данъчно третиране на доставката на билети за вход на дискотека по смисъла на ЗДДС

3_2176/08.05.2009 г.
ЗДДС, чл. 67, ал.2;
ЗДДС, чл. 113, ал. 3, т. 1;
ЗДДС, чл. 119;
ЗДДС, чл. 124
Относно: данъчно третиране на доставката на билети за вход на дискотека по смисъла на ЗДДС
Според изложеното в запитването „С” ООД е закупило билети за вход от ТД на НАП с номинална стойност на 1 билет 0.00 лв. Същите ще бъдат продавани като билети за вход в стопанисвана от дружеството дискотека.
Във връзка с изложеното са зададени следните въпроси:
1. С какъв документ следва да бъдат отразени продадените билети в дневника за продажбите?
2. Върху коя стойност трябва да се начисли ДДС – върху номиналната стойност на продадените билети или в това число?
3. Следва ли доставката на билетите да бъде включена в дневника за покупките?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДС /обн. ДВ бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр. 23 от 27 март 2009 г./ и Правилник за прилагане на закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15 септември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 4 от 16 януари 2009 г./ изразяваме следното становище:
Според чл. 8 от ЗДДС услуга е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обръщение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство.
В чл. 12 от ЗДДС е дадена дефиниция на понятието „облагаема доставка“ като доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Разпоредбата на чл. 42, т. 1 от ЗДДС определя като освободена доставка продажбата на билети от културни организации и институти по Закона за закрила и развитие на културата за:
а)циркови, музикални и музикално-сценични спектакли и концерти, с
изключение на билетите за барове, вариетета и еротични спектакли;
б) музеи, художествени галерии, библиотеки и театри;
в) зоологически и ботанически градини;
г) архитектурни, исторически, археологически, етнографски и музейни резервати
и комплекси.
Продажбата на билети за вход в стопанисвана от задълженото лице дискотека не попадат в обхвата на освободените доставки по смисъла на чл. 42 от закона, поради което за тях е приложима разпоредбата на чл. 12 от ЗДДС и те имат характер на облагаеми доставки. Относно определяне на размера на данъка следва да се има предвид, че съгласно чл. 67, ал.2 от ЗДДС, когато при договаряне на доставката не е изрично посочено, че данъкът се дължи отделно, се приема, че той е включен в договорената цена.
За извършената доставка всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура по смисъла на чл. 113 от ЗДДС. В ал. 3, т. 1 на чл. 113 от ЗДДС е предвидена възможност да не се издава фактура за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице. В тези случаи е приложим чл. 119, ал. 1 от ЗДДС, според който за доставките, за които издаването на фактура или протокол не е задължително, доставчикът – регистрирано по този закон лице, съставя отчет за извършените продажби, който съдържа обобщена информация за тези доставки за съответния данъчен период. Алинея 2 от същата правна норма указва, че отчетът за извършените продажби се съставя най-късно в последния ден на данъчния период, а според ал. 3 по избор лицето може да съставя отделни отчети за извършените продажби за всеки ден от данъчния период и/или за всеки свой обект. Изисквания към отчетите са предвидени и в чл. 112 от ППЗДДС.
Разпоредбата на чл. 124, ал. 1 от ЗДДС задължава регистрираните лица да водят дневник за покупките и дневник за продажбите. Съгласно ал. 2 от същата правна норма регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл. 119 в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени.
По силата на чл. 124, ал. 4 от ЗДДС лицата отразяват в дневника за покупки получените от тях данъчни документи. Законодателят ясно и точно в разпоредбата на чл.112, ал. 1 от закона е определил кои са данъчни документи по смисъла на същия, а именно: фактурата, известието към фактура и протоколът. При положение, че за покупката на билети дружеството притежава данъчен документ по смисъла на ЗДДС, същият следва да се отрази в дневника за покупки.

Scroll to Top