писмо на ……………………………………………………………………. до Дирекция Данъчна политика” при Министерство на финансите

ДО
……………………………..
ДИРЕКТОР НА
ДИРЕКЦИЯ „ДАНЪЧНА ПОЛИТИКА” ПРИ УЛ. „Г. С. РАКОВСКИ” № 102,
ГР. СОФИЯ – 1040
Ваш Изх. № 15-00-39/ 05.04.2006 г.
Относно: писмо на ……………………………………………………………………. доДирекция „Данъчна политика” при
Уважаема г-а Елкова,
По повод на постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 04-19-533/ 11.04.06 г. копие на писмо на ……………………………………………, съдържащо предложения за изменение и допълнение на ЗДДС и правилника за неговото прилагане, изразявам следното становище:
В писмото се описва дейност по снабдяване на плавателни съдове, извършващи международен рейс, със стоки – храна, напитки, вода и други стоки, предназначени за потребление на борда. Съгласно чл. 17, т. 5 от ЗДДС тази дейност се счита за доставка на стоки и услуги, пряко свързани с международния транспорт. Потреблението на тези стоки на борда на плавателен съд в международен рейс не може да се приравни на износ на стоки по смисъла на чл. 15 , ал. 2 от ЗДДС, съгласно който износ на стоки за целите на ЗДДС е налице, когато стоките се доставят при условията на ал. 1 на същия член от място на територията на страната до място в свободна зона, свободен склад или в търговски обект, лицензиран за безмитна търговия. В тази връзка чл. 15, ал. 3 не е приложим, респективно и общите правила за документиране на износа по реда на Закона за митниците и правилника за прилагането му и правилата на този закон.
Доказването на снабдяването на плавателен съд в международен рейс по смисъла на чл. 17, т. 5 от закона, не става с издаване на фактури за прехвърляне собствеността, а с документите по чл. 21 ППЗДДС. Тези документи са:
1.ордер за зареждане, стокова разписка за зареждане, съплай лист, деливъри сертификат или друг документ за зареждане със стоки за потребление на борд, от който са видни: номерът и датата на международния рейс, направлението и инициалът (име и/или номер) на съответното превозно средство;
2.писмена митническа декларация, в която доставчикът е вписан като износител.
Отчитайки гореизложеното, може да се направи извода, че задоказване на износа при хипотезата по чл. 14, ал. 3 от ЗДДС е необходимо доставчикът да се снабди с митническа декларация, оформена съгласно чл. 68 от ЗМ, в която да е вписан като износител. Прилагането на процедура за опростено деклариране, съгласно чл. 82, ал. 1, т. 1 от Закона за митниците, не дава основание да се счита, че е налице износ на стоки преди да е издаденаредовна митническата декларация за износ.
Водени от горното, по изложената с писмото фактическа обстановка не е възможно да се установи наличието на трудности по еднозначното третиране на износа на стоки, за целите на ЗДДС и ЗМ, с оглед на което считаме, че не е необходима законодателна промяна.
При условие, че допълнително бъде предоставена по-изчерпателна информация, която може да се счита, че води до промяна на изложеното по-горе принципно становище, моля същата да ни бъде предоставена своевременно.
С уважение,
Стоян Марков,
Зам.

Scroll to Top