ЗЗО – чл. 33, ал. 1, т. 3, чл. 34, ал. 1, т. 2, чл. 40, ал. 5
ОТНОСНО:Здравно осигуряване на чуждестранно физическо лице – гражданин на Израел, който има разрешение за постоянно пребиваване в страната
Според изложената фактическа обстановка в запитването, съпругът Ви е гражданин на Израел и е със статут на постоянно пребиваващ в България. Разрешението за постоянно пребиваване в страната е получил на 06.08.2009 г., датата на издаване на личната му карта. От този момент нататък е започнал да се осигурява здравно като е заплатил авансово дължимите здравноосигурителни вноски до края на 2010 г.
Въпреки това, при справка научавате, че здравноосигурителните му права са прекъснати. Месеците без данни здравно осигуряване са за периода от януари 2000 г. до юни 2009 г.
Интересувате се, кога Вашият съпруг ще придобие здравноосигурителни права.
Във връзка с изложеното, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 33, т. 3 от ЗЗО задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) са чуждите граждани, на които е разрешено постоянно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна. Задължението за осигуряване за чуждите граждани възниква от датата на получаването на разрешение за постоянно пребиваване (чл. 34, ал. 1, т. 2 от ЗЗО).
«Постоянното пребиваване» е разрешителен режим за пребиваване за неопределен срок на чужденци в Република България, посочен в чл. 23 от Закона за чужденците в Република България.
Здравноосигурителните вноски за чуждите граждани, които попадат в кръга на задължително осигурените в НЗОК лица, се внасят по ред, в срокове и върху осигурителен доход, определени в чл. 40 от ЗЗО в зависимост от основанието за осигуряване.
Ако за чуждия гражданин, не е налице някое от основанията по чл. 40, ал. 1, ал. 2 или ал. 3 от ЗЗО, на което да се осигурява здравно, той трябва да внася здравни вноски за своя сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО.
Съгласно чл. 40, ал. 5 (изм. – ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) лицата, които не подлежат на осигуряване по ал. 1, 2 и 3, са длъжни да:
1. внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване – до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, и извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация;
2. подават декларация в срок до края на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство, по ред, определен с наредба на министъра на финансите, в която посочват, че ще се осигуряват по реда на т. 1.“
Относно правото на безплатна медицинска помощ от лицата, задължени да внасят здравноосигурителни вноски за своя сметка, в чл. 109 (изм. – ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 01.02.2010 г.) от ЗЗО е регламентирано, че здравноосигурителните права на тези лица се прекъсват, ако не са внесли повече от три дължими месечни осигурителни вноски за период от 36 месеца до началото на месеца, предхождащ месеца на оказаната медицинска помощ. Здравноосигурителните им права се възстановяват, при условие че заплатят всички дължими здравноосигурителни вноски през последните 36 месеца, като сумите, платени за оказаната медицинска помощ, не се възстановяват.
От цитираните разпоредби следва, че задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски за Вашия съпруг възниква от датата на получаване на разрешение за постоянно пребиваване в България. За времето преди тази дата той не е задължено лице по смисъла на този закон и не следва да внася здравноосигурителни вноски.
За изчистване в информационната система на Националната агенция за приходите (НАП) на периодите без данни за здравно осигуряване на Вашия съпруг е необходимо да бъде подадено искане за коригиране на здравноосигурителния му статус в компетентната или във всяка една териториална дирекция на НАП. Искането трябва да бъде придружено от документ, издаден от МВР, удостоверяващ датата, на която е получил разрешението за постоянно пребиваване в България. Доказателствените документи за промяна на здравноосигурителния статус могат да бъдат представени лично от него или от упълномощено лице (не се изисква нотариална заверка на подписите) в оригинал и копие.
…’