Дължими осигурителни вноски от работодател върху разходи по групова застраховка «Живот»

КСО – чл. 6, ал. 11;
НЕВДОВ – чл. 2, ал. 2 и 3 и чл. 2а

ОТНОСНО:Дължими осигурителни вноски от работодател върху разходи по групова застраховка «Живот»
Фактическа обстановка:
Работодател има предложение от застрахователно дружество за сключване на групова застраховка „Живот” при преживяване на определен срок.
Въпрос:
Дължат ли се осигурителни вноски от работодателя за този вид застраховка?
Във връзка с изложеното, изразяваме следното становище:
Изплатените разходи /премии/ за застраховка „Живот” имат характер на социални разходи, съгласно чл. 204, т. 2, буква „а” от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/.
Съгласно чл. 6, ал. 11 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ върху средствата за социални разходи, давани постоянно или периодично пряко на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 в пари или в натура, се внасят осигурителни вноски в размера за фонд „Пенсии”, определени по реда на ал. 3, 4 и 5.
В чл. 2, ал. 2 и ал. 3 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, са определени социалните разходи, върху които не се дължат осигурителни вноски. Осигурителни вноски не се изчисляват и внасят върху средствата, предоставени за сметка на социалните разходи за издръжка на столове (включително за поевтиняване на храната в тях), на здравни и лечебни заведения, детски заведения, почивни бази, поддържане на културни потребности на работниците и служителите, вноски за доброволно пенсионно осигуряване, доброволно здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица и професионална квалификация, както и върху еднократните помощи в пари или в натура, изплатени на работниците и служителите за лекарства, при продължително боледуване, за раждане, при смърт на член от семейството или при други случайно настъпили събития. Осигурителни вноски не се изчисляват и внасят върху средствата, предоставени под формата на ваучери за храна на работници и служители, включително на лицата, работещи по договори за управление, при условията на чл. 209, ал. 1от ЗКПО.
От цитираните разпоредби е видно, че разходите за застраховки „Живот” не са включени в социалните разходи, върху които не се начисляват и внасят осигурителни вноски.
Друг извод за дължимост на вноски за социално осигуряване върху тези суми може да се изведе и по аналогия на „противното” от разпоредбата на чл. 2а от същата наредба, според която осигурителни вноски не се изчисляват и внасят върху направените от работодателя разходи за застраховки, определени като задължителни с нормативен акт.
Предвид изложеното, върху разходите /премиите/ по застраховки «Живот», направени от работодател в полза на работниците и служителите, които не са предвидени в нормативен акт, се дължат осигурителни вноски на основание чл. 6, ал. 11 от КСО и чл. 2, ал. 1 от горепосочената наредба.
Осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване са в рамера за фонд „Пенсии”, а за родените след 31.12.1959 г. и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в Универсален пенсионен фонд /аргумент чл. 127, ал. 1 и чл. 157, ал. 6 от КСО/. Поради уеднаквяването на осигурителния доход за държавното обществено осигуряване и за здравно осигуряване, уредено в чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване, се дължат и здравноосигурителни вноски.
Сумите за социални разходи, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, не се включват при определянето на минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по икономическа дейност на осигурителя.

Оценете статията

Вашият коментар