Данъчно третиране на изплатен в натура наем на земеделска земя.

Изх. № 24-38-9
Дата: 21.01.2015 год.
ЗДДФЛ, чл. 10, ал. 4;
ЗДДФЛ, чл. 29, ал. 1, буква „а“;
ЗДДФЛ, чл. 29а, ал. 4.
Относно: Данъчно третиране на изплатен в натура наем на земеделска земя.
По повод Ваше писмено запитване, препратено по компетентност и постъпило вна Националната агенция за приходите с вх. № 24-38-9 от 09.12.2014 г., изразявам следното становище:
В запитването Ви е описана следната фактическа ситуация:
В качеството си на физическо лице – регистриран земеделски производител сте регистрирана по ЗДДС, като за 2014 г. не сте избрала да се облагате по реда на чл. 29а от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), поради което ще формирате облагаем доход ползвайки 60 на сто разходи за дейността. Във връзка с осъществяваната от Вас дейност сте наели земеделска земя от физически лица по договор от 2013 г., копие от който е приложен към запитването Ви. Според т. ІІІ от договора цената на наемното плащане е 30 лева на декар и 1 литър олио на декар за една стопанска година. Допълнително сте уточнили, че произвеждате слънчоглед, а олиото купувате от друга фирма, която е Ваш клиент. В тази връзка поставяте въпросът как ще се определи облагаемия доход от земеделската Ви дейност?
Предвид изложената фактическа ситуация, изразявам следното становище по поставения в писмото Ви въпрос:
На основание чл. 29, ал. 1, буква „а“ от ЗДДФЛ, облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с 60 на сто разходи за доходи от дейност като регистриран земеделски производител, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност. Нормативно-определените разходи се определят на база придобития през годината облагаем доход и фиксираният им размер не може да бъде увеличен, независимо от факта че разполагате със счетоводни документи. В общият им размер попада и наема, който плащате за земеделската земя (в пари и в натура), съгласно сключените договори с физическите лица.
На основание чл. 29а, ал. 1 от ЗДДФЛ, в редакцията на закона, действаща от 01.01.2014 г., физическите лица, регистрирани като земеделски производители, могат да изберат доходът от стопанската им дейност да се облага с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от същия закон. Правото на избор се упражнява чрез подаване на декларация по образец, на основание чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ. Регистрираните по ЗДДС физически лица – земеделски производители имаха право да упражнят избора си за данъчната 2014 г. и за следващите четири години, в срок до 31 януари 2014 г. (§ 11 от ПЗР към ЗИД на ЗДДФЛ, обн. – ДВ, бр. 100/2013 г.). В случай, че не сте подали такава декларация за 2014 г. следва да формирате облагаемия си доход по реда на цитирания по-горе чл. 29 от ЗДДФЛ.
От описаната в запитването фактическа ситуация става ясно, че част от произведената продукция (слънчоглед) се плаща от Вашия клиент („…“ ЕООД) с бутилки олио, които са необходими за изпълнение на задълженията Ви по договора за наем на земеделска земя. В тази връзка следва да имате предвид, че в зависимост от формата на плащане доходите могат да бъдат парични и непарични (чл. 10, ал. 2 от ЗДДФЛ). Съгласно чл. 10, ал. 4 от ЗДДФЛ, непаричните доходи се остойностяват в български левове към датата на придобиването им по пазарна цена. При определяне датата на придобиване на доходите следва да прилагате разпоредбата на чл. 11, ал. 1 от ЗДДФЛ, според която ако не е предвидено друго в този закон, доходът се смята за придобит на датата на:
?плащането – при плащане в брой;
?заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека – при безналично плащане;
?получаването на престацията – за непаричен доход.
Изключение от това правило е предвидено в разпоредбата на чл. 29, ал. 2 от ЗДДФЛ, а именно: в облагаемия доход по чл. 29, ал. 1 не се включват доходи, които са участвали при формиране на облагаем доход по реда на чл. 26 за предходни данъчни години. Цитираната разпоредба би намерила приложение в конкретния случай, ако приходите от продажбата на слънчоглед (в т.ч. и на … ЕООД) са начислени в съответствие със счетоводното законодателство през 2013 г. (годината за която, на основание чл. 29а, ал. 1 от ЗДДФЛ, в редакцията на закона действаща до 31.12.2013 г., сте била задължена да определяте облагаем доход по реда на чл. 26), а получаването на престацията (съответния брой бутилки олио) е през 2014 г.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН
ДИРЕКТОР НА НАП:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар