Относно: Прилагане на ЗДДС.
В Дирекция ”ОУИ” – ……… постъпи писмено запитване с вх. № ………/08.07.2011 г., относно прилагане на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
ЕТ ще извършва посредническа услуга по настаняване на български пациенти в клиники в Република Турция. Посредническата услуга ще се състои в разглеждане на медицински документи с цел консултация и вземане на решение за евентуална необходимост от лечение. При необходимост от такова, ЕТ ще организира административното оформяне на документацията по настаняване на пациента в клиники в Истанбул, пребиваването му там /нощувки, храна/, настаняването му в болнично заведение, осигуряване на професионален преводач. Българският пациент или организация ще заплащат на ЕТ стойността на извършената доставка /посредническа услуга/. Клиниката в Истанбул ще заплаща съответната ежемесечна комисионна за посредническата услуга на ЕТ, клаузите за която са договорени в сключен договор между двете страни.
Зададени са следните въпроси:
1. ЕТ следва ли да се регистрира по ЗДДС задължително преди достигане на нормативно изискания оборот?
2. Какво е данъчното третиране по ЗДДС на извършените от ЕТ доставки на посреднически услуги към дружеството с регистрация и седалище в Република Турция, както и доставките извършени от ЕТ в Република България?
Предвид липсата на приложен към запитването договор, изразяваме принципно становище:
С чл. 97а от ЗДДС се въвежда задължителна регистрация при доставка на услуги, данъкът за които е изискуем от получателя. Съгласно ал. 1 и 2 на чл. 97а от ЗДДС на регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6:
– което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2 /ал. 1/;
– установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка /ал. 2/.
Предвид разпоредбата на чл. 97а, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС, за Вас не възниква задължение за регистрация на посоченото основание.
Съгласно разпоредбата на чл. 96, ал. 1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
В ал. 2 от същата разпоредба е регламентирано, че облагаемият оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл. 46;
3. доставки на застрахователни услуги по чл. 47.
Облагаема доставка съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Със ЗИД на ЗДДС /обн. ДВ, бр. 95 от 01.12.2009 г./ е променен общият принцип за определяне мястото на изпълнение на доставките на услуги и е заменен с нов, като мястото на изпълнение вече се определя от статута на получателя /данъчно задължено или данъчно незадължено лице/ и установяването на същия.
Разпоредбата на чл. 21, ал. 1 от ЗДДС предвижда, че мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получател е данъчно незадължено лице, е мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят от постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на доставчика.
Когато получатели на услугата /организиране на административното оформяне на документацията по настаняване на пациента в клиники в Истанбул, пребиваването му там, настаняването му в болнично заведение, осигуряване на професионален преводач/ са физически лица /пациенти/, мястото на изпълнение е на територията на България /мястото, където ЕТ е установил слоята независима икономическа дейност/. Тъй като предоставените от вас услуги не попадат в изрично изброените в глава четвърта от ЗДДС – освободени доставки и придобивания, същите формират облагаем оборот за задължителна регистрация на основание чл. 96, ал. 1 от ЗДДС.
По смисъла на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС /изм. – ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г./, мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Данъчно задължено лице съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗДДС е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея.
„Постоянен обект” по смисъла на § 1, т. 10 от ДР на ЗДДС, е търговско представителство, клон, офис, кантора, ателие, завод, работилница /фабрика/, магазин, склад за търговия, сервиз, монтажен обект, строителна площадка, мина, кариера, сонда, петролен или газов кладенец, извор или други подобни, целящи извличане на природни ресурси, определено помещение /собствено, наето или ползвано на друго основание/ или друго място, чрез което едно лице извършва цялостно или частично икономическа дейност на територията на една страна.
Предвид предложение първо на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС, мястото на изпълнение на доставка на услуга /посредническа с получател клиника в Истанбул/ е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност – Турция, т.е. извън територията на страната.
Доставките с място на изпълнение извън територията на страната не попадат в кръга на облагаемите доставки по смисъла на чл. 12, ал. 1 от закона. Те не участват при формиране на облагаем оборот за целите на задължителна регистрация по чл. 96 от ЗДДС.
Следва да имате предвид, че от 01.01.2011 г. е приложим Регламент за изпълнение /ЕС/ № 282/2001 на Съвета от 15 март 2011 година за установяване на мерки за прилагане Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност. В същият са разгледани понятията „постоянен обект” – чл. 11, както и определяне статута на получателя, установен извън общността в чл. 18, т. 3.
‘