2_826 /03.07.2012 г.
чл.13, ал.1 от ЗДДС
ЕООДе регистрирано по ЗДДС лице. Основна дейност на дружеството е международна търговия на химически вещества. През периода 01.01.2012г.-30.04.2012г закупува стока от румънски доставчик, регистриран за целите на данък добавена стойност в Румъния, който е представител на полски производител.Стоката е натоварена в Полша и транспортирана директно до клиент в Румъния, също регистриран по ЗДДС в Румъния. Дружеството притежава транспортни документи и писмено потвърждение от клиента, че стоката е получена в Румъния. И трите дружества са с валидни VAT номера.
Въпросите са:
1. Налице ли е ВОП за вашето дружество и трябва ли да се издаде протокол по чл.117 от ЗДДС?
2. Ако е налице ВОП следва ли дружеството да се снабди с документите по чл.9, ал.1 от ППЗДДС за анулиране на протокола по чл.117 от ЗДДС и какъв по- точно текст трябва да съдържаписменото потвърждение от румънската приходна администрация?
3. Как следва да се отрази анулирането на протокола в дневниците за покупки и продажби?
4. В коя колона на дневника за покупки трябва да се отрази фактурата за доставката, за да не попадне дружеството в регистрация по Интрастат системата?
5. Ако не е ВОП, какво придобиване е ?
Тъй като изложената в запитването фактическа обстановка е неясна с писмо изх.№ ……….сме изискали допълнително да ни предоставите следната информация:
1. от кого закупувате стоките – от полския производител или от румънския доставчик, румънският доставчик комисионер ли се явява или собственик на стоката;
2. как е организиран транспорта, с кого е сключен договор за осъществяването му;
3. къде се прехвърля собствеността върху стоката
както и съответните документи, свързани с доставката – фактури, договори, транспортни и други документи по доставката, с коиторазполагате
С писмо вх.№ …………. ни предоставяте допълнителна информация:
1. стоката закупувате от румънския търговец, който се явява собственик , а не комисионер.
2.Транспортае за сметка на доставчика . Условия на доставката DDP –град в Румъния..
3.Собствеността върху стоката се прехвърля при пристигане на транспортното средство, преди разтоварването и, в уговореното от българското дружество местоназначение – склад на неговия клиент.
При така изложената фактическа обстановка, предвид множеството последователни доставки с едно движение на стоката, изразяваме следното принципно становище:
Условията и редът за прилагане на режима на вътреобщностно придобиване /ВОП/ по чл. 13, ал. 1 от ЗДДС са следните:
ВОП е налице, когато се придобива правото на собственост върху стока, както и при фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от закона, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да е приложим режимът, установен за ВОП, за дадена доставка на стоки, следва да са налице кумулативно следните условия:
1. Доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
2. Предмет на вътреобщностното придобиване са стоки по смисъла на чл. 5 от ЗДДС. ВОП включва:
– придобиването на правото на собственост или друго вещно право върху стока;
– фактическото получаване на стока в случаите на чл. 6, ал. 2 от ЗДДС.
3. Възмездност на придобиването: възмездността на придобиването е задължителна предпоставка за наличие на ВОП, съгласно чл. 2, т. 2 от ЗДДС. Определението за възмездност на доставката (придобиването) следва да се изведе по аргумент на противното от § 1, т. 8 от ДР на ЗДДС.
4. Транспортиране на стоките до територията на страната от територията на друга държава членка. ВОП е налице, както когато транспортът се осъществява от или за сметка на доставчика, така и когато същият е от или за сметка на получателя.
Съгласно чл.62, ал.1 от ЗДДС мястото на изпълнение на ВОП е на е на територията на страната, когато стоките пристигат и и превозът им завършва на територията на страната. По силата на чл. 62, ал. 2 от ЗДДС, независимо от посоченото общо правило на ал. 1 от същата правна норма, мястото на изпълнение на ВОП е на територията на страната, когато лицето, което придобива стоките, е регистрирано по този закон и е осъществило придобиването им под идентификационен номер, издаден в страната, т.е. следва да е осъществено придобиване по смисъла на чл.13, ал.1 от ЗДДС , което включва и транспорт на стока от държавата членка на доставчика до друга държава членка .
Предвид множеството доставки на лица от различни държави членки от съществено значение е да се определи мястото на изпълнение на всяка отделна доставка.
Мястото на изпълнение при доставки на стоки се определя по реда на чл. 17, ал. 1, съответно чл. 17, ал. 2 от ЗДДС, в зависимост от това дали стоката, предмет на доставката, се превозва или не. Съгласно тези разпоредби, мястото на изпълнение на доставката ще е там, където се намира стоката при прехвърляне собствеността й ако не се превозва, съответно местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща или започва превозът й към получателя.
От запитването и от представените допълнително документи не става ясно какви са договореностите между полския производител и румънския доставчик по отношение напрехвърлянето на собствеността върху стоките и мястото на изпълнение на доставката.
От представеното копие на INVOICE ….. без превод на български език, не може да се направи извод, че сте извършили придобиване под български идентификационен номер, тъй като във фактурата не е посочен номер на получател.
Относно правната регламентация на вътреобщностното придобиване по чл. 13, ал. 1, ал. 3 и ал. 6 от ЗДДС е издадено общо становище Изх. № 91-00-241 от 04.06.2009 г. на изпълнителния директор на НАП, а допълнителни разяснения относно правната регламентация на вътреобщностните доставки по чл. 7, ал. 1 и ал. 4 от ЗДДС са дадени в писмо изх.№ 24-00-27 от 21.04.2007 г. на изпълнителния директор на НАП. Същите можете да намерите в интернет страницата на Националната агенция за приходите – www.nap.bg.
‘