данъчен режим на тристранна операция по смисъла на чл.15 от ЗДДС.

141/06.03.2009
Чл.15 ЗДДС
Относно: данъчен режим на тристранна операция по смисъла на чл.15 от ЗДДС.
Във връзка с Ваше писмено запитване и договор за продажба на продукция, сключен с лицето „С С” от Австрия, заведени в деловодството наДирекция „Обжалване и управление на изпълнението” гр.В с вх. № , изразявампринципно становище, съобразено с действащия Закон за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/.
В запитването сочите следните факти и обстоятелства, свързани с дейността Ви:
Фирма „Н” е регистрирано по ЗДДС лице и извършва вътреобщностна доставка на изделия на лице, регистрирано за целите на ДДС в Австрия. Стойността на произведените изделия включва и външна обшивка, представляваща материал, чиято покупна цена участва при формиране себестойността на произведената продукция. Материалът се доставя от лице, регистрирано за целите на ДДС в Италия и се транспортира директно от Италия до Австрия. Италианският контрагент фактурира покупката на материала на българското дружество, което от своя страна я заплаща.
Въпросът Ви е свързан с начина, по който ще следва да бъде определана за целите на ЗДДС описаната операция – като вътреобщностно придобиване на стоки за българското дружество или като тристранна операция, в която дружеството е посредник.
Съгласно чл.1 и чл.4, ал.3 от сключения на . договор с лице, с адрес на регистрация 6465 Н, Австрия, дружеството Ви се задължава да произведе стоки, отговарящи на посочени от Възложителя технически параметри. Уговорените между страните условия на доставка на произведената продукция са франко производственото Ви хале в гр. Ш, бул. „М” № 12. В този случай, видно от чл.8, ал.4 на договора, рискът от погиване или повреждане на продукцията преминава върху Възложителя от момента на предаването й на спедитор, превозвач или друг негов представител.
Ако за уговорената доставка са изпълнени изискванията на чл.7, ал.1 от ЗДДС и притежавате визираните в чл.45 от ППЗДДС документи, удостоверяващи извършването на вътреобщностна доставка, няма пречка даприлагате нулева ставка на данъка на основание чл.53 от ЗДДС.
Освен това, в чл.11 от горецитирания договор Ви е предоставена възможност да закупувате част от продуктите, предмет на договора, от друга държава членка и директно да гидоставяте на адреса на Възложителя в Австрия. В тези случаи Възложителят ще Ви заплати стойността на доставените продукти, а Вие както твърдите в запитването, ще извършите плащане към доставчика на стоките.
Считаме, че по отношение на продуктите, закупени от друга държава членка /в конкретния случай Италия/ и доставени директно на австрийския Ви контрагент може да се приеме, че е налице тристранна операция по чл.15 от ЗДДС, стига да са изпълнени изискванията за регистрация по ДДС на прехвърлителя, посредника и придобиващия в три различни държави членки ида е извършен директен транспорт на стоките от държавата членка на прехвърлителя до държавата членка на придобиващия в тристранната операция.
Освен това, за да се приеме, че мястото на изпълнение на осъщественото от посредника вътреобщностното придобиване е на територията на държавата членка, където стоките пристигат т.е. Австрия, е необходимо да са изпълнени кумулативно следните условия, регламентирани в чл.62, ал.5 от закона:
– посредникът да придобива стоките под идентификационен номер по чл.94, ал.2 от ЗДДС;
– посредникът да осъществи последваща доставка до придобиващия в тристранната операция;
– посредникът да издаде фактура, отговаряща на изискванията на чл.114 от ЗДДС до придобиващия, в която да укаже, че е посредник в тристранна операция и че данъкът по доставката се дължи от придобиващия;
– посредникът да декларира доставката към придобиващия във VIES-декларацията за съответния период.
Следва да имате предвид, че изброените обстоятелства подлежат на доказване от посредника в тристранната операция с посочените в чл.9, ал.2 от ППЗДДС документи.
В случаите при които, посредникът не се снабди с необходимите документи, удостоверяващи обстоятелствата по чл.62, ал.5 от закона до изтичане на данъчния период, следващ данъчния период, през който данъкът за вътреобщностното придобиване е станал изискуем, по силата на чл.62, ал.2 от ЗДДС и на чл.9, ал.3 от ППЗДДС се приема, че вътреобщностното придобиване е с място на изпълнение на територията на страната и данъкът е изискуем отпосредника.

Оценете статията

Вашият коментар