В Дирекция ”ОДОП” – …. постъпи писмено запитване с вх. № …./ 17.02.2016г., препратено по компетентност от ТД на НАП- Пловдив, Офис –….., относно датата на данъчно събитие при доставка на стока към трета страна при условия на доставката по инкотермс FCA и която е обвързана с неотменим документарен акредитив.
В конкретното запитване е изложена следната фактическа обстановка:
Данъчно задълженото лице, което представлявате, има сключен договор за производство и доставка на оборудване с купувач от трета страна, която не е член на ЕС. Съгласно подписан договор между двете лица, оборудването е разпределено на шест лота, обвързани с неотменим документарен акредитив, и с условия по доставката – FCA.
Посочили сте, че плащането по договора е предвидено да се извърши по следния начин:
-10% авансово от общата стойност на оборудването с паричен превод от датата на банковата гаранция за получено авансово плащане;
-90% от общата стойност на оборудването според шест неотменими документарни акредитиви, които се отварят последователно в полза на продавача, съгласно план за доставката.
Съгласно цитирания в запитването договор, първият акредитив се издава в рамките на 10 дни след получаване на банковата гаранция за добро изпълнение от купувача в полза на продавача. Усвояването на средствата по отворения Акредитив за съответния Лот се осъществява при представяне от Продавача на комплект документи, които са:
-Фактура за окончателно плащане, с изискване от Купувача и банката да бъде написана 100% стойността на ЛОТ 1, с подваден аванс от 10% от ЛОТ 1, и остатъчна стойност 90% на ЛОТ 1, с франкировка FCA;
-Предварителен приемателен протокол, подписан от упълномощените представители на Купувача и Продавача на територията на продавача;
-Складова разписка, издадена от Купувача;
-Застрахователна полица за стоките срещу риск за периода на съхранение на територията на Продавача, в полза на Купувача.
Съгласно чл.5 от визирания от Вас договор, касаещ доставката на оборудването, продавачът поема задължение да достави на Купувача оборудването на база франко превозвача, склад на Продавача в Пазарджик, натоварено на камион в съответствие с Инкотермс 2010, както и да извърши обслужването в рамките на срока, предвиден в Графика за доставка. Продавачът поема задължение да опакова оборудването в издръжлива на мореплаване опаковка и да го съхранява в склада до 30.06.2017 година без допълнителни разходи. В случай, че оборудването не бъде прието в гореспоменатия срок, паричното задължение по услугата за съхранение се прехвърля от купувача, относно което купувачът и продавачът сключват отделен Договор. От своя страна, продавачът поема задължение да натовари оборудването на транспортните средства, които ще превозват оборудването от склада до пристанището за натоварване, както и да поеме разноските на това натоварване.
Въпросът, който поставяте е следният:
В кой момент се прехвърля собствеността от Продавача на Купувача?
Във връзка с изложената фактическа обстановка в запитването и поставения въпрос, и съгласно действащата към настоящия момент нормативна уредба по Закона за данък върху добавената стойност и Правилника за неговото прилагане, изразявам следното принципно становище:
При така изложената фактическа обстановка, считаме, че отговорът на поставения от Вас въпрос е предмет на сключения договор за доставката между представляваното от Вас юридическо лице и Вашия клиент от третата страна.
Материалния закон регламентира понятия като данъчно събитие и изискуемост на данъка по отношение на доставки на стоки или услуги. В конкретния случай, съгласно изложеното от Вас, считам, че е налице доставка на стока към клиент от трета страна, при условия по Инкотермс – FCA, а именно,продавачът доставя стоките на превозвача, определен от купувача при уговорено място и преминали митническо изчистване за износ. Трябва да се отбележи, че изборът на мястото на доставка има значение за задълженията по натоварването и разтоварването на стоките при това място. Ако доставката става в помещенията на продавача, продавачът е отговорен за натоварването. Ако доставката става в някое друго място, продавачът не е отговорен за разтоварване.
Независимо от посочените по-горе обстоятелства, за целите на данъчното облагане в конкретния случай, е от съществено значение да се определи кога възниква данъчното събитие, респективно, изискуемостта на данъка.
В случая на запитването не става ясно до къде ще се транспортира стоката, а единствено, че ще е налице доставка на стока – оборудване за клиент, който е установен на територията на трета страна.
По повод определянето на мястото на изпълнение на доставката за целите на данъчното облагане по ЗДДС, Ви обръщам внимание на текстовете на чл.17 от същия. Според алинея 1 на същата правна норма, в случаите в които стоката не се изпраща или превозва, мястото на изпълнение на конкретната доставка е мястото, където се намира стоката при прехвърляне на собствеността или при фактическото й предоставяне по чл.6, ал.2 от с.з. Мястото на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или транспортира от доставчика, получателя или третото лице, е местонахождението й към момента в който се изпраща пратката или започва превозът й към клиента.
Данъчното събитие за доставката по смисъла на чл.25, ал.2 от материалния закон възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена.
По отношение на това кога ще се счита за прехвърлена собствеността върху стоката или фактически предоставена по смисъла на чл.6, ал.2 от Закона, Ви обръщам внимание, че зададения от Вас въпрос има характер на правна консултация, касаеща Вашите търговски взаимоотношения по доставката. Поради което, НАП не е компетентна да изрази становище по така поставения от Вас въпрос.
http://ro16ciela/Dispatcher.aspx?Destination=RefDocs&Method=RefsFromActs&DocId=2135514513&ItemGroup=11&IdType=1&No=11&SubNo=0&IdItem=15&DocTitle=%D0%94%D0%90%D0%9D%D0%AA%D0%A7%D0%9D%D0%9E-%D0%9E%D0%A1%D0%98%D0%93%D0%A3%D0%A0%D0%98%D0%A2%D0%95%D0%9B%D0%95%D0%9D%20%D0%9F%D0%A0%D0%9E%D0%A6%D0%95%D0%A1%D0%A3%D0%90%D0%9B%D0%95%D0%9D%20%D0%9A%D0%9E%D0%94%D0%95%D0%9A%D0%A1&lang=bg-BG
‘