Изх.№ ……………..
Относно: Определяне на авансови вноски, попълване на годишна данъчна по чл. 50 от ЗДДФЛ, попълване на справка за окончателен размер на осигурителен доход за 2009г. при наследяване на предприятие ЕТ на починало физическо лице.
УВАЖАЕМИГОСПОДИН……,
Във връзка с постъпило запитване с вх. № …….16.11.2009 г. при Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – …….., Ви уведомяваме следното:
В запитването е представена следната фактическа обстановка: Физическо лице притежаващо предприятие на ЕТ „А”, регистрирано по ЗДДС почива на 31.07.2009г.Фирмата се наследява по чл. 60, ал. 2 от ТЗ. Регистрира се нова фирма на 07.09.2009г. с нов ЕИК. Новата фирма с наименование ЕТ „Х-А”е регистрирана по ЗДДС и унаследява активите на предприятието на починалото лице.
Поставени са следните въпроси:
1. Крайният баланс на ЕТ „Х” ще бъде ли начален на ЕТ „Х-А”?
2. Дължи лиЕТ „Х-А” авансови вноски от 01.10.2009г. до 31.12.2009г. и ако дължи в какъв размер са – кактона ЕТ „Х” ли?
3. Как ще се формира облагаемия доход на ЕТ „Х-А” в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ /на база на приходите и разходите на ЕТ „Х-А” или на база на приходите и разходите на ЕТ „Х” плюс приходите и разходите на ЕТ „Х-А”?
4. Как ще бъде попълнена в края на годината справка за окончателния размер на осигурителния доход за 2009г. на ЕТ „Х-А” при положение, че той подава справка декларация за самоосигуряване от 01.10.2009г.
– на база печалбата от 01.10.2009г. до 31.12.2009г. на ЕТ „Х-А” или
– на база на сбора от печалбата на ЕТ „Х” плюс ЕТ „Х-А”?
По въпрос № 1:
Създаденото по време на търговската дейност предприятие на едноличния търговец като съвкупност от права, задължения и фактически отношения е собственост на физическото лице и след неговата смърт би могло да се наследи съгласно чл. 60 , ал. 2 от ТЗ. Носител на правата и задълженията във връзка с търговската дейност на починалото лице става наследникът, който поеме предприятието.
Юридическите последици от вписаното поемане на търговското предприятие на починалото лице са, че след вписване на поемането на предприятието, всички права, задължения и фактически отношения преминават върху наследника на търговеца, който е поел предприятието като универсален правоприемник по всички правоотношения. С поемането на предприятието от конкретния наследник се поемат не само правата, но и задълженията на поетото предприятие на едноличния търговец.
На основание горепосоченото считаме, че нищо в счетоводството на предприятието на ЕТ не се променя. Счетоводната информация от баланса на предприятието на починалия собственик продължава да съществува без промяна и при действието на предприятието след унаследяването му.
По въпрос № 2:
Съгласно чл. 43, ал. 8 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ лицата, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително едноличните търговци, правят авансови вноски при данъчна ставка 15 на сто при условията и по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане. По отношение на дължимите за 2009 г. авансови вноски са приложими разпоредбите на Част ІІ, Глава 14 “Авансови вноски“ от ЗКПО.
На основание чл. 83 от ЗКПО данъчно задължените лица правят месечни или тримесечни авансови вноски за корпоративния данък. Месечните авансови вноски се правят от данъчно задължени лица, формирали данъчна печалба за предходната година и се определят по реда на чл. 86 от ЗКПО. Тримесечните авансови вноски се определят по формулата на чл. 87 от ЗКПО и се правят от данъчно задължени лица, които нямат задължение да правят месечни авансови вноски.
В чл. 83, ал. 2 от ЗКПО е предвидено, че авансови вноски не правят:
1. данъчно задължените лица, чиито нетни приходи от продажби за предходната година не превишават 200 000 лв.;
2. новоучредените данъчно задължени лица за годината на учредяването им, с изключение на новоучредените в резултат на преобразуване по Търговския закон.
В случая физическо лице – наследник е вписано като търговец в търговския регистър през 09.2009 г., и е започнало да упражнява дейност считано от 01.10.2009 г. То придобива търговска правоспособност считано от деня, в който е регистрирано и осъществява дейността си като използва наследената съвкупност от права, задължения и фактически отношения, създадени в предприятието на починалото лице. По смисъла на чл. 3 от ЗДДФЛ и чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗКПО, физическото лице регистрирано като едноличен търговец дължи авансови вноски за 2009г. В случая Вие сте се регистрирали като такъв на 07.09.2009г., предвид на което ще попаднете в хипотезата на чл. 83, ал. 2, т. 2 от ЗКПОи няма да дължите авансови вноски.
По въпрос № 3:
Признаването на търговско качество на едно физическо лице чрез регистрирането му като едноличен търговец разширява неговатаправоспособност. Нов правен субект не възниква. Соглед правната същностна едноличния търговец, катосубект на търговското, гражданското и данъчно право не съществуваотделна и независима правосубектностмежду него и физическото лице, което го е регистрирало по Търговския закон /ТЗ/, поради което със смъртта на физическото лице се прекратяватърговската му правоспособност.
В потвърждение на горното е и текстът на чл. 86, ал.1 от Данъчно осигурителния процесуаленкодекс /ДОПК/, който регламентира, че със смъртта на физическото лице се прекратява неговата регистрация в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите /НАП/. Прекратяването се извършва служебно.
Лицето наследило предприятието на починалия едноличен търговец и продължило дейността в качеството си на данъчно задължено лице следва да подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, с която да декларира печалбата за периода от поемане на предприятиетодо края на2009 година.
От тук възниква необходимостта :
– да бъде извършено междинно счетоводно приключване за определяне на счетоводният финансов резултат на стопанската дейност на прекратения едноличен търговец към датата на смъртта на неговия собственик – физическото лице.
– да бъде определен счетоводният финансов резултат за периода от поемане на предприятието до края на данъчната 2009г.
При определяне на данъчният финансов резултат, следва да се извърши и данъчно преобразуване на същия по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ с относимите за периодите данъчни постоянни разлики, данъчни временни разлики и с други суми предвидени в закона.
Следва да се има предвид, че на основание чл. 26, ал. 6 от ЗДДФЛ, по реда на чл. 26, ал. 1-5 се облагат и доходите от стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като едноличен търговец. Следователно ако синът е продължил търговската дейност след смъртта на наследодателя, но преди вписване на обстоятелствата по чл. 60, ал. 2 от ТЗ в търговския регистър следва да декларира облагаемия доход свързан с упражняваната от него търговска дейност от датата на продължаване на дейността до края на 2009г.
По въпрос № 4:
Относно задълженията на самоосигуряващите се лица за определяне на окончателен размер на осигурителния доход на база доходите, декларирани с годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, в хипотезата на прехвърляне на предприятие на починал едноличен търговецпо чл. 60, ал. 2 от ТЗ, е необходимо да имате предвид следното:
Осигурителните правоотношения на самоосигуряващото се лице за предвидените в чл. 4 от КСО осигурени рискове имат строго личен характер, поради което правата и задълженията по задължителното общественно осигуряване възникват само за физическото лице. Това означава, че както правата, така и задълженията на самоосигуряващото се лице се погасяват с факта на смъртта му и не преминават чрез универсално правоприемство в патримониума на наследниците. На наследника, който поема предприятието на починалия търговец евентуално ще бъдат прехвърлени само задълженията на праводателя като осигурител по смисъла на чл. 5, ал. 1 от КСО за работниците и служителите и за други лица, които наследодателят е бил задължен да осигурява.
Предвид изложеното, за периода от началото на календарната година до датата на смъртта на едноличния търговец не се определя окончателен размер на осигурителния доход за починалото лице. За периода след датата на смъртта до края на годината на основание чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване новият собственик на предприятието на починалия търговец следва да извърши годишно изравняване на осигурителния си доход само за месеците, през които е упражнявал трудова дейност като самоосигуряващо се лице.