Приложение на разпоредбата на чл. 25, ал.4 от ЗДДС при доставка на услуги с периодично изпълнение.

. 24-34-126
Дата:18.01.2011 год.
ЗДДС, чл. 25, ал. 4;
ЗДДС, чл. 25, ал. 7;
ЗДДС, чл. 113, ал. 4.
Относно: Приложение на разпоредбата на чл. 25, ал.4 от ЗДДС при доставка на услуги с периодично изпълнение.
I.Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-126/20.07.2010 г.
сте изложили следната фактическа обстановка:
В постъпила жалба срещу Решение на Кмет на Община за откриване на открита процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет: Периодична доставка на хранителни продукти за нуждите на детските ясли и градини и млечна кухня по обособени позиции (месо и месни продукти; риба и рибни продукти; мляко; млечни продукти; пресни плодове и зеленчуци; хляб, хлебни изделия и закуски; плодови и зеленчукови консерви, сокове и нектари; пакетирани храни; яйца), се сочи като незаконосъобразно предвиденото в «Условия и указания» издаване от доставчика на стокови разписки за всяко детско заведение, на база на които в края на месеца се издава фактура за извършените периодични доставки. В становище до КЗК Възложителят обосновава това изискване с практика, наложена от години, предвид ежедневните доставки до многобройните детски заведения.
II.Поставеният въпрос по същество е свързани със следното:
Законосъобразно ли е документирането на доставките с оглед изискванията на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/?
III.Нормативна уредба:
•чл. 25, ал. 4 и ал. 7 от ЗДДС
•чл. 113, ал.4 от ЗДДС
IV.Становище на ЦУ на НАП:
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Съгласно чл.25, ал.4 от ЗДДС при доставка на услуги с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките по чл.6, ал.2, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата на която плащането е станало дължимо.
Съгласно ал.7 на чл. 25 от ЗДДС, когато, преди да е възникнало данъчно събитие по ал. 4, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането (за размера на плащането). В тези случаи се,приема, че данъкът е включен в размера на извършеното плащане.
В случая на доставки по договор за възлагане на обществена поръчка с предмет: Периодична доставка на хранителни продукти за нуждите на детските ясли и градини и млечна кухня по обособени позиции (извършвани от доставчик – Изпълнител на обществена поръчка), предвид характера на същите следва да се приеме, че договорът е такъв за доставки с повтарящо се (периодично) изпълнение, при които изпълнителят трябва в течение на определено време да извърши редица сходни престации, които се повтарят през определени или неопределени периоди от време. В аспект на ЗДДС всеки период, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо.
Предвид разпоредбата на чл. 113, ал.4 от ЗДДС, съгласно която фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане – не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането, законосъобразно е издаването на фактура веднъж месечно, в случай, че е предвидено разплащането по извършените от изпълнителя периодични доставки да се извършва веднъж месечно и не се извършват авансови плащания. Фактурата следва да бъде издадена в 5-дневен срок от датата, на която плащането е станало дължимо.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Scroll to Top