дължимия данък върху общия доход и налице ли е основание за прихващане или възстановяване.

02_1829-1/03.08.2009
ЗДДФЛ, чл.18, ал.1, ал.2
Отправили сте писмено запитване до Дирекция „ОУИ”-……. свързано с приложението наЗакона за данъците върху доходите на физическите лица / ЗДДФЛ /, в което сте изложили следната фактическа обстановка:
При подаване на годишна данъчна декларация за 2008 г., са Ви информирали, че експертното решение на ТЕЛК, с което Ви е определенапроцент инвалидност е с изтекъл срок и същотоне може да служи за ползване на данъчнотооблекчение за намалена работоспособност. На ….06.2009 г. Ви е издадено ново Експертно решение на ТЕЛК№….. с дата на инвалидизация…..03.1999 г. и пожизнен срок на действие, което сте приложили към запитването,Прилагате иекспертно решение № …../ …..04.2001 г със срок на инвалидносттадо …..04.2004 г. и дата на инвалидизиране …….1999 г.
Поставяте въпроса: Можете ли да ползвате данъчно облекчение за намалена работоспособностпо подадената годишна данъчна декларация?
С оглед на изложенатанепълна фактическа обстановка изразяваме следнотостановище:
В разпоредбите на чл. 18, ал. 1 и 2 от ЗДДФЛ, в редакцията на закона действаща през 2008 г., е регламентирано данъчно облекчение за лицата с намалена работоспособност, както следва:
•сумата от годишните данъчни основи по чл.17 в която се включват и придобитите доходи от наем/ за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв.,включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението;
•облагаемият доход, начислен за месеца, през който е положен трудът, за
доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто
намаленаработоспособностсенамалявас 660 лв.,включително месеца на настъпване на неработоспособността и месеца на изтичане срока на валидност на решението.
Съгласно § 49 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗДДФЛ, предвидените в закона облекчения за трайно намалена работоспособност се ползват пожизнено, когато срокът в експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК не е изтекъл към 31 декември 2004 г. и лицето е навършило 65-годишна възраст преди тази дата или в срока на експертното решение.Видно от приложеното ЕР №………..04.2001 г. 65 годишна възраст сте навършилипрез 2006 г. извън срокана решението.
Ползването наданъчното облекчениеза лица с намалена работоспособност се извършва с подаване на годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, към която сеприлага копие от валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК
.
С оглед на изложеното издаденото ви на ….06.2009 г.Експертно решение на ТЕЛК№……е валидно за данъчната 2008 г., предвид обстоятелството, чеустановената датана инвалидизация в него е…..03.1999 г., но сте го получили след подаване нагодишната данъчна декларация за 2008 г.
Съгласно чл.104, ал.1 от Данъчно осигурителния процесуален кодекс след подаването на декларацията, но преди изтичането на законоустановения срок / 30.04.2008г./ за подаването й, подателят има право да прави промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения. Промени в подадена декларация се извършват с нова декларация /ал.2 чл.104 от ДОПК/. Нормата на следващата ал.3 на чл.104 от ДОПК регламентира, че подадена след изтичане на срока по ал.1/ в случая 30.04.2008г./ декларация за промени се счита за неподадена и не поражда правни последици за целите на данъчното облагане.
Ако заданъчната 2008г. сте подали данъчнадекларация по чл. 50 от ЗДДФЛв законоустановеният срок до 30.04. 2008г. за Вас липсва възможност за подаване на коригираща декларация по реда на чл. 104 от Данъчно осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ след тази дата.
При подаването на годишните данъчни декларации е налице предварително установяванена данъци и задължителни осигурителни вноски/чл.105 от ДОПК/, т.к лицето само изчислява основата и дължимия данък.
Освен предварително установяване на данъци с разпоредбата на чл.108, ал..1 от ДОПК е регламентирано и окончателно установяване, което се извършва с ревизионен акт по чл.118 от ДОПК.
При наличие на недължимо платени или събрани суми за данъци и осигурителни вноски, същите могат да бъдатприхванати сизискуеми публични задължения на лицетоили възстановени по инициатива на органа по приходите илипо писмено искане на лицето по реда на раздел І „Прихващане и възстановяване” от Глава шестнадесета наДОПК / чл.128, ал. 1 и чл. 129, ал. 1/.След постъпване на искането на лицетоможе да се възложи проверка или ревизия / чл. 129, ал. 3 от ДОПК / при които да се изяснят фактите и обстоятелстватаотносно дължимия данък върху общия доход и налице ли е основание за прихващане или възстановяване.

Scroll to Top