Изх.№ 06-00-16
Дата: 18.12.2013 год.
ЗДДС, чл. 46, ал. 1;
ЗДДС, чл. 46, ал. 3;
ЗДДС, чл. 46, ал. 7;
ДР на ЗДДС, § 1, т. 5.
Относно: данъчно третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на продажба на имот – частна държавна собственост по реда на чл. 59 от Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост
Във Ваше писмо, постъпило вна Националната агенция за приходите (НАП) с вх. № 06-00-16/25.11.2013 г., е изложена следната фактическа обстановка:
С Решение на Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията е открита процедура за провеждане на търг с тайно наддаване за продажба на недвижими имоти – частна държавна собственост в управление на държавно предприятие, представляващи поземлен имот – кариера за чакъл, ведно с построените в него пет сгради. Обявената начална тръжна цена за посочените имоти е в определен размер без данък върху добавената стойност. Спечелилият търга участник е предложил цена в определен размер без данък върху добавената стойност.
С писмо на генералния директор на държавното предприятие на основание чл. 59, ал. 5 от Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост е изпратена цялата документация по провеждане на търга, за издаване на заповед на областния управител за определяне на спечелилия търга участник. В същото е посочено, че съгласно чл. 45, ал. 1 и чл. 26, ал. 1, 2 и 3 от ЗДДС не следва да се начислява данък върху добавената стойност върху общата сума и върху режийни разноски.
Въпросът Ви по същество е какво е данъчното третиране на продажба на поземлен имот, ведно с построените в него сгради по чл. 59 от Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост.
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Съгласно чл. 45, ал. 1 от ЗДДС освободена доставка е прехвърлянето на правото на собственост върху земя. В ал. 3 на същата разпоредба е регламентирано, че освободена доставка е и доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени. В случаите на доставка по ал. 1 и 3 доставчикът може да избере доставката да бъде облагаема (чл. 45, ал. 7 от ЗДДС). Правото на избор се упражнява от доставчика, като доставчик по смисъла на ЗДДС е “лицето, което извършва доставката на стока или услуга“.
Определението за “сгради, които не са нови”, се извежда по аргумент за противното от определението, дадено в § 1, т. 5 от ДР на ЗДДС. С визираната норма е дадена дефиниция за “нови сгради“, а именно:
а) които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, са с етап на завършеност “груб строеж“ или
б) за които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, не са изтекли 60 месеца считано от датата, на която е издадено разрешение за ползване по реда на Закона за устройство на територията.
Доколкото, видно от приложените документи към запитването, предмет на продажбата е поземлен имот, ведно с построените в него сгради, които по аргумент за противното от определението, дадено в § 1, т. 5 от ДР на ЗДДС са сгради, които не са нови, то за доставката им е приложима разпоредбата на чл. 45, ал. 1 и 3 от ЗДДС, т.е. доставката е освободена и за нея не възниква задължение за начисляване на данък върху добавената стойност, освен ако доставчикът, в случая държавното предприятие, не е избрал на основание чл. 45, ал. 7 от същия закон доставката да е облагаема.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/
‘