оформяне на фактури за нощувки на командировани магистрати и служители и на фактури за преглед и изработка на очила по Наредба № 7 от 15.08.2005г.

Изх. №24-34-91
Дата:11.04.2011 г.
ЗКПО, чл. 10;
ЗКПО, чл. 11;
ЗДДФЛ, чл. 24, ал. 2, т. 5, буква „а”.
Относно: оформяне на фактури за нощувки на командировани магистрати и служители и на фактури за преглед и изработка на очила по Наредба № 7 от 15.08.2005г.
Вна Националната агенция за приходите е постъпило Ваше запитване, заведено с вх. № …………../25.03.2011 г., в което посочвате, че за независимата си икономическа дейност „……….. съд” е регистриран по ЗДДС. Във връзка с това на основание чл. 24, ал. 2 от ЗДДФЛ и чл. 10, ал. 2 от ЗКПО ръководството на съда е издало заповед фактурите за нощувки при командироване на магистрати и служители на съда, както и фактурите за извършен преглед и изработка на очила за работа с компютър, да се издават на името на лицата, ползвали услугите. Целта на така издадената заповед е тези фактури да не се включват в дневника за покупки, тъй като често стойността на очилата надвишава признатата такава, а бюджетната дейност на съда не е регистрирана по ЗДДС.Във връзка с това поставяте въпрос относно допустимостта и законосъобразността на горепосочената заповед.
Предвид изложеното в запитването и относимата към зададените въпроси нормативна уредба, на основание чл.10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 9, ал. 1 от Наредба № 7от 15 август 2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи, работодателят осигурява преглед на очите и оценка състоянието на зрението на лицата, работещи с видеодисплеи, от специалист по очни болести:
1. преди започване на работа с видеодисплеи;
2. един път на три години за лицата, ненавършили 40 години, и ежегодно за лицата, навършили 40 години;
3. при оплаквания от смущения на зрението, които могат да се дължат на работа с видеодисплеи.
Алинея 2 на чл. 9 постановява, че работодателят осигурява за своя сметка средства за корекция на зрението на работещия за работата му с видеодисплей, ако са предписани от специалиста по очни болести при прегледите по ал. 1.
От съдържанието на Наредба № 7 е видно, че тя не съдържа изисквания относно документирането на извършените от работодателя разходи за преглед от специалист по очни болести и за изработка на очила. Също така това са разходи, които работодателите извършват по силата на задължение, вменено им снормативен акт, и следователно не подлежат на облагане с данък върху разходите (чл. 11 от ЗКПО). За разлика от изискванията на ЗКПО по отношение на социалните разходи, предоставени в натура – да не са налице парични взаимоотношения под каквато и да е форма между работодателя и наетите лица, по отношение на разходите, определени като задължителни с нормативен акт, такива изисквания не са установени. В конкретния случай това означава, че за целите на ЗКПО е без значение дали разходите са документирани чрез документ, издаден от специалиста по очни болести, съответно от лицето, извършило услугата по изработка на очила, на името на работодателя, или фактурите са издадени на физическите лица (магистрати и служители на съда), а работодателят им възстановява напълно или частично заплатената сума.
Разпоредбата на чл. 24, ал. 2, т. 5, б. „а” от ЗДДФЛ постановява, че в облагаемия доход от трудови правоотношения не се включва стойността на пътните и квартирните пари, доказани документално по реда на действащото законодателство. Следователно за целите на тази разпоредба е необходимо да са спазени изискванията за документиране, установени, както в счетоводното законодателство, така и в специалните нормативни актове – Наредбата за командировките в страната (НКС) и Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина (НСКСЧ).
В чл. 26, ал. 1 от НКС е постановено, че на командирования се заплащат квартирни пари за нощуване в мястото на командировката в размер на действително платените (вкл. за данъци и такси) срещу представен документ, издаден по установения ред, но не повече от утвърдената сума за една нощувка.Съгласно чл. 15, ал. 1 от НСКСЧ за покриване разходите на командированите лица в чужбина се изплащат дневни и квартирни пари в размери и валути съгласно приложение № 2, като на основание чл. 37, ал. 2 от същата наредба квартирните пари се отчитат с документ, издаден от съответния хотел.
От цитираните разпоредби е видно, че за покриване на разходите на командированите лица за нощувки се изплащат квартирни пари срещу представяне от тяхна страна на документ, което води до извода, чедокументът следва да бъде издаден на името на командированото лице.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Scroll to Top