ЗДДС, чл.25, aл. 6,ЗДДС, чл.115

.№53-00-40
08.07.2008
ЗДДС, чл.25, ал.6
ЗДДС, чл.115
В запитването е посочено, че представляваното от Вас дружество е придобило търговското предприятие на „Х” АД, в чийто активи са и недвижими имоти, предназначени за продажба. Същите са придобити от посоченото дружество, като апортна вноска от съучредител „Y” ООД.- инвеститор и първи собственик на имотите.
В хода на строителството от страна на „Y” ООД са извършени продажби по предварителни договори за покупко – продажба, като клиентите – физически лица са заплатили авансово пълната стойност на договорените апартаменти. На тази стойност от „Z” ЕООД е извършено и нотариалното прехвърляне на собствеността върху платените на „Y” ООД апартаменти.Като основание за това сте посочили договор сключен между „Z” ЕООД, „X” АД и „Y” ООД, въз основа на който представляваното от Вас дружествое
поело задължениетоза прехвърляне на собствеността срещу
задължението на другите страни да ви преведат авансово платените от клиентите суми. В тази връзка е зададен следния въпрос: следва ли „Z” ЕООД да начислява ДДС след като при авансовото плащане данъкът е станал изискуем и е начислен от получателя на плащането.
Предвид изложената в запитването фактическа обстановкаи относимата към въпросите нормативна уредба изразяваме следното становище:
Съгласно чл.19 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) с предварителния договор страните по сделката уговарят съществени условия за изпълнението на окончателния договор, при което ако някоя от страните откаже сключване на окончателния договор, другата страна има право да предяви иск пред съда за сключването му. Предварителният договор не представлява разпореждане с имущество, защото не се прехвърля собственост. По силата на чл.18 от ЗЗД договорите за прехвърляне на собственост или за учредяване на други вещни права върху недвижими имоти трябва да бъдат извършени с нотариален акт. Това означава, че прехвърлянето на собственост върху недвижими имоти или вещни права върху тях е валидно само ако е извършено в нотариална форма.
Предвид гореизложеното, със сключването на предварителния договор не възниква данъчно събитие по смисъла на чл.25, ал.1 от ЗДДС, тъй като не е налице изпълнение на условието по чл.25, ал.2 от същия закон.
На основание чл.25, ал.6 от ЗДДСданъкът върху добавената стойност е станал изискуем за получените плащания, съгласно предварителния договор преди прехвърлянето на собствеността върху недвижимия имот. В тази връзка, от страна на лицето получило авансово платените суми са издадени съответните данъчни документи с получатели физическите лица – купувачи и възложители по предварителния договор.
Доколкото, съгласно окончателния договор под формата на нотариален акт като продавач се явява “Z” ЕООД и плащанията извършени от физическите лица са извършени към друго лице считам, че на основание чл.115, ал.1 от ЗДДС от лицето получило авансовите плащания следва да бъдат издадени кредитни известия към издадените фактури по повод тези плащания. За документирането на доставката от „Z” ЕООД към физическите лица следва да бъде издадена фактура, в която като данъчна основада бъде посочено цялото възнаграждение получено от или дължимо на доставчикавъввръзкасдоставката,отполучателяпо неяили отдруголице. При
определяне на данъчната основа следва да се има предвид и разпоредбата на чл.26, ал.3 от ЗДДСпосочваща елементите, с които следва да се увеличи данъчната основа по ал.2 на чл.26 от ЗДДС .
В случай, че недвижимите имоти предмет на продажбата са придобити от „Z” ЕООД в резултат на обстоятелство посочено в чл.10, ал.1 от ЗДДС, предвид това, че ставаправоприемник на правата и задълженията по отношение на придобитите стоки, както и предвидразпоредбата на чл. 82, ал.1, т.2от ППЗДДС, уреждаща издаването на данъчни документи в особени случаи считам, че за документирането на доставката от „Z” ЕООД към физическите лица следва да бъде издадена фактура с цялата данъчна основана доставката, тъй като е налице възникнало данъчно събитие.От определената по реда на чл. 26, ал.2 във връзка с ал.3 от ЗДДСот данъчна основасеприспада размера на съответстващата част на авансовото плащане обложено с ДДСи разликата (ако има такава) подлежи на облагане с ДДС. Съгласно чл.82, ал.2 от ППЗДДС в издадената фактура задължително следва да бъде вписано, че „Z” ЕООД в качеството му на доставчик е правоприемник по чл.10 от ЗДДС. Предвид разпоредбата наал.3 на чл.82 от ППЗДДС„Z” ЕООД трябва да копие на данъчния документ издаден във връзка савансовото плащане, по повод на което се издава нов такъв за документиране на възникналото данъчно събитие.

Оценете статията

Вашият коментар