3_2289/16.08.2013 г.
ЗДДС, чл. 12, ал. 1;
ЗДДС, чл. 50, ал. 1;
ЗДДС, чл. 131, ал. 1 и ал. 2;
ППЗДДС, чл. 83, ал. 6;
Относно: данъчно третиране на публична продан на движими вещи съгласно Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Според изложеното в запитването по изпълнително дело № …… по описа на ЧСИ рег.№ ………..със страни: взискател – ТД на НАП – гр. В и „А” ЕООД, ЕИК по Булстат ……….. и длъжник „Е” ЕООД, ЕИК по Булстат ……….., предстои насрочване на публична продан на следните движими вещи, собственост на „Е” ЕООД: струг, бормашина, компресор и бетонобъркачка.
Във връзка с изложеното се поставя въпроса при условие, че длъжникът е регистрирано по ЗДДС лице, по отношение на кои активи следва да се начисли данък върху добавената стойност при извършване на публичната продан?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 30 от 26.03.2013 г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15.09.2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 20 от 28.02.2013 г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 2, т. 1 от ЗДДС с данък върху добавената стойност се облага всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга. Доставка на стока по смисъла на закона е прехвърлянето правото на собственост или друго вещно право върху стоката – чл. 6, ал. 1 от ЗДДС.
В ЗДДС режимът на облагането на доставката на стоки или услуги при публичната продан е регламентиран в Глава четиринадесета „Специфични случаи на доставки“ и е приложим единствено в случаите, когато собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано по закона лице. Освен това е необходимо да се има предвид, че на облагане с ДДС ще подлежат само продажбите на стоки или имоти, които биха били предмет на облагаеми доставки по смисъла на чл. 12 от същия закон в случаите на обикновена продажба.
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго. В Глава четвърта „Освободени доставки и придобивания“ от закона са регламентирани изчерпателно доставките, които са освободени от облагане с ДДС.
По силата на чл. 50, ал. 1 от ЗДДС освободена е доставката на стоки или услуги:
1.които са използвани изцяло за извършването на освободени доставки и на това основание не е било упражнено правото на приспадане на данъчен кредит по отношение на начисления данък при тяхното производство, придобиване или внос;
2.при производството, придобиването или вноса, на които не е било налице право на приспадане на данъчен кредит на основание чл. 70.
Съгласно новоприетата ал. 2 на чл. 50, в сила от 01.01.2013 г., ал. 1 не се прилага, когато по реда на чл. 79, ал. 8 е упражнено право на данъчен кредит или е извършена корекция.
На основание чл. 83, ал. 6 от ППЗДДС в случаите на продажба по чл. 131 от закона, когато за предмета на проданта е приложим чл. 50, ал. 1 от закона, собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекираната вещ) трябва да уведоми съдебния изпълнител за наличие на това обстоятелство до обявяването на проданта.
Предвид гореизложеното при прехвърляне правото на собственост на описаните в запитването движими вещи, доколкото доставките са с място на изпълнение на територията на страната и не попадат в хипотезата на чл. 50, ал. 1 от ЗДДС, е налице облагаема доставка по смисъла на чл. 12, ал. 1 от закона и публичната продан на движимите вещи подлежи на облагане с ДДС. Ако същите представляват оборудване, машини и съоръжения, неподвижно закрепени към земя, данъчното им третиране е аналогично на това, регламентирано в разпоредбата на чл. 45, ал. 5, т. 2 от ЗДДС.
При определяне на дължимия данък е необходимо да се има предвид разпоредбата начл. 131, ал. 2 от ЗДДС, съгласно която се приема, че в продажната цена е включен данъкът, като той заедно с продажната цена се превежда (плаща) от получателя (купувача) на съдебния изпълнител.
‘