Изх. № 24-35-9
Дата:26.05.2015 год.
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 2;
ЗДДФЛ, чл. 29а;
ЗДДФЛ, чл. 33, ал. 2;
КСО, чл. 6, ал. 2.
Относно: прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) и осигурителното законодателство
По повод Ваше писмено запитване до ТД на НАП гр. Бургас, препратено по компетентност вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № 24-35-9/23.04.2015 г., Ви уведомявам за следното:
Според описаната в писмото фактическа обстановка, физическо лице – регистрирано като земеделски производител и по реда на ЗДДС, е избрало дохода от стопанската му дейност да се облага с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от ЗДДФЛ. През 2014 г. формира доходи от продажба на непреработена продукция от растителен произход и от продажба на собствена земеделска техника /собственост на земеделския производител/.
Съгласно чл. 85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и в съответствие с разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 1 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП), в кореспонденцията си с Националната агенция за приходите регистрираните лица трябва да посочват данните си за идентификация (име и ЕГН/ЛНЧ, съответно фирма и/или ЕИК по БУЛСТАТ, издаден от Агенцията по вписванията; адрес по чл. 8 от ДОПК и адрес за кореспонденция), както и идентификацията на лицата, с чиито права и задължения е свързано запитването им. В писмото Ви не са посочени данните на физическото лице – земеделски производител,като освен това, не са описани детайлно всички факти и обстоятелства, имащи отношение към конкретния казус, поради което, изразявам следното принципно становище:
1.По прилагането на ЗДДФЛ
Съгласно чл. 16, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно съгласно разпоредбите на този закон. Според чл. 10, ал. 1 от същия закон доходите от прехвърляне на права или имущество и доходите от стопанска дейност като едноличен търговец, към които се причисляват и доходите на физическите лица, регистрирани като земеделски стопани, избрали да се облагат с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28, са обособени като различен вид доходи. Това обаче се отнася само за случаите, в които съответното имущество не е включено в предприятието на едноличния търговец, респективно в предприятието на регистрирания земеделски стопанин. От описаните в запитването Ви факти не става ясно дали в конкретния случай собствената земеделска техника се е използвала от физическото лице за целите на стопанската му дейност по чл. 29а от ЗДДФЛ. В тази връзка е необходимо да се има предвид следното:
На основание чл. 29а, ал. 1 от ЗДДФЛ физическите лица, регистрирани като земеделски стопани, могат да изберат доходът от стопанската им дейност да се облага с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28. В тези случаи, на основание чл. 29а, ал. 2 от ЗДДФЛ облагаемият доход се формира по ред идентичен с регламентирания в чл. 26 от ЗДДФЛ за едноличните търговци. Иначе казано, в тези случаи облагаемият доход е формираната по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) данъчна печалба (положителният данъчен финансов резултат, получен след преобразуването на счетоводния финансов резултат по реда на ЗКПО). В тази връзка, лицата по чл. 29а, ал. 1 от ЗДДФЛ са задължени да прилагат Закона за счетоводството, като за целта се приравняват на еднолични търговци (чл. 29а, ал. 5 от ЗДДФЛ). Това означава, че ако земеделската техника е заведена в счетоводството на предприятието на земеделския стопанин по съответния ред, продажбата на същата следва да се третира като част от стопанската дейност на физическото лице, а не като отделен вид дейност, и съответно доходите трябва да се декларират в Приложение № 2 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
В случай, че земеделската техника не е използвана от физическото лице за целите на стопанската дейност по чл. 29а от ЗДДФЛ и съответно не е била заведена в счетоводството на предприятието на земеделския стопанин, доходите от продажбата й следва да се третират като отделен вид доход по смисъла на чл. 10, ал. 1, т. 2 и 5 от същия закон. При наличието на такава хипотеза е необходимо да се имат предвид разпоредбите на:
?чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ, според който доходът би бил облагаем само ако въпросната техника попада в обхвата на понятието „пътни превозни средства“ и ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година. По смисъла на § 6 от ДР на Закона за движението по пътищата пътно превозно средство е съоръжение, придвижвано по пътя на колела и използвано за превозване на хора и/или товари. Към пътните превозни средства се приравняват трамваите, тракторите и самоходните машини, когато се придвижват по пътищата;
?чл. 33, ал. 2, т. 1 от ЗДДФЛ, която се прилага при определянето на облагаемия доход от продажба на пътни, водни и въздухоплавателни превозни средства, извън случаите, в които доходът е освободен от облагане, на основание чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ. В тези случаи се попълва Приложение № 5 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
2.По прилагането на осигурителното законодателство
Съгласно чл. 6, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност. Осигурителният доход включва всички доходи и възнаграждения включително възнагражденията по чл. 40, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване и други доходи от трудова дейност на осигурения през календарната година и не може да бъде по-голям от сбора на максималния месечен осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година поотделно за всеки един от месеците на годината /чл. 3 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски/.
Правната същност на договора за продажба е уредена със Закона за задълженията и договорите. Съгласно чл. 183 от същия закон с договора за продажба продавачът се задължава да прехвърли на купувача собствеността на една вещ или друго право срещу цена, която купувачът се задължава да му заплати. Видно от разпоредбата, възмездното прехвърляне на собствеността на земеделската техника чрез продажбане е обвързано с извършване на трудова дейност.
В случаите, в които продажбата на собствената земеделска техника е част от стопанската дейност на регистрирания земеделски стопанин, доходът от продажбата й ще се счита за доход от упражнена трудова дейност по смисъла на чл. 6, ал. 2 от КСО, съответно, следва да се включи при определяне на годишния осигурителен доход, върху който се дължат окончателни осигурителни вноски по чл. 6, ал. 8 от КСО.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР:
/Г. ДИМИТРОВА/’