Данъчно регулиране при прекратяване с ликвидация или с обявяване в несъстоятелност и при разпределение на ликвидационен дял

3_4287/10.09.2008г.
ЗКПО, чл. 158;
ЗКПО, чл. 159, ал. 1;
ЗКПО, чл. 160;
ЗДДФЛ, чл. 38;
ЗДДФЛ, чл. 46, ал. 3;
ЗДДФЛ, чл. 65, ал. 2;
ЗДДФЛ, § 1, т. 5 от ДР
Относно: Данъчно регулиране при прекратяване с ликвидация или с обявяване в несъстоятелност и при разпределение на ликвидационен дял
Доколкото от изложеното в запитването става ясно, към 31.08.2008г. ПТК е обявена в ликвидация. Към същата дата кооперацията има реализирана печалба за 2008г., която ще бъде разпределена на кооператорите под формата на дивидент. Във връзка с това поставяте следните въпроси:
1. Формираната за 2008г. печалба до ликвидацията ще се облага ли с данък и по каква ставка?
2. Разпределените дивиденти на кооператорите следва ли да се облагат с данък при източника и с каква данъчна ставка?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО, обн. ДВ, бр.105 от 22 декември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 69 от 05.08.2008г.) и Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ, обн. ДВ, бр.95 от 24 ноември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр.43 от 29.04.2008г.) изразяваме следното становище:
На основание чл.159, ал.1 от ЗКПО към датата на вписването в търговския регистър на прекратяването с ликвидация се дължи корпоративен данък.Корпоративният данък се определя на базата на данъчната печалба за периода от началото на годината до датата на вписване на прекратяването, при данъчна ставка 10 на сто съгласно чл.20 от ЗКПО. От така определения данък се приспадат внесените авансови вноски от началото на годината до датата на вписване на прекратяването.
Предвид разпоредбата на чл.160, ал.1 от ЗКПО срокът за внасяне на дължимия корпоративен данък по чл.159 от същия закон е 30-дневен срок от датата на вписване на прекратяването.
Внесеният корпоративен данък при прекратяването се приспада от дължимия годишен корпоративен данък за годината на прекратяването. Когато датата на подаване на искането за заличаване при ликвидация е в една и съща година с датата на прекратяването, внесеният корпоративен данък при прекратяването се приспада от дължимия корпоративен данък за последния данъчен период (чл.160, ал.2 от ЗКПО).
С оглед разпоредбата на чл. 158 от ЗКПО при прекратяване с ликвидация за периода до заличаването му данъчно задълженото лице изпълнява задълженията си по общия ред на същия закон и при спазване изискванията на Глава двадесет и първа, като включително подава следващите се финансови отчети, които се изготвят и представят съгласно счетоводното законодателство.
На основание чл.160, ал.3 от ЗКПО, когато датата на прекратяване и датата на подаване на искането за заличаване при ликвидация са в различни години, с годишната данъчна декларация за годината на прекратяването се подават два финансови отчета:
?финансовият отчет, съставен към датата на прекратяването;
?финансовият отчет, съставен към 31 декември на годината на прекратяване на данъчно задълженото лице.
По отношение облагането на доходите от дивиденти, изплатени от местни юридически лица на местни физически лица са приложими разпоредбите на ЗДДФЛ. С окончателен данък, на основание чл.38, ал.1, т.1 от ЗДДФЛ, се облагат облагаемите доходи от дивиденти и ликвидационни дялове в полза на местно или чуждестранно физическо лице от източник в България. Дефиниция на понятието „дивидент” е дадена в §1, т.5 от ДР на ЗДДФЛ и това е:
а) доход от акции;
б) доход от дялови участия, включително от неперсонифицирани дружества и от други права, третирани като доходи от акции;
в) скрито разпределение на печалбата.
Съгласно чл.38, ал.2 от ЗДДФЛ окончателният данък върху доходите от дивиденти се определя върху брутната сума, определена с решението за разпределяне на дивидент. За 2008г. ставката на данъка е 5 на сто (чл.46, ал.3 от ЗДДФЛ).
Данъкът за доходите от дивиденти се удържа и внася от предприятието – платец на дохода, в срок до края на месеца, следващ месеца, през който е взето решението за разпределяне на дивидент (чл.65, ал.2 от ЗДДФЛ).

Оценете статията

Вашият коментар