апорта, срок за преобразуване на сумите в сметка “незавършено производство“ в сметка Капитал“ и др?

В Дирекция ”ОДОП” – … постъпи Ваше писмено запитване с вх. № …./ 26.03.2014 г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Ще се извърши апорт на непостроена сграда, собственост на дружество с ограничена отговорност-регистрирано по ЗДДС, в капитала на новосъздадено дружество. Другата част от капитала ще бъде парична сума, внесена от съдружник, която сума ще се използва за довършването на сградата с цел продажба.
Поставени са следните въпроси:
1.Дружеството, което апортира сградата, запазва ли правото си на ползване на ДДС по всички получени до момента на апорта покупни фактури и съществува ли изискване за начисляване на ДДС във връзка с апорта?
2.Дружеството, което апортира сградата има ли специални изисквания за подаване на декларации или уведомления относно апорта, срок за преобразуване на сумите в сметка “незавършено производство“ в сметка „Капитал“ и др?
3.Към новосъздаденото дружество има ли специални изисквания за задължителна регистрация по ДДС /каквато ще се извърши с цел ползване на ДДС на разходите по завършване на сградата/, подаване на декларации или уведомления към НАП във връзка с апорта или изискване за начисляване на ДДС при продажбата, а дори да няма все още регистрация по ЗДДС на части от апортираната сграда или при получени аванси от клиенти /които при последваща регистрация биха били обложени с ДДС, ведно с остатъка по сделката/ и др.?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси изразяваме следното становище:
Съгласно чл.10, ал.1, т.3 от ЗДДС, не е доставка на стока или услуга доставката от апортиращия в резултат на извършване на непарична вноска в търговско дружество.Следва да се има предвид, че в такава хипотеза лицето, което получава стоките или услугите, е правоприемник и на всички права и задължения по този закон във връзка с тях, включително на правото на приспадане на данъчен кредит и на задълженията за извършване на корекция на ползвания данъчен кредит.
При извършване на апорт от регистрирано по ЗДДС лице в новоучредено дружество, ще възникне задължение за регистрация по ЗДДС на новото лице по силата на чл.132, ал.1 от ЗДДС.Задължително се регистрира по този закон лице, което на основание чл. 10, ал. 1 придобие стоки и услуги от регистрирано лице. Регистрацията се извършва с подаване на заявление за регистрация в 14-дневен срок от вписване на обстоятелството по чл. 10, ал. 1 в търговския регистър или вписване в регистър БУЛСТАТ. Датата на регистрациятае датата на вписване на обстоятелството по чл. 10 в търговския регистър или вписване в регистър БУЛСТАТ.
Както е посочено по-горе, апортът не е доставка и във връзка с осъществяването му за апортиращото дружество не възникват допълнителни задължения по ДДС.
За новосъздаденото дружество, в което е апортирана сградата, във връзка с довършването на същата ще е налице право на приспадане на данъчен кредит при условията на чл.69, ал.1 от ЗДДС.
При авансови плащания от клиенти, за новото дружество, регистрирано по ЗДДС по силата на чл.132,ще възникне задължение за начисляване на данък съгласно разпоредбите на чл.25, ал.7, чл.113, ал.1и чл.86, ал.1 от ЗДДС.
При продажба на части от сградата ще възникне задължение за начисляване на данък. Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка с всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго. Предвид цитираната норма, облагаема е всяка доставка, свързана със земя и сгради, за която изрично не е посочено в ЗДДС, че има характер на освободена.
В Закона за корпоративното подоходно облагане няма специални норми, които да регламентират посочената в запитването сделка т.е. няма изисквания за подаване на декларации или друг вид уведомяване или спазване на срокове.
Доколкото разбираме въпросът Ви във връзка със „срок за преобразуване на сумите в сметка „Незавършено производство“ в сметка „Капитал““, считаме че е относим към прилагане на счетоводното законодателство. Националната агенция за приходите разяснява правата и задълженията на данъчно задължените лице във връзка с прилагане на данъчното и осигурителното законодателство. Въпросите свързани с прилагането на счетоводното законодателство са от компетентността на дирекция „Данъчна политика“ към , поради което може да поставите въпросите пред посочената дирекция като формулирате по-пълно и по-ясно конкретната фактическа обстановка.

Оценете статията

Вашият коментар