Определение №559 от 30.9.2011 по ч.пр. дело №462/462 на 4-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 559

София, 30 септември 2011 г.

Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение в закрито заседание на двадесет и осми септември две хиляди и единадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков
ЧЛЕНОВЕ: Марио Първанов
Борис Илиев

като разгледа докладваното от съдията Б. Белазелков гр.д. № 462 по описа за 2011 година, за да се произнесе, взе пред вид следното:
Производство по чл. 278 ГПК.
Обжалвано е определението на Върховния касационен съд, Трето гражданско отделение от 08.06.2011 г. по ч.гр.д. № 261/2011, с което е оставена без разглеждане частна касационна жалба срещу определение на Варненския апелативен съд, с което е потвърдено определение на Добричкия окръжен, с което е оставена без разглеждане жалба срещу действия на съдебния изпълнител.
Недоволен от определението е жалбоподателят [фирма], [населено място], [община], обл. Д., който го обжалва в срок, с оплаквания за незаконосъобразност, като счита, че определението на апелативния съд подлежи на касационно обжалване.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение като констатира, че обжалваното определение е първоинстанционно и туря край на производството, намира, че то подлежи на обжалване пред друг състав на Върховния касационен съд на основание чл. 274, ал. 2 изр. 2 ГПК. Частната жалба е допустима, подадена е в срок и е редовна.
Разгледана по същество частната жалба е неоснователна
За да постанови обжалваното определение, съдът е приел, че определението на апелативния съд е окончателно съгласно ТР № 3/12.07.2005 ОСГТК ВКС, тъй като окръжният съд действа не като въззивна, а като контролноотменителна инстанция. Компетентността на Върховния касационен съд по чл. 274, ал. 3, т. 1 ГПК е относно съдебни актове, които подлежат на триинстанционно разглеждане, а производството по обжалване на действията на съдебния изпълнител е уредено като двуинстанционно.
Производството по обжалване на отказ за издаване на охранителен акт е въззивно. В това производство окръжният съд действа като въззивна инстанция по отношение на съдията по вписванията или нотариуса. Затова решенията по тези дела подлежат на касационно обжалване съгласно т. 6 ТР № 1 от 17.07.2001 г. по гр.д. № 1/2001, което не е изгубило значението си и при действието на новия ГПК. Съгласно чл. 274, ал. 1, изр. 1 ГПК определението, с което се прекратява производството по такава жалба подлежи на обжалване пред състав на Върховния касационен съд.
Производството по обжалването на бездействията и посочените в закона действия на съдебния изпълнител не е въззивно. Съдът не действа като инстанция по отношение на съдебния изпълнител, както изрично е прието в ТР № 3/12.07.2005 ОСГТК ВКС. С жалбата срещу действията и бездействията на съдебния изпълнител страната предявява конститутивен иск за отменяването им, който е подобен на исковете, с който се оспорват решения на общото събрание на етажните собственици, действията на органите на кооперациите и търговските дружества и др. Разликата между тези искове е че в единия случай предмет на делото е материално потестативно право и „жалбата“ се подава в съда, а в другия – процесуално потестативно право и „жалбата“ се подава чрез съдебния изпълнител до съда. Окръжният съд действа по жалбата срещу действията на съдебния изпълнител като единствена инстанция (това също изрично е прието в цитираното тълкувателно решение). Затова съгласно т. 2 ТР № 3 от 12.07.2005 г. по гр.д. № 3/2005 функционално компетентен да разглежда частните жалби срещу определенията за прекратяване на производството пред окръжния съд по обжалване действията на съдебния изпълнител е съответният апелативен съд, който не може да действа в друго качество освен като въззивна инстанция. В тази част тълкувателното решение не е изгубило значението си и при действието на новия ГПК. С оглед измененията на ГПК ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 21.12.2010 г. тълкувателното решение не е изгубило действие и частта, в която постановява, че определението на апелативния съд е окончателно, тъй като в чл. 274, ал. 4 (изм. ДВ, бр. 100/2010) е уредена изрично необжалваемостта пред Върховния касационен съд на въззивните определения по дела, решенията по които не подлежат на касационно обжалване. Производството по обжалването на бездействията и посочените в закона действия на съдебния изпълнител е едноинстанционно и решението по жалбата не подлежи нито на въззивно, нито на касационно обжалване. За третото лице, което е отстранено от имота, остава възможността да се защити с владелчески иск или иск за собстевност.
Като е постановил обжалваното определение, макар и по други съображения, съдът е постановил законосъобразно определение, което следва да бъде оставено в сила.
Воден от изложеното Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ В СИЛА определението на Върховния касационен съд, Трето гражданско отделение от 08.06.2011 г. по ч.гр.д. № 261/2011.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.

Scroll to Top