Определение №205 от 29.12.2009 по гр. дело №1937/1937 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

    О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
                                                N 205
 
София, 29.12.2009  година
 
 В ИМЕТО НА НАРОДА
 
Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, І-во отделение, в закрито заседание на двадесет и втори декември две хиляди и девета година в състав:
              
                     Председател:Добрила Василева
                                                                   Членове:Маргарита Соколова                                                                                                          
                                                                                 Гълъбина Генчева
                                                         
като изслуша докладваното от съдията Соколова гр. д. N 1937/09 г., и за да се произнесе, взе предвид:
 
Производството е по чл. 307, ал. 1 вр. чл. 303, ал. 1, т. 1 ГПК.
Подадена е молба вх. № 2* от 05.10.2009 г. от М. В. В. от гр. П. чрез адвокат М. Б. от АК гр. П., за отмяна на влязлото в сила решение № 21 от 20.02.2008 г. по гр. д. № 901/07 г. на Софийския окръжен съд в частта, с която, след частична отмяна на решението от 04.06.2007 г. по гр. д. № 296/06 г. на С. районен съд, е отхвърлен иск за делба на лек автомобил “Ф” – дизел, цвят бордо, подробно индивидуализиран. Молителката твърди, че 01.09.2009 г. узнала за наличието на ново доказателство, с което да установи обстоятелства от съществено значение за делото относно пререгистрацията, идентификацията на вещта и придобиването й по време на брака между страните. Иска допускане до разпит на свидетел и отмяна на влязлото в сила решение.
Ответникът по молбата Г. А. Т. не е взел становище.
Върховният касационен съд на РБ, състав на I-во г. о., за да се произнесе, взе предвид следното:
С разпоредбите на чл. 303 и сл. ГПК производството по отмяна на влезли в сила решения е уредено като двуфазно. Разглеждането на молбата за отмяна по същество се предхожда от постановяване на нарочно определение по допустимостта на молбата. При липсата на законоустановени условия за допустимост на самото отменително производство, каквито законодателят е въвел с чл. 280, ал. 1 ГПК за касационното обжалване, съдебната практика приема, че проверката по допустимостта на молбата за отмяна следва да обхване наличието на подлежащ на отмяна съдебен акт, спазване на установените в чл. 305 ГПК срокове за подаване на молбата и наличие на точно и коректно формулирани основания за отмяна по смисъла на чл. 303, ал. 1 ГПК и чл. 304 ГПК.
Основанието по чл. 303, ал. 1, т. 1 ГПК, поддържано от молителката, е налице когато се открият нови обстоятелства или нови писмени доказателства от съществено значение за делото, които не са могли да бъдат известни при решаването му или с които страната не е могла да се снабди своевременно. Разпоредбата има предвид такива юридически или доказателствени факти, които са съществували към деня на приключване на устните състезания, след които решението е влязло в сила. Това твърдение на страната следва да бъде подкрепено с писмени доказателства. Възможността едно лице да бъде разпитано като свидетел, каквото искане е заявила молителката, не обосновава основание за отмяна на влязло в сила решение. Затова, след като с молбата не се въвежда основание от изрично предвидените в разпоредбата на чл. 303, ал. 1 ГПК, то същата не може да бъде допусната за разглеждане по същество.
По изложените съображения Върховният касационен съд на РБ, състав на I-во г. о.
 
О П Р Е Д Е Л И:
 
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба вх. № 2* от 05.10.2009 г. от М. В. В. от гр. П. чрез адвокат М. Б. от АК гр. П., за отмяна на влязлото в сила решение № 21 от 20.02.2008 г. по гр. д. № 901/07 г. на Софийския окръжен съд в частта, с която е отхвърлен предявен срещу Г. А. Т. иск за делба на лек автомобил “Ф” – дизел, цвят бордо, на основание чл. 303, ал. 1, т. 1 ГПК.
Определението може да се обжалва пред друг състав на Върховния касационен съд на РБ в едноседмичен срок от съобщаването.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ:

Оценете статията

Вашият коментар