Относно: Облагане на доходи на чуждестранни физически лица
Във връзка с постъпило запитване вх. № ……/07.04.2014г. в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”, Ви уведомяваме:
В запитването е посочено, че ……… университет е страна по договор и координатор по проект, финансиран по програма „Мария Кюри – Партньорство и пътеки между индустрия и Академия“ на ЕС.
По тази програма университетът е поел задължение да поема изследователи за реализиране на проекта. Изследователите са физически лица, граждани на Република ….. . Лицата ще извършват изследователска дейности обучение /ще обучават и ще се обучават/ в срок от 15 дни в календарната година в продължение на четири календарни години. По проекта, задължението за заплащане на изследователската и обучителнадейност е в тежест на приемащата страна, в случая ……. университет.
В договора с Европейската комисия е записано и съгласно указанията заплащането ще се извършва под формата на стипендия.
Поставени са следните въпроси:
1.Сумите, които ще бъдат изплатени в полза на изследователите – чужди граждани, следва ли да бъдат обложени по българското законодателство – ЗДДФЛ/КСО/ЗЗО?
2.Какви документи трябва да бъдат издадени на чуждите граждани при изплащане на посочените суми и евентуално удържаните данъци и осигурителни вноски?
3.В случай, че доходът не подлежи на облагане по реда на българското законодателство – какви документи следва да бъдат представени от получателят на дохода – чужд гражданин.
Предвид посочена в запитването информация и съобразявайки относимата правна уредба за 2014г., изразявам следното принципно становище:
Към запитването не са представени договори или други документи във връзка с проекта, финансиран по програма „Мария Кюри – Партньорство и пътеки между индустрия и Академия“ на ЕС.
Съгласно чл. 2 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ обект на облагане по този закон са доходите на местните и чуждестранните физически лица. Следващата разпоредба на закона – чл. 3 определя, че данъчно задължени лица по този закон са:
1. местните и чуждестранните физически лица, които са носители на задължението за данъци по този закон;
2. местните и чуждестранните лица, задължени да удържат и внасят данъци по този закон.
Чуждестранните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България /чл. 7 от ЗДДФЛ/. Източниците на доходи от Република България са посочени в чл. 8 от закона. Съгласно чл. 8, ал. 6, т. 10 от ЗДФФЛ от източник в Република България са и доходите от стипендии за обучение в страната и чужбина, начислени/изплатени от местни лица, от търговски представителства, както и от място на стопанска дейност или определена база в Република България.
На основание чл. 37, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ с окончателен данък се облагат доходите за стипендии за обучение в страната и чужбина, начислени/изплатени в полза на чуждестранни физически лица, когато не са реализирани чрез определена база в страната по смисъла на § 1, т. 4 от допълнителните разпоредбина ЗДДФЛ. Окончателният данък за доходите по ал. 1, т. 2 се определя върху брутната сума на начислените/изплатените доходи. Приложимата данъчна ставка е определена с чл. 46 и е 10 на сто. Окончателният данък се удържа и внася в сроковете и по реда на чл. 65 – 68.
Съгласно чл. 65, ал. 1 от ЗДДФЛ данъкът се удържа и внася от предприятието – платец на дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляването на дохода от предприятието.Място за внасяне на данъци, удържани от платеца на дохода е регламентирано с чл. 66 от закона – в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по мястото на регистрация на платеца на дохода.
Предприятията – платци на доходи, задължени да удържат и внасят данъци по реда на този закон, подават декларация по образец за дължимите данъци /чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ/. Декларацията по чл. 55, ал. 1 се подава в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляването на дохода от предприятието платец в териториалната дирекция на НАП, в която подлежат на внасяне дължимите данъци /чл. 56 и чл. 57 от ЗДДФЛ.
Освен посочената декларация на основание чл. 73, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ предприятията – платци на доходи, изготвят справка по образец за изплатените през годината доходи по глава шеста, подлежащи на облагане с окончателен данък, с изключение на подлежащите на деклариране по реда на чл. 142, ал. 5 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Предвид посоченото в запитването, че сумите, които ще се изплащат на чуждестранните лица по своя характер са определени като стипендии и факта, че лицата – изследователи ще бъдат обучавани, считаме че за получените от тях суми ще са приложими цитираните по-горе законови норми т.е. доходите са облагаеми с окончателен данък.
С оглед пълнота на отговора следва да се вземе под внимание разпоредбата на чл. 75 от ЗДДФЛ, съгласно която, когато в данъчна спогодба или в друг международен договор, ратифициран от Република България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, прилагат се разпоредбите на съответната данъчна спогодба или договор. Между правителството на Република България и правителство на ………… има сключена спогодба за избягване на двойното данъчно облагане на дохода и имуществото /ратифицирана със закон/. Доколкото във връзка с поставеното запитване и така определените доходи на чуждестранните местни физически лица има предвидено друг вид облагане, ще са приложими нормите наданъчна спогодба. Компетентността по тълкуване и прилагане на спогодбите е на дирекция „СИДДО“ къмна НАП.
Чуждестранните физически лица могат да получат при поискване от тяхна страна на удостоверение за платен данък на основание на чл. 58, ал. 1 от ЗДДФЛ. Искането се подава в териториалната дирекция на НАП, в която е подадена или подлежи на подаване данъчната декларация по чл. 50 или по чл. 55.
Този отговор е относим само към така представена информация. При промяна на факти, обстоятелства, подписване на допълнителни договори, споразумения и други, които променят квалификацията на получения доход от стипендия на друг вид доход ще е необходимо изразяване на друго становище.
‘