прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

Изх. №24-02-263
Дата:05.08.2015 год.
ПЗР на ЗДДС, § 15г
Относно: прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Вна(НАП) е постъпило Ваше писмено запитване, заведено с вх. № 24-02-263/14.07.2015 г., в което поставяте въпроси, свързани с прилагането на разпоредбите на ЗДДС, като излагате следната фактическа обстановка:
Община … е бенефициент и изпълнител на договор по проект № 58131-51-51 “Реконструкция на водопроводна мрежа и доизграждане на канализационна мрежа в гр. ….”, финансиран с договор за безвъзмездна финансова помощ по приоритетна ос 1 на оперативна програма “Околна среда 2007-2013”.
Предвид изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Възможно ли е да се упражни право на данъчен кредит за всички извършени доставки с такъв характер, в т.ч. за незавършени обекти, финансирани със собствени средства, Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) и др. източници, имайки предвид обстоятелството, че общината ще използва бъдещия актив за последваща облагаема доставка, в т.ч. и незавършените обекти. Община …. към настоящия момент няма сключен договор с ВиК оператор за предоставяне на услугата. До края на 2015 г. следва да се подпише такъв. Съгласно този договор ВиК оператора длъжен ли е да приеме всички активи, които ще предложи общината? В случай че не бъде вписан актива в договора, следва ли да се прави корекция на ползвания данъчен кредит?
2. Следващите договори за ВиК инфраструктура, които предстоят да се изпълняват, следва ли да попаднат в общите разпоредби на ЗДДС. Има ли право общината на данъчен кредит за стопанисването и поддържането на обектите?
3. Общината е бенефициент и по проект № ИД-02/321/00816, финансиран от Разплащателна агенция за водоснабдяване на малки населени места. Проектът е приключил и предстои финално отчитане. Съгласно регламента разходите за данък върху добавената стойност не са допустим разход по проекта, но се финансират от ДФ “Земеделие”, съгласно Наредба № 25. Може ли да се приложи изменението на ЗДДС и в този случай?
4. Община …. има изградени 2 бр. пречиствателни станции за отпадъчни води (ПСОВ), като едната не е въведена в действие. Съгласно договор с ВиК оператора, таксите за пречистване на водите се събират от тях и се предоставят на общината срещу издаване на фактура като облагаема доставка. Може ли да се ползва правото на пълен данъчен кредит за конкретните доставки, свързани пряко с обслужването и стопанисването на ПСОВ – текущ ремонт, материали, ел. енергия и др.?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП) изразявам следното становище по поставените от Вас въпроси:
С разпоредбата на § 15г от ПЗР на ЗДДС (обн. ДВ бр. 41 от 05.06.2015 г., в сила от 09.06.2015 г.), е определено, че общини, регистрирани по този закон, които не са упражнили правото си на приспадане на данъчен кредит в срока по чл. 72 за начислен след 01.01.2007 г. данък върху добавената стойност за получени от тях доставки на стоки или услуги за изграждане на ВиК системи и съоръжения в изпълнение на водни проекти, включително по Приоритетна програма “Околна среда 2007-2013”, могат да упражнят право на данъчен кредит за тези доставки. Съгласно измененията на ЗДДС в сила от 09.06.2015 г. това се отнася не само за начислен след 01.01.2007 г. данък върху добавената стойност за получени от общините доставки на стоки и/или услуги за изграждане на ВиК системи и съоръжения в изпълнение на водни проекти по Приоритетна ос 1 на Оперативна програма “Околна среда 2007-2013”, а включва всички получени от тях доставки на стоки и/или услуги за изграждане на ВиК системи и съоръжения в изпълнение на водни проекти. Т.е. правото на приспадане на данъчен кредит за начисления данък за получените от общините стоки и/или услуги, предназначени за изграждане нови ВиК системи и съоръжения със собствени бюджетни средства или целеви средства, както и със средства от ПУДООС, ДФ “Земеделие” и др. източници е налице.
Следва да имате предвид, че § 15г от ПЗР на ЗДДС създава един преходен режим, който не обхваща получени от общините доставки, направени в изпълнение на водни проекти, включително по Оперативна програма “Околна среда 2007-2013”, за които 12-месечният срок по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС не е изтекъл. В този случай упражняването на правото на данъчен кредит става по общите правила на закона.
По отношение на изложеното в запитването, че общината ще използва бъдещия актив за последваща облагаема доставка, в т.ч. и незавършените обекти, като към настоящия момент няма сключен договор с ВиК оператор, следва да се има предвид, че според трайната практика на Съда на Европейския съюз (СЕС), предвиденото в чл. 167 и сл. от Директива 2006/112/ЕО право на приспадане е неразделна част от механизма на данъка върху добавената стойност и по принцип не може да се ограничава. То се упражнява незабавно по отношение на целия данък, начислен по получени доставки (Решение от 15 юли 2010 г. по дело Pannon Gep Centrum, C-368/09, т. 37 и Решение по дело C-280/10 т. 29 и т. 40).
Съдът на Европейския съюз приема също, че принципът на неутралност на данъка върху добавената стойност по отношение на данъчната тежест върху предприятието изисква първоначалните разходи за инвестиции, направени за нуждите и с оглед на дадено предприятие, да се считат за икономическа дейност и че ще бъде в
противоречие с този принцип посочените дейности да започват едва от момента, в който даден недвижим имот действително се използва, тоест когато възникне облагаемият доход. Всяко друго тълкуване би възложило на икономическия оператор разходите за данъка върху добавената стойност в рамките на икономическата му дейност, без да му даде възможността да ги приспадне, и би прокарало произволно разграничение между разходите за инвестиции, направени преди и по време на действителното използване на даден недвижим имот (вж. по-специално Решение по дело Rompelman, т. 23 и Решение по дело INZO, т. 16).
Горните съображения на съда са относими към случаите, когато разходите за данък върху добавената стойност (ДДС) са направени във връзка с проектирана дейност, която би била облагаема (Решение на СЕС по дело C-98/98). Обратното, в случаите, когато изначално е ясно, че направените разходи, включително ДДС са за изграждане на активи, които ще се използват само за освободени доставки и/или доставки или дейности извън рамките на независимата икономическа дейност, право на приспадане на данъчен кредит за начисления данък не възниква (Решение на СЕС по дело C-435/05).
Предвид цитираната практика на СЕС считам, че правото на приспадане на данъчен кредит за получените от общината стоки и/или услуги във връзка с изграждането на нови ВиК системи и съоръжения е възникнало незабавно на датата на изискуeмост на данъка за съответните доставки, предвид обстоятелството, че общината ще използва тези стоки и/или услуги за последващи облагаеми доставки или като сама предоставя услуги по снабдяване с вода или като предоставя новоизградените активи в условията на бартер при сключването на договори с ВиК оператори по Закона за водите или по Закона за концесиите.
В запитването си посочвате, че общината Ви е бенефициент и по проект № ИД-02/321/00816, финансиран от Разплащателна агенция за водоснабдяване на малки населени места, съгласно Наредба № 25. По този проект общината се финансира и за дейности, различни от водни проекти. Обръщаме Ви внимание, че приложното поле на § 15г от ПЗР на ЗДДС, в сила от 09.06.2015 г., обхваща единствено и само доставки на стоки или услуги за изграждане на ВиК системи и съоръжения в изпълнение на водни проекти. В тази връзка считаме, че не може да се упражни право на данъчен кредит на основание разпоредбата на § 15г за доставки на стоки или услуги, свързани с изпълнението на други дейности по проектите, по които Вашата община е бенефициент.
Относно поставените въпроси, свързани с Ваши договорености и взаимоотношения с ВиК операторите и изпълнение на задълженията по Закона за концесиите, съответно Закона за водите, Ви информираме, че същите не са от компетентността на Националната агенция за приходите.
По отношение на въпроса Ви дали в случай, че не бъде вписан активът в договора, следва да се прави корекция на ползвания данъчен кредит, следва да имате предвид, че корекция на ползвания данъчен кредит в тези случаи не следва да се прави. Ако ползването на актива се предостави на концесионера безвъзмездно, без да бъде включен в концесионния договор, ще е налице безвъзмездна доставка, приравнена на възмездна, на основание чл. 9, ал. 3, т. 1 от ЗДДС. Данъкът за същата ще следва да начислите с протокол по чл. 117, ал. 1, т. 3 от ЗДДС, като данъчната основа на доставката се определя по реда на чл. 27, ал. 2 от закона и е сумата на направените преки разходи, свързани с извършването на услугата, а данъчното събитие за доставката настъпва в края на всяка календарна година (чл. 25, ал. 5 от ЗДДС).
По повод правото на данъчен кредит по конкретните доставки, свързани пряко с обслужването и стопанисването на ПСОВ – текущ ремонт, материали, ел. енергия, следва да имате предвид, че правото на данъчен кредит в случая е налице и се упражнява по общите правила на ЗДДС (чл.69 и сл.).
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Scroll to Top