Изх. № 17-00-141
Дата: 31.07.2008 год.
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 37, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 65;
ДОПК, раздел VІ.
Относно: писмено запитване, наш вх. № 17-00-141/30.04.2008 г.
В ЦУ на НАП е постъпило запитване от “…………..“ ЕАД, ЕИК по Булстат …………… . В запитването са поставени четири въпроса, касаещи облагането с окончателен данък на доходи от източник в страната, начислени/изплатени на чуждестранни физически лица съгласно чл.37 от ЗДДФЛ. Поставен е и въпрос, касаещ прилагането на Раздел VI от ДОПК/ Процедура за обмен на информация с държавите – членки на Европейския съюз, относно доходи от спестявания (Нов – ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.)/ и по специално на чл.143м от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
1.Първият въпрос, поставен от дружеството е облагаеми ли са на основание чл.37, ал.1, т.12
от ЗДДФЛ доходите на чуждестранни физически лица, реализирани при обратно изкупуване
на дялове, емитирани от колективни инвестиционни схеми, когато банката е посредник на
чуждестранното управляващо дружество и действа като инвестиционен посредник, но за
негова сметка?
От така поставения въпрос най-вероятно конкретната ситуация е следната: чуждестранно
физическолице,реализира доход вРБългарияот обратноизкупуванена дяловена
чуждестранна схема за колективно инвестиране, която продава и изкупува обратно дялове на
българския пазар чрез „………………“ ЕАД.
Чл. 37, ал. 1от ЗДДФЛ третира облагането на доходи от източник в България.
начислени/изплатени в полза на чуждестранни физически лица.
В чл. 8 от ЗДДФЛ изчерпателно са изброени доходите от източник в България. Съгласно чл.8,
ал. 8 от ЗДДФЛ доходите от акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвести-ционни бонове и други финансови активи, издадени от държавата, общините, местни юри-дически лица, неперсонифицирани дружества и други форми на съвместна дейност, както и от сделки с тях, са от източник в България. Съгласно чл.8, ал. 11 от действащия Закон за данъците върху доходите на физическите лица при определяне на източника на доход мястото на изплащане на дохода не се взема предвид.
В разглеждания случай чуждестранната схема за колективно инвестиране предлага издадени
от нея дялове на българския пазар.
Притака изложената фактическа обстановка следва,чедоходитена чуждестранните
физически лица,реализирани в резултат на обратно изкупуване на дялове на чуждестранна
колективна инвестиционна схема не подлежат на облагане с данък при източника по реда на чл. 37, ал. 1 от ЗДДФЛ.
2.Вторият въпрос, поставен от банката е следният: съгласно чл. 13 от ЗДДФЛ необлагаеми са
доходите от сделки с акции на публични дружества, както и акции и дялове наколективни
инвестиционни схеми / чл.13, ал.1, т.3/, като е направено ясно разграничение на доходите от
акции, дялове и други финансови активи /чл.13, ал.1, т.2, б „в“/, докато в чл.8, ал.8 и чл.37,
ал. 1, т. 12 от ЗДДФЛ се говори общо за доходи от финансови активи.
Въпросът, зададен в тази връзка е подлежат ли на облагане доходите на чуждестранни лица,
реализирани при обратно изкупуване на всички видове финансови инструменти от източник
в страната, независимо от техния характер.
Така зададен въпросът не е формулиран съвсем коректно, тъй като на обратно изкупуване
подлежат дяловете на част от колективните инвестиционни схеми /договорните фондове/,
при инвестиционните дружества от отворен тип на обратно изкупуване подлежат акциите на
инвеститорите.
Действащият ЗДДФЛ третира равностойно облагането на доходите на местните физичес-ки лица, както и на чуждестранните физически лица, установени за данъчни цели в държава – членка на Европейския съюз или на Европейското икономическо пространство. Това следва от разпоредбата на чл. 37, ал. 7 от закона.
Съгласно чл. 13, ал. 1 от ЗДДФЛ и §1, Т. 11 от ДР на ЗДДФЛ не са облагаеми доходите от сделки с акции на публични дружества, търгуеми права на акции на публични дружества и акции и дялове на колективни инвестиционни схеми, извършени на регулирания български пазар на ценни книжа; разпределените под формата на нови дялове и акции печалба или друг източник на собствен капитал в търговски дружества, както и разпределените печалба или друг източник на собствен капитал под формата на увеличаване на номиналната стойност на съществуващите дялове и акции, независимо дали търговското дружество е публично, или не; доходите, получени при обратно изкупуване на дялове от колективни инвестиционни схеми (договорни фондове), допуснати до публично предлагане в Република България по реда на ЗППЦК; лихвите и отстъпките от български държавни, общински и корпоративни облигации.
От изложеното пo-горе следва, че облагаеми са например следните доходи: продажба или замяна на акции, дялове и други финансови активи на непублични дружества; сделки с акции на публични дружества, извършени на чуждестранен пазар; сделки с дялове на колективни инвестиционни схеми, когато не са извършени на регулиран български пазар или по реда на обратното изкупуване от техния емитент.
Чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава извън Европейския съюз или Европейското икономическо пространство се облагат с окончателен данък за доходи от източник в България както следва: доходи от продажба, замяна и друго възмездно прехвърляне на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, с изключение на доходите от замяна по чл. 38, ал. 5 от ЗДДФЛ.
3. Третият въпрос, поставен от банката касае приложението на чл. 65 от ЗДДФЛ.
Съгласно чл. 65, ал. 6 от ЗДДФЛ данъкът върху доходите от финансови активи по чл.37, ал.1 т. 12 се внася от лицето, придобило дохода.
Съгласно разпоредбите на чл. 65, ал. 9 от ЗДДФЛ, когато доходите по чл. 37 са в полза на лице, което е местно в държава, с която Република България има сключена спогодба за избягване на двойното данъчно облагане, окончателният данък се удържа и внася от предприятието или от самоосигуряващото се лице-платец на дохода, в тримесечен срок от началото на месеца, следващ месеца на начисляването на дохода по чл. 65, ал. 1 от ЗДДФЛ. Чл. 65, ал. 1 от разглеждания закон третира само доходите по чл. 37 т. 1-9, което означава, че е неприложим за доходите, изброени в чл.37, ал. 1, т. 12 от ЗДДФЛ.
4. Последният въпрос е разделен на две части и е свързан с облагането с окончателен данък на доходи от източник в България и с приложението на Раздел VI от ДОПК / Процедура за обмен на информация с държавите – членки на Европейския съюз, относно доходи от спестявания (Нов – ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.)/ и по специално на чл. 143м от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Първата част от въпроса на банка „……“ е следният: когато банката изплаща доходи от дялове на чуждестранни колективни инвестиционни схеми, смята ли се за платец на дохода по смисъла на ЗДДФЛ и съответно счита ли се за агент-платец по смисъла на §1, т. 15 от ДОПК.
Относно облагането с окончателен данък и с приложението на Раздел VI от ДОПК Ви обръщаме специално внимание, че не следва да се бъркат понятията агент-платец по смисъла на Директивата за спестяванията и платец на доход по смисъла на ЗДДФЛ.
Когато банката изплаща доходи от дялове на чуждестранни колективни инвестиционни схеми са налице две хипотези:
1.банката изплаща доход от обратно изкупуване на дялове на чуждестранна схема за
колективно инвестиране на чуждестранно лице и
2.банката изплаща доход от обратно изкупуване на дялове на чуждестранна схема за
колективно инвестиране на местно лице.
В първия случай, както вече беше посочено не е налице облагане с данък при източника по реда на ЗДДФЛ.
В посочения пример обаче, банката се явява агент-платец по смисъла на §1, т. 15 от ДОПК и следва да предаде информация за чуждестранните физически лица, на които е изплатила доход от спестявания. Информацията се предоставя на изпълнителния директор на НАП по реда, определен в Раздел VI от ДОПК.
Следващият случай препраща към отговора, даден по втория от поставените въпроси и следва да се обърне внимание на това облагаем ли е доходът по реда на ЗДДФЛ или не.
В разглеждания пример правилата на Раздел VI от ДОПК не се прилагат, тъй като доходът се изплаща на местно физическо лице и в случая директивата по спестяванията е неприложима.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//