Данъчно облагане на доходи от фризьорски услуги през 2007 г.

Изх. № 24-31-123
Дата: 20. 02. 2008 г.
ОТНОСНО: Данъчно облагане на доходи от фризьорски услуги през 2007 г.
С Ваше писмено запитване, постъпило вна Националната агенция за приходите /вх. № 24-31-123/26.03.2007 г./ относно данъчно облагане на дейност, свързана с предоставяне на фризьорски и козметични услуги от занаятчийско предприятие, описвате следната фактическа обстановка:
С удостоверение на Регионалната занаятчийска камара – ……….. е вписано занаятчийско предприятие „………..“ чийто собственик и управляващ сте Вие.
В запитването поставяте следните въпроси:
1. След като е регистрирано занаятчийско предприятие с предмет „фризьорски услуги“ по какъв ред ще се облага дейността /по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) или Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)/. Подлежите ли на облагане с окончателен годишен /патентен/ данък или като лице упражняващо свободна професия.
2. Как ще формирате облагаемият си доход. Задължени ли сте да отчитате приходите от дейността с ЕКАФП.
Съобразно действащата през 2007 г. нормативна уредба Ви уведомявам следното:
Собственик на занаятчийско предприятие по смисъла на чл. 22, ал. 1 от Закона за занаятите (33) може да бъде:
1.физическо лице, вписано като майстор.
2.търговско дружество, чийто неограничено отговорен съдружник е вписан
като майстор.
3.гражданско дружество, чийто член, отговорен за техническото ръководство
на занаятчийското предприятие, е вписан като майстор.
В случаите, когато дейността свързана с предоставянето на фризьорски услуги се осъществява от горепосочените в т. 2 и т. З лица – облагането се извършва по общият ред на ЗКПО.
Съгласно действащата през 2007 г. нормативна уредба с окончателен годишен /патентен/ данък се облагат физическите лица, включително едноличните търговци при кумулативното изпълнение на условията на чл. 39, ал. 1 от ЗДДФЛ, а именно:
извършване на дейност посочена в Приложението към глава седма на закона
/регламентиращо дейностите подлежащи на облагане с патентен данък/;
-оборотът на лицето от предходната година да не надвишава 50 000 лв.;
лицето не ерегистрирано по ЗДДС, сизключениенарегистрациятаза
вътреобщностно придобиване по чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от същия закон.
Фризьорските услуги са посочени в т. 10 на раздел I от приложението към чл. 39 от ЗДДФЛ. Размерът на данъка се определя за работно място според функционалния тип на населеното място по местонахождение на обекта.
Ако характеристиките на дейността на предприятие „…………..“ свързана с предоставяне на фризьорски и козметични услуги може да бъде определена като занаятчийско предприятие по смисъла на чл. 22, ал. 1, т. 1 от 33, дейността може да бъде облагана с окончателен годишен /патентен/ данък при наличие и на другите две условия на чл. 39, ал. 1 от глава седма на ЗДДФЛ:
оборотът Ви от предходната година не надвишава 50 000 лв. и
не стерегистриранопоЗДДС лице, с изключениенарегистрациятаза
вътреобщностно придобиване по чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от същия закон.
Необходимо е да имате предвид, че съгласно действащата през 2007 г. разпоредба на чл. 39, ал. 2 от ЗДДФЛ когато в рамките на 12 последователни месеца едно физическо лице е прекратило патентна дейност и/или е образувало ново предприятие, което извършва патентна дейност, и сумарният оборот на двете предприятия е повече от 50 000 лв. за 12 последователни месеца, за новообразуваното предприятие не се прилага чл. 39, ал. 1 от закона. В този случай за текущата данъчна година новообразуваното предприятие се облага по общия ред на ЗДДФЛ.
Съгласно разпоредбите на чл. 9, ал. 1 от ЗДДФЛ, чл. 10, ал. 4 от ЗКПО и чл. 118, ал. 1 от ЗДДС данъчно задължените лица са длъжни да регистрират и отчитат извършените продажби на стоки и услуги чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство по ред, определен с Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства(обн. ДВ, бр. 106 от 27.12.2006 г., изм.бр.7/2007 г., бр. 79/2007 г.).
Наредба № Н-18/2006 г. предвижда освобождаване от задължението за регистриране на продажбите чрез фискално устройство за лице, което отговаря едновременно на следните условия:
^упражнява занаят по смисъла на Закона за занаятите, с изключение на автомонтьорство и автосервизни услуги;
•^при условие че лицето е занаятчия – пенсионер по инвалидност или за изслужено време и старост, което извършва услугите с личен труд; и
^не е търговец по смисъла на Търговския закон;
:
/КР. СТЕФАНОВ/
Ако задълженото лице не отговаря съвкупно на изброените условия, за него възниква задължение за регистриране и отчитане на всяка извършвана от него продажба на стоки и услуги чрез фискално устройство по реда на Наредба № Н-18/2006 г.

Оценете статията

Вашият коментар