3_5059/24.10.2008г.
ЗКПО, чл. 21;
ЗКПО, чл. 51
Относно: Подаване на годишна данъчна декларация при продажба на дружествени дялове в дружество с ограничена отговорност.
В запитването са поставени следните въпроси:
1. Продажбата на дружествени дялове трябва ли да се отрази в годишната данъчна декларация на фирмата продавач ?
2. Чие е било задължението за правилното и точно попълване и подаване на годишната данъчна декларация ?
Счетоводното отчитане на продажбата на дружествените дялове се осъществява по реда на Национален счетоводен стандарт (НСС) 32 „Финансови инструменти” (отм.) и НСС18 „Приходи” (отм.). Съгласно т. 11.5от НСС 32 „Финансови инструменти” (отм.), отписването на финансов инструмент се отчита в съответния отчетен период. При реализиране на правата или уреждане на задълженията и при отписване поради прехвърляне резултатът от сделката се отразява като текущ финансов приход или текущ финансов разход от сделка с финансови инструменти. Съгласно НСС 18 „Приходи” (отм.), т. 5.1. букви „а”-„в” приходът се признава когато: е вероятно предприятието да има икономическа изгода, свързана със сделката; сумата на прихода може да бъде надеждно изчислена;направените разходи или тези, които ще бъдат направени във връзка със сделката, могат надеждно да бъдат измерени; приходите за всяка сделка се признават едновременно с извършените за нея разходи (принцип на съпоставимост между приходите и разходите).
По смисъла на чл. 21 от ЗКПО облагаемата печалба е положителната величина, определена на основата на финансовия резултат (счетоводна печалба/загуба), установен като разлика между приходите и разходите преди определяне на данъците за сметка на печалбата и преобразуван по реда на този закон.
Сгодишната данъчна декларация по чл. 51 от ЗКПО се декларира годишната облагаема печалба (загуба), дължимият годишен корпоративен данък и всички други алтернативни корпоративни данъци и данъци, удържани при източника. Видно от изложеното финансовият резултат от продажбата на дружествените дялове подлежи на деклариране в годишната данъчна декларация по чл. 51 от ЗКПО. Съгласноал. 2 от същата правна норма, данъчната декларация се подава от данъчно задължените лица или от техен упълномощен представител в териториалната дирекция по данъчна регистрация до 31 март на следващата календарна година. Заедно с годишната данъчна декларация се представя годишният финансов отчет, включително приложенията към него.
Следва да имате предвид, че съгласно чл. 34, ал.1 и ал. 2 от ЗСч, годишният финансов отчет се съставя от физическо лице, което е във:
1. трудовоправно или служебно отношение с предприятието като главен счетоводител или на друга икономическа длъжност;
2. облигационно отношение с предприятието.
Същият може да се съставя и от специализирано счетоводно предприятие или специализирано одиторско предприятие, което е регистрирано по реда на Търговския закон и Закона за независимия финансов одит.
На основание чл. 34, ал. 3 от ЗСч, годишният финансов отчет се подписва:
1. от ръководителя на предприятието, и
2. от физическото лице което го съставя или отговаря за неговото съставяне, или от физическото лице, което управлява или представлява специализираното счетоводно или одиторско предприятиесъставило отчета.
Настоящото писмо представлява принципно становище по прилагането на данъчното законодателство, поради което то не е относимо към конкретна фактическа обстановка.
‘