О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 589
София, 28.06. 2010 г.
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, I-во отделение, в закрито заседание на двадесет и четвърти юни две хиляди и десета година в състав:
Председател:Добрила Василева
Ч. е:Маргарита С.
Г. Г.
като изслуша докладваното от съдията С. гр. д. № 179/2010 г., и за да се произнесе, взе предвид:
Производството е по чл. 288 вр. чл. 280 ГПК.
Образувано е по касационна жалба, подадена в срока по чл. 283 ГПК от Д. К. Д. от гр. Л. чрез адвокат Б. К. от АК гр. Л., срещу въззивното решение № 284 от 13.11.2009 г. по гр. д. № 532/09 г. на Л. окръжен съд. Относно предпоставките за допускане на касационно обжалване се поддържа основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК по приложението на чл. 109, ал. 1 ЗС.
Ответниците И. К. Д. и Ф. К. Д. считат, че касационно обжалване не следва да се допуска, а по същество – жалбата е неоснователна.
При проверка по допустимостта на касационното обжалване, Върховният касационен съд на РБ, състав на I-во г. о., намира следното:
С обжалваното решение в сила е оставено решение № 288 от 21.07.2009 г. по гр. д. № 1337/08 г. на Л. районен съд в частта, с която касаторът Д. К. Д. е осъден да премахне преградната стена, с която е зазидан входът на общия коридор към мазетата в приземния етаж на жилищната сграда, находяща се в гр. Л., ул. “. № 73. След преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства, заключения на съдебно-технически експертизи и обяснения на ответниците, въззивният съд приел, че през лятото на 2008 г. касаторът изградил преградна стена, с която зазидал входа на общия коридор към мазетата в приземния етаж, без наличие на промяна в одобрения архитектурен проект от 03.10.1970 г. за изграждане на жилищната сграда. С така извършеното въздействие върху имота са създадени пречки на ищците, сега ответници по касация, за нормално ползуване на собствеността им в същия етаж, от което съдът заключил, че негаторният иск за защита на собствеността е основателен и доказан.
Съгласно чл. 280, ал. 1 ГПК въззивното решение подлежи на касационно обжалване, ако са налице изчерпателно изброените от законодателя общи и допълнителни предпоставки за всеки отделен случай. Общото основание за да се допусне разглеждането на касационната жалба по същество, е разрешаването от въззивния съд на материалноправен или процесуалноправен въпрос, който е от значение за изхода по конкретното дело. Правният въпрос /правните въпроси/, по който може да се допусне касационно обжалване, трябва да бъде посочен в изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК, или да може да бъде извлечен от съдържанието на касационната жалба. Върховният касационен съд няма правомощието сам да определя въпроса/въпросите, а може само да ги уточни или конкретизира.
В настоящия случай правният въпрос, по който жалбоподателят иска да се допусне касационното обжалване, не е формулиран, въпреки дадените от въззивния съд указания. С оглед данните по делото, съдържанието на касационната жалба и на изложението, може да се приеме, че се касае за тези от предпоставките на иска по чл. 109, ал. 1 ЗС, свързани с определяне на извършеното зазиждане на входа като неоснователно действие и като такова, което пречи на ищците да упражняват своето право на собственост.
В хипотезите на основания за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т.т. 1 и 2 ГПК се изисква противоречие на въззивното решение с постановление или тълкувателно решение на Върховния съд или на Върховния касационен съд или с утвърдена практика по приложението на посочената норма, каквито основания не се поддържат.
Доколкото е записано, че е разрешен спор, имащ значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, следва да се има предвид, че произнасянето от Върховния касационен съд по основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК не е във всички случаи на неточно прилагане на закона, а само в рамките, очертани с т. 4 на ТР № 1/2009 г. на ОСГТК. Касаторът не е обосновал защо счита, че това основание в случая е налице. Оплакванията, изложени в жалбата и в приложението към нея, са свързани с възприемането на фактите по делото от въззивния съд и тяхната преценка и съставляват касационно отменително основание по чл. 281, т. 3 ГПК за неправилност на решението, което не може да бъде разгледано в настоящия етап на производството. Във връзка с правното значение на действията на ответника-касатор следва да се посочи, че има трайно утвърдена практика на Върховния касационен съд и на съдилищата, според която представлява неоснователно действие извършеното в отклонение от строителните книжа въздействие върху общата част, а коридорът в приземния етаж безспорно е такава част в сградата, в която отделните етажи принадлежат на отделни собственици. Доколкото е установено, че по този начин собствениците на източното помещение са затруднени в достъпа си откъм входа на жилищните етажи и трябва да преминават през дворното място, в съответствие със закона и практиката по приложението му е изводът, че така създаденото състояние съставлява пречка за ищците, а не неудобство, както счита касаторът, да упражняват правата си на собственици, поради което то следва да се отстрани и премахне.
В обобщение предпоставките за допускане на касационно обжалване не са налице, поради което Върховният касационен съд на РБ, състав на I-во г. о.
О П Р Е Д Е Л И:
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на въззивното решение № 284 от 13.11.2009 г. по гр. д. № 532/09 г. на Л. окръжен съд.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: