Данъчно облагане на изплатен наем от самоосигуряващо се лице, съдружник в дружество с ограничена отговорност

ЗДДФЛ – чл. 44, ал. 4; чл. 55, ал. 1
Относно: Данъчно облагане на изплатен наем от самоосигуряващо се лице, съдружник в дружество с ограничена отговорност
Във връзка с направеното от Вас запитване с писмо вх. № … от 23.05.2017 г. при Дирекция ОДОП …, Ви уведомяваме за следното:
Според изложената фактическа обстановка, Вие като физическо лице ползвате нает недвижим имот. Имотът е собственост на друго физическо лице и го ползвате за жилище. Наемната цена изплащате ежемесечно без да удържате данък върху дохода от наем. През 2014 година сте регистрирал ЕООД и оттогава се самоосигурявате /като собственик на търговско дружество/. В края на 2016 г. научавате, че когато платецът на доход от наем е самоосигуряващо се лице, данъкът от наем се удържа от платеца на дохода при изплащането му /чл. 44, ал. 4 от ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2011 г./ Във връзка с това сте направили консултация с методолозите в отдел „Данъчно-осигурителна практика“, в НАП-Пловдив, които са потвърдили задължението Ви да удържате и внасяте данък от наема и сте запознат с реда и сроковете за това. Така от 01.01.2017 година започвате да удържате въпросния данък. През месец април сте опитали да декларирате удържания през първото тримесечие на годината данък, като сте попълнили декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ в портала за електронни услуги на НАП. Системата е отказала да приеме декларацията и е извела следното съобщение: „Физически лица не могат да подават декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ и по чл. 201 от ЗКПО като платци на доходи, задължени да удържат и внасят авансов данък по чл. 43, ал. 4 и чл. 44, ал. 4 от ЗДДФЛ, окончателен данък по чл. 37 и 38 от ЗДДФЛ и данък при източника по чл. 194 и чл. 195 от ЗКПО.“ За справка, прилагате образец на попълнената декларация заедно със съобщението за грешка. След което сте направили допълнителна консултация с методолозите, които този път са Ви посъветвали да отправите писмено запитване.
Във връзка с изложеното, задавате следните въпроси:
Следва ли да удържате, декларирате и внасяте данък от посочения наем:
-Когато ползвате наетия имот само за жилищни нужди, и
-Когато ползвате наетия имот и за дейността, за която сте регистриран
като самоосигуряващо се лице
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ и действащото законодателство, изразявам следното становище:
В чл. 44 от ЗДДФЛ се изисква авансовият данък за доходи от наем да се удържа и внася при изплащане на дохода от платеца, когато той е предприятие или самоосигуряващо се лице. Така механизмът за авансово облагане на тези доходи се доближава в максимална степен до възприетия за доходи от извънтрудови правоотношения. Когато платецна дохода /наемател/ е предприятие или самоосигуряващо се лице, авансовият данък трябва да се определя и удържа от предприятието или самоосигуряващото се лице, а когато платецът на дохода е физическо лице – наемодателят ще има отново задължението да определя и внася авансовия си данък. В тази връзка определянето и удържането на авансовия данък от платеца на дохода – предприятие или самоосигуряващо се лице, следва да се извършва във всички случаи на изплащане на доходи от наем, без значение размер на дохода и начина на плащане на дохода.
Режимът за удържане и внасяне на авансов данък от платци на доходи от наем /наематели/, които са самоосигуряващи се лица се отнася само за случаите, когато те изплащат доход от наем, в качеството си на такива. Тоест, ако самоосигуряващо се лице, упражняващо свободна професия, плаща доход по договор за наем с физическо лице за имот, който ползва за жилищни нужди, лицето не следва да прилага чл. 44, ал. 4 и 5 от ЗДДФЛ, независимо че има статут на самоосигуряващо се лице. Задължението за удържане и внасяне на авансов данък за дохода от наем ще е налице, когато лицето плаща наем за имот, използван при упражняването на свободната професия /офис и др.подобни/.
Следователно в посочения от Вас случай не следва да удържате авансов данък, тъй като нямате регистрация в регистър „Булстат“ като лице, упражняващо свободна професия и този наем не е свързан с такава дейност.
При условие, че ползвате наетия имот за дейността, то следва наемните отношения да се договорят между наемодателя и дружеството, тъй като дейността се извършва чрез дружеството. В този случай, съгласно чл. 44, ал. 4 от ЗДДФЛ, когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие, размерът на данъка ще се определя и данъкът ще се удържа от платеца на дохода /дружеството/ при изплащането му. В тези случаи размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход се умножи по данъчна ставка 10 на сто.

Оценете статията

Вашият коментар