл. 3 писмо, в което са означени: видът, количеството, номиналната стойност, изисквания относно издаваните ценни книжа и други, ако има такива и копие от писмото по ал.1 се представя на Министерството на финансите.
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’