Изх.№ 04-24-2
Дата: 06-04.2016 год.
КТ, чл. 215;
ЗДДФЛ, чл. 24;
ЗДДФЛ, чл. 25;
ЗДДФЛ, чл. 29;
ЗДДФЛ, чл. 30;
ДР на ЗДДФЛ, § 1, т. 30;
НСКСЧ, чл. 2, ал. 1.
ОТНОСНО: Отговор на писмено запитване, касаещо прилагането на данъчното законодателство.
Във връзка с Ваше писмо дона НАП с наш вх. № …………………………2016 г., свързано с прилагането на разпоредбите на данъчното законодателство, моля да имате предвид следното:
Според изложената в запитването Ви фактическа обстановка туристическото пътуване на ученици се инициира и организира от институциите в системата на предучилищното и училищно образование – училище, детска градина и други. Средствата за пътуването се събират от родителите на учениците целево и се превеждат на туроператора, организатор на пътуване с обща цена по смисъла на Закона за туризма. За периода на пътуването учениците се придружават през цялото време от учител, служител в училището, което инициира пътуването (един или повече в зависимост от броя на учениците). По време на пътуването учителят е командирован от директора на съответното училище по реда на Наредбата за командировките в страната с право на командировъчни пари за пътни, дневни и квартирни в съответните размери.
Предвид обстоятелството, че при организираното пътуване с обща цена не се извършва учебна дейност и отговорностите на придружаващия учител са извън кръга на служебните му задължения по длъжностна характеристика като служител в институция от системата на предучилищното и училищното образование, дейността по придружаване по време на пътуването се заплаща от туроператора на учителя, като размерът се определя на договорен принцип, обикновено като функция от продължителността на пътуването.
Поставените от Вас въпроси са следните:
1. По какъв начин следва да се документира възникналото правоотношение с възмезден характер между учителя и туроператора от една страна и каква следва да е връзката с училището, инициатор на туристическо пътуване с обща цена и институцията, която е командировала учителя за периода на пътуването?
2. Какви разходооправдателни документи трябва да се съставят за законосъобразното отчитане на извършваната дейност, респективно за целите на данъчното облагане?
Според действащото законодателство командировъчните пари на лицата по трудови правоотношения се определят по реда на чл. 215 от Кодекса на труда (КТ) и свързаните с него наредби: Наредбата за командировките в страната (НКС) и Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина (НСКСЧ). В тях са регламентирани условията за командироване в страната и в чужбина, размерите на командировъчните пари (пътни, дневни и квартирни), редът за отчитането им, както и правата и задълженията на командироващите и командированите.
В най-общ смисъл чрез командироването работодателят възлага изпълнение на трудовите задължения от съответния работник или служител извън мястото на постоянната му работа (по аргумент на чл. 121 от КТ). В този смисъл е и нормата на чл. 2, ал. 1 от НСКСЧ, според която командировка в чужбина е изпращането на лица за извършване на конкретна служебна работа в чужбина по нареждане на съответния командироващ орган.
Предвид цитираните разпоредби и указаното в писмото Ви, че директорът на съответната институция (училище, детска градина и т.н.) командирова съответния учител или служител в училището, което инициира пътуването, считам че дейността по придружаване е непосредствено свързана с трудовите правоотношения на лицата, независимо дали е конкретно посочена в длъжностите им характеристики. Аргумент в тази посока е и разпоредбата на чл. 219, ал. 2, т. 2 от Закона за предучилищното и училищното образование (обн. ДВ. бр. 79 от 13 октомври 2015 г., в сила от 1 август 2016 г.), според която едно от основните задължения на педагогическите специалисти е да опазват живота и здравето на децата и учениците по време на образователния процес и на други дейности, организирани от институцията.
Предвид гореизложеното считам, че е необходимо с оглед изготвяния проект на наредба да се извърши преценка и да се даде отговор доколко сключването на договор между учител и туроператор, срокът на изпълнението по който съвпада със срока на командировката от съответното учебно заведение, е допустимо от трудовото законодателство. Извършването на такава преценка е от функционалната компетентност на Министерството на труда и социалната политика и има пряко отношение към документирането и законосъобразното отчитане на извършваната дейност.
Отговорът на въпроса, свързан с вида на правоотношението, по което учителят или служителят в училището (инициатор на туристическото пътуване) получава допълнителни доходи, е от съществено значение за данъчното им третиране. Това е така, тъй като съгласно разпоредбата на чл. 16, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно съгласно разпоредбите на ЗДДФЛ. Доходите от трудови правоотношения се облагат по реда на чл. 24 и 25 от ЗДДФЛ, а доходите по извънтрудови правоотношения – по чл. 29 и 30 от същия закон. В тази връзка следва да имате предвид, че извънтрудови правоотношения по смисъла на § 1, т. 30 от ДР на ЗДДФЛ са правоотношенията извън тези по т. 26, 28 и 29, по силата на които се дължи постигането на определен резултат от физическо лице, което не е едноличен търговец.
Националната агенция за приходите изразява готовността си да окаже необходимото експертно съдействие при възникването на други въпроси, свързани с прилагането на данъчното и осигурителното законодателство.
ЗАМ.
/ ГАЛЯ ДИМИТРОВА /’