Изх. № 24-39-118
Дата:14.11.2016 год.
ЗДДС, чл. 26, ал. 3, т. 2;
ЗДДС, чл. 44, ал. 1, т. 2;
ЗДДС, чл. 173, ал. 1;
ДР на ЗДДС, § 1, т. 15.
Относно: приложение на чл. 173 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше запитване във връзка с производство за установяване наличие или липса на основание за ползване на режима по чл. 173, ал. 1 от ЗДДС, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № ………………………., е изложена следната фактическа обстановка:
Сдружение „…………….“ има сключен договор с Министерство на ………………., съгласно който сдружението ще изпълни дейности, посочени в приложение към договора. Договорът е сключен на основание Рамково споразумение между Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария и Република България, ратифицирано със закон, приет от 43-то Народно събрание на 2 март 2016 г., ДВ, бр. 20 от 2016 г. и се прилага временно от датата на подписването му – 1 октомври 2015 г. (Рамково споразумение).
Съгласно чл. 3, пар. 3.5 „Освобождаване от данъчно облагане“, подпараграф 1 „Основен принцип“ от Приложение № 1 – Правилник за отпускане на безвъзмездна помощ на Глобалния фонд (2014) от ратифицираното и обнародвано в ДВ, бр. 29 от 12 април 2016 г. Рамково споразумение „за всяка програма безвъзмездните финансови средства се осигуряват от Глобалния фонд за целите на изпълнението на съответните дейности по Програмата и Споразумението за безвъзмездна помощ и покупката и/или вноса на стоки или услуги, при които са използвани безвъзмездните финансови средства, ще се освобождават от данъчното облагане, приложимо в държавата домакин, включително, но и не само във връзка с (а) митнически тарифи, вносни мита, данъци или фискални такси с еднакъв ефект, събирани или по друг начин наложени върху здравните продукти, внасяни в държавата домакин по силата на Споразумението за безвъзмездна помощ или съгласно договор, сключен с подполучател или доставчик, (б) данъкът върху добавената стойност, събиран или по друг начин наложен върху покупката на стоки и услуги чрез използване на безвъзмездните финансови средства“.
В тази връзка сдружението е подало искане до ТД на НАП …. по реда на чл. 107 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност за разрешение за прилагане на нулева ставка на данъка при режима на чл. 173, ал. 1 от ЗДДС.
Във връзка с изложеното е поставен следният въпрос:
Следва ли да се издаде Уведомление за прилагане на режима по чл. 173 от ЗДДС относно предоставените от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария безвъзмездни финансирания или те следва да се третират като финансиране на разходи по смисъла на ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, по така поставения въпрос изразявам следното становище:
Съгласно чл. 44, ал. 1, т. 2 от ЗДДС освободена доставка е доставката на стоки и извършването на услуги от организации, които не са търговци, поставящи си цели от политически, синдикален, религиозен, патриотичен, философски, филантропски или граждански характер, когато доставката е във връзка с прояви за набиране на средства, използвани за тяхната дейност или за постигане на поставените цели.
Предвид това, ако юридическото лице с нестопанска цел извършва услуги по проекти, чрез които постига целите, които си е поставило като такова лице и доколкото същите не водят до нарушаване на правилата за конкуренция, тези доставки на услуги следва да се третират като освободени.
Ако за дадени доставки, извършвани от сдружението, е предвидено освобождаване от данък върху добавената стойност по силата на международни договори, спогодби, споразумения, конвенции или други подобни, по които Република България е страна и същите са ратифицирани и обнародвани по съответния ред, прилагането на нулевата ставка на данъка съгласно чл. 173, ал. 1 от ЗДДС е неприложимо, ако доставките са освободени съгласно разпоредбата на чл. 44, ал. 1, т. 2 от ЗДДС. Нулева ставка на данъка е възможно да бъде приложена единствено за облагаема доставка.
Нулева ставка на данъка по чл. 173, ал. 1 от ЗДДС е неприложима и в случаите на финансиране единствено на разходи, включително за придобиване на активи, тъй като тези финансирания не са финансирания, пряко свързани с доставка и не са обект на облагане с данък върху добавената стойност по аргумент от чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС и § 1, т. 15 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/’